Dorogon vasárnap délután több mint 100-an tüntettek a helyi uszoda (Nipl Stefánia Uszoda) előtt, sokan gyermekekkel voltak jelen. De mégis mi váltotta ki ezt, miért szerveztek tüntetést?
(A kép baloldalán Koncz Árpád, a Mi Hazánk önkormányzati képviselője)
Dr. Herpák Petra, az Új-Hullám Egyesület elnöke ismertette velünk a helyzetet.
Az Új-Hullám Sportegyesületet még 2009-ben alapították dorogi székhellyel, a mai napig a dorogi uszoda van bejegyezve mint székhelyük. Célul tűzték ki, hogy a dorogi és környékbeli gyerekeknek biztosítsanak sportolási lehetőséget. Az elmúlt években több ezer gyereket tanítottak meg edzőik úszni. 2009 óta ők végzik a dorogi és környékbeli iskolák és óvodák úszás oktatását. A szülők és a városvezetés elégedett is volt velük. Ki lehet jelenteni,
Dorogon a vizes sport mindig is egyet jelentett az Új-Hullámmal.
Vízilabda csapataik még a COVID alatt is versenyeztek, de 2022 októberében hirtelen bezárták a dorogi uszodát a megemelkedett rezsiárakra hivatkozva. Ezt a helyzetet is megoldották, egy jóval kisebb, az ilyen szintű sportolásra igazából alkalmatlan helyet sikerült találni, de ennek ellenére tovább folytatták. A közeli csolnoki uszodába költöztek át, amely egyetlen kis tanmedencével rendelkezik. De nem akarták cserben hagyni a gyerekeket, tovább folyt az oktatás. Így dolgozták végig a 2022/23-as, s még a 23/24-es szezont is.
Mindeközben elkezdték felújítani sok pénzből a dorogi uszodát azzal a céllal, hogy majd újra fogják nyitni. A munkálatok alatt Herpák Petra, az Új-Hullám Egyesület elnöke személyesen és telefonon is tartotta a kapcsolatot a dorogi polgármesterrel, Dr. Tittmann Jánossal. Ő minden alkalommal megerősítette, hogy nincs miért aggódni,
az újranyitást követően az Új-Hullám folytathatja a dorogi tevékenységét.
Ettől függetlenül meg kell jegyezni, a zárva tartás alatt az önkormányzattól nem kaptak semmilyen támogatást, mondván, ha nincs uszoda, akkor sport sincs. Pedig a valóságban tovább folyt a munka, csak ugyebár, mint fentebb írtuk, Csolnokon.
Végre újranyílt az uszoda, de mi történt ezután?
Így érkeztünk el júniusig, amikor végre újranyílt a dorogi uszoda, ám ekkor még azt mondták, a nyári időszakra egyelőre a lakosság férhet hozzá, s a gyakorlattal ellentétben az oktatást még nem engedélyezték.
Júniusban megnyitott az uszoda, a nyári időszakra kizárólag a lakosság számára akarták fenntartani, erre az időre – a korábbi gyakorlattal szemben – nem engedélyeztek sem oktatást, sem nyári táboroztatást, ezt megértettük. Ekkor kezdett még zavarosabbá válni a történet…
Lemondott a korábbi sportintézmény vezető Dorogon, s új pályázatot írtak ki, ennek eredményeképpen Dorogon egy ember irányítja az uszodát, a sportcsarnokot, de még a foci stadiont is. Az új vezető július 1-én kezdte meg a munkát. Herpák Petra egyesületi elnök természetesen meg is kereste őt, hogy egyeztessenek a közös munkáról.
A válasz meglehetősen letaglózó és meglepő volt, kijelentette, nem számít az Új-Hullámra Dorogon. Arra az egyesületre, melynek neve egyet jelent a dorogi vizes sportokkal. Tehát nem engedélyezi nekik, hogy betegyék a lábukat a dorogi uszodába.
Az alábbiakban olvasható a levél, a stílus azért sokatmondó:
Ki ez az új dorogi sportintézmény vezető, akivel már máshol is gondok akadtak?
A neve Rendes Csaba. Azt kell tudni róla, hogy már Esztergomban is elég viharos volt a tevékenysége, és a Szent István fürdőből is hatalmas konfliktusok között távozott. A helyben elismert edzőt, Heer Lajost is ki akarta rúgni, hasonló módszerrel, ahogy most jár el az Új-Hullámmal szemben. Végül ez nem sikerült neki, sajnos most Dorogon próbálkozik. Van egy saját, ámde kisebb egyesülete, a Rendes Vízilabda Sportegyesület, amellyel Nyergesújfalun oktatott egy kis uszodában.
Nem más történik tehát, minthogy visszaélve intézményvezetői státuszával, ki akarja teljes egészében sajátítani a saját egyesülete számára a dorogi uszodát.
A helyzet odáig fajult, hogy mivel semmilyen érdemi párbeszédre és együttműködésre nem hajlandó, ezért az érintettek úgy döntöttek, tüntetést szerveznek.
Azt is beszélik, hogy Rendes Csaba egészen nyíltan beszél arról többeknek, hogy azért nem akarja visszaengedni az Új-Hullámot, hogy „ne rontsák az ő bizniszét”.
Többen megkeresték a dorogi Mi Hazánkat is, akik szintén felkarolták az ügyet, és végül összehangolták törekvéseiket, és vasárnap délután az Új-Hullám Egyesülettel közösen tartottak egy tiltakozó demonstrációt.
Petíciót is indítottak, sokan aláírták már
Herpák Petra beszédében elmondta,
hogy Rendes Csaba intézményvezetői megbízatása a közalkalmazotti törvény alapján összeférhetetlen azzal, hogy a saját sportegyesületével végezzen tevékenységet az uszodában. Főleg úgy, hogy kizárólagos szerződést köt, és minden más egyesületet kitilt onnan. Olyat is, amely egy 15 éves dorogi egyesület.
Dr. Herpák Petra beszéde
A rendezvényen felszólalt Koncz Árpád, a Mi Hazánk önkormányzati képviselője is, szerinte egyértelműen politikai összefonódások vannak a háttérben, de úgy értékelt,
a tüntetés jól sikerült, sok kisgyermekes család is eljött. Csak a helyszínen több mint 100 aláírás gyűlt össze, de legalább kétszer ennyien jelezték, hogy bár a rendezvényen nem tudtak ott lenni, viszont támogatják a kezdeményezést és alá fogják írni a petíciót.
A rendezvényt a rendőrségen bejelentő Koncz Árpádtól megtudtuk azt is, hogy meghívták az eseményre Dr. Tittman János polgármestert és Rendes Csabát, az új intézményvezetőt, hogy ők is kifejthessék álláspontjukat, ám nem kívántak élni a lehetőséggel. Koncz Árpád kijelentette,
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!az ügynek nincs még vége, a cél pedig egyértelmű, a nagy múlttal rendelkező és komoly elismertségnek örvendő Új-Hullámnak is a dorogi uszodában a helye, s ezt így gondolják azok a szülők és gyermekek is, akik számtalan szépet és jót köszönhettek az elmúlt években az egyesületnek.