Újabb három országgyűlési jelöltjét mutatta be a Mi Hazánk Mozgalom. Bernáth Csilla Baranyában, Éberling Balázs Bács-Kiskunban, Jelics Viktória pedig Tolna megyében indul. A jelöltséget vállalók többek közt a határvédelemről, az abortuszról, a feldolgozóiparról, valamint turizmusról fejtették ki véleményüket.
– Számomra az utóbbi jó néhány évben vált teljesen világossá, hogy az egyre inkább kétpólusúvá váló politikai rendszer nagyon is egyirányításúként működik. A magyarság megmaradásának legalapvetőbb kérdéseit ugyanúgy tabuként kezelik, és a szőnyeg alá söprik, még akkor is, ha látszólag eltérő értékrend szerint mozognak – mondta a Magyar Jelennek Bernáth Csilla, aki Baranya 3. választókerületében indul a Mi Hazánk színeiben. A mohácsi, háromgyermekes édesanya úgy fogalmazott, a Mi Hazánk Mozgalom önálló nemzetgazdaság megteremtését szorgalmazó törekvései volt azonban az a lényegi pont, mellyel a leginkább azonosulni tudott. – Évek óta foglalkozom magam is az általam bejárt élelmiszer-vállalkozások esetében, azzal a kérdéssel, hogy miért olyan kevés a kistermelői élelmiszer alapanyag felhasználása az éttermekben, különösen a közétkeztetésben. Az ipari tevékenységről már nem is beszélve. Szakmai kérdésekkel nem szeretnék senkit untatni, de többek között ezt a problematikát is meg kívánja oldani a Virradat Program – mondta Bernáth Csilla.
Hangsúlyozta, a másik – számára szintén kardinális – kérdés, az abortusz témaköre. – Itt leginkább az édesanya és az életvédő szól belőlem. Vagyis elsősorban nem a demográfia oldaláról közelíteném meg a dolgot.
Jelenleg Magyarországon válsághelyzetre hivatkozva, bárki megöletheti a gyermekét. Ez évente egy Mohács lélekszámnyi élet kioltását jelenti.
Hiszen rendkívül téves elképzelés azt hinni, hogy meg nem történtté tehető egy létrejött terhesség – vélekedett a politikus, aki szerint egy anya az abortusz után is anya marad, csak éppen egy halott gyermek anyja. Meglátása szerint az önmagát pedig rendszerint keresztényként beállító kormány, ezzel kapcsolatban semmilyen előrelépést nem volt képes felmutatni a három cikluson át ívelő kétharmadával, de még Dúró Dóra által benyújtott szívhang-törvényjavaslatot is lesöpörték.
– Persze említhetném még a mentelmi jog eltörlését, az eltúlzott tolerancia elleni fellépést, vagy éppen azt a fajta álláspontot a koronavírus kapcsán, amit ma Magyarországon a Mi Hazánk Mozgalmon kívül egyetlen párt sem képvisel. A sor igen hosszú lenne. A helyzet az, hogy mára világossá vált, hogy
nem elég abban bízni, hogy bármi is meg fog oldódni magától, vagy hogy az elképzeléseinket mások jobban meg tudják valósítani.
Ha változást akarunk, abból nekünk is ki kell venni a részünket és nem elég csak a fotelből szurkolni – szögezte le.
Arra a kérdésre, hogy min változtatna, Bernáth Csilla azt mondta, szakmailag nyilván az élelmiszer-ipar területén lát lehetőségeket és fedez fel tennivalókat. Az elöregedő falvak kapcsán pedig a kisboltok hiánya jelenti a legnagyobb gondot. – Önmagában nem tartom a legcélravezetőbb megoldásnak a falusi kisboltok működését támogató Magyar Falu Programot – bár kétség kívül vannak biztató elemei. Jól ismerve a vidéki helyzetet e téren, érdemes lenne a támogatást a mozgóboltok kapcsán is továbbgondolni és vonzóvá tenni a vállalkozók részére a lehetőséget. Az öt éves kötelezettség ugyanis a meglévő esetben, elég riasztó lehet – éppen a vásárlók csekély számából adódóan – sorolta.
Emellett mint fogalmazott – nemzeti gondolkodású emberként fontos számára a termőföld védelme. – Nem csak azért, mert az élelmiszer-ipar a termőföldön kezdődik, hanem mert
a termőföld-biznisz kapcsán is érzékelhető, hogy nem a megfelelő kezekbe kerülnek ezek a közös kincsek.
Vagyis azé legyen a föld, aki megműveli. Észre kell venni, hogy kiváló minőségű termőföldeket minősítenek át más tevékenységi körbe, akár az elvileg védett 25 aranykorona feletti földeket is – mondta, hangsúlyozva, számára teljesen elfogadhatatlan és ezért bármikor hajlandó harcba szállni.
Éberling Balázs, Homorúd polgármestere Baján indul a párt jelöltjeként, és megítélése szerint az infrastruktúra hiánya, az utak elképesztő állapota, a migráció, valamint a hazai turizmus az, amin mielőbb javítani, illetve változtatni kellene. – Ezt a mezőgazdasági térséget fejleszteni tudná a feldolgozó-ipar, ami hiányzik. A Virradat Program lényege, hogy
a helyben megtermelt, mezőgazdaság által előállított terményeket helyben kéne feldolgozni, és nem elvinni innen, majd egy silány minőségű produktum formájában visszahozni.
A helyben megtermelt termények kerüljenek itt feldolgozásra, ezáltal munkát adva a környékbelieknek – fogalmazott.
Jelezte, mindez összefügg a régió másik problémájával, ami a népességmegtartó erő. – Az itt élők nem találnak munkát, vagy nem olyat, ami számukra megfelelő jövőképet adna. Ehhez kell a megfelelő úthálózat, ami országos probléma, de ebben a bajai választókerületben fokozottan érvényes az, hogy szörnyű állapotok vannak – tette hozzá.
A homorúdi polgármester a határ menti térségről elmondta, noha nagyon jó, hogy a határvédelmi kerítés elkészült, és a honvédség jelen van a határvédelemben, mindez hosszútávon kevés.
– A tartós és jó megoldás az lenne, ha visszaállítanák a határőrséget.
Helyi emberekből toborozzák őket, mert helyismerettel rendelkeznek, kötődnek a térséghez, az itteniek pedig jobban megbíznak bennük. Ehhez tartozik, hogy a határon szolgálatot teljesítőket megfelelő jogkörrel és technikai eszközökkel kell felruházni.
Ha fegyvert kell használni egy adott helyzetben, a határőr ne azon rettegjen, melyik bíróság fogja elítélni annak használatáért
– hangsúlyozta a politikus.
Éberling Balázs végül, de nem utolsósorban beszélt Baja térségének ivóvízproblémáiról, a felhőszakadások utáni csapadékelvezetés hiányáról, valamint turisztikai fellendítésének fontosságáról. – Ez az ágazat most válságban van, de a járvány után fokozott támogatást kell biztosítani a gazdasághoz jelentősen hozzájáruló ágazatnak – mondta.
Tolna megye 1. választókerületében Jelics Viktória indul, aki megalakulása óta tagja a Mi Hazánknak, és Tolna megye elnökeként segíti a párt munkáját. Jelics Viktória az önkormányzati választáson már megmérettette magát, és 5,18 százalékos eredményt ért el. – A választókerület erőssége a mezőgazdaság és a turizmus. Szekszárd híres borvidék, a térség rendezvényei mindig nagyon sok embert vonzanak. A desztináció fejlesztése ezért nagyon fontos feladat. Mindenképp fontosnak tartjuk a multik helyett a kisvállalkozók és kistermelők segítését, támogatását, mert az itt élők, a jelenlegi helyzettől eltekintve is, keresik a termelőket és rendszeresen látogatják a piacokat – mondta a jelölt. aki szerint
a munkanélküliség csökkentésére a mezőgazdaságban és a turisztikában van lehetőség.