A brit politika ikonikus alakja, a Brexit atyja Nigel Farage újjáalakította pártját.
2021 január 1-én Nagy-Britannia végleg kilépett az EU-ból, így Nigel Farage pártja a ‘Brexit Party’ lételemét vesztette, legalábbis elnevezésében.
Nigel Farage 30 évvel ezelőtt tűnt fel az angol politikában, mégpedig azzal az ígérettel, hogy ki fogja vezetni hazáját az unióból, illetve annak elődjéből. Ekkor sokan nevettek rajta, hiszen akkori pártja a UKIP (United Kingdom Independence Party) az országos választásokon nem tudott meghatározóan szerepelni.
A győztes mindent visz
Ehhez érdemes tudni, hogy Nagy-Britanniában a választási rendszer nem ismer kompenzációs listát, így fordulhatott elő, hogy a Farage féle mozgalom 15, helyenként
20%-os támogatottsággal is törvényhozáson kívüli pártként működött,
hiszen az egyéni körzeteken hagyományosan a konzervatív és a munkáspárt osztozott.
Az Európai Parlament, mint Brexit-keltető
Az EP választások azonban az összes tagországban listás választások, így Nigel Farage és társai ciklusokon keresztül brüsszeli képviselőként tevékenykedtek. Angol politikai szövetségesei közül Ann Widdencombe és Arron Banks nevét mindenképpen érdemes megemlíteni, hiszen előbbi volt az, aki jelentős gazdasági és társadalmi folyamatokat irányítani képes szereplőkkel ismertette meg az ambíciózus politikust. Kezdetben a UKIP, majd az utolsó ciklusokban a Brexit Party színeiben jutottak választásról választásra több tucat EP-mandátumhoz. Ezek a mandátumok amellett, hogy anyagi forrásokat, médiamegjelenést, ismertséget hoztak, folyamatosan biztosították Nigel Farage nemzetközi tényezővé válásának feltételeit is.
Érdekes leírni, hogy az EP-madátumok a kilépés legfontosabb fegyvereivé váltak.
‘You’re not laughing now’
2016 júniusában itthon mindenki a válogatottra figyelt, eközben a szigetországban győzőtt a Brexit. Június 23-án az angolok alig 1%-os többséggel a kilépés mellett döntöttek.
Az elhúzódó Brexit tárgyalások több miniszterelnököt is megbuktattak, Nigel Farage pedig felvarrta a UKIP ráncait és létrehozta a már említett Brexit-pártot. Érdekesség, hogy
2019 májusában a párt a legtöbb angol képviselőt küldhette az EP-be, annak ellenére, hogy az ország addigra már 3 éve a kilépésről döntött.
Túl a ködös Albionon
Nigel Farage számos jobboldali szereplővel közeli viszonyt ápolt, központi támogatója volt Donald Trumpnak és aktívan részt vett minkét elnökjelölti kampányában.
Emlékezetes, hogy Orbán Viktort és Magyarországot is meghívta a „Brexit-klubba.”
Reform UK
A fent leírtak miatt a Brexit párt törénete véget ért, az új formáció a „Reform UK” névre hallgat, a logó azonban kísértetiesen hasonlít az előzőre.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!