daextlwcn_print_scripts(false);

Franciaország kormánya belebegtette a kötelező maszkviselést a téli légúti megbetegedések miatt. Ezzel egy időben viszont egy brutális nyugdíjreformon is dolgoznak. Gumicsont vagy még 2022 végén is a Covidtól rettegünk?

2022 nyara óta a Covid-terror majdnem teljesen eltűnt a nyugati országok életéből – míg Kínában újra a mindennapok részét képezi -, de azért kisebb korlátozásokról még hallani Európában, valamint több dolgozó az állását is elveszítette az oltás megtagadása miatt. Mivel ebben az esetben főként egészségügyi dolgozókról és tanárokról van szó, kérdés, hogy egyáltalán visszatérnek-e eredeti pályájukra, ha a kormányok feloldják a tiltást? Akárhogy is, a Covid-rettegés többé-kevésbé eltűnt az életünkből, de az edény is, amit sokáig melegítenek, bizony lassan hűl ki. A koronavírusos edény valószínűleg teljesen sosem fog lekerülni a tűzről: bármelyik pillanatban jöhet egy “következő hullám”, egy új variáns, vagy más haszonszerzési lehetőség…

Érdekes, hogy a Covid-téma országonként elég eltérően van napirenden (a média eltérő módon gyakorol nyomást a társadalomra). Magyarországon például úgy tűnik, a koronavírus teljesen el is tűnt. Nem úgy Franciaországban, ahol épp a “9. hullám” van soron. A kormány “hármas járványról” beszél: Covid-19, influenza és bronchiolitis – hörgőgyulladás – van a társadalomra leselkedő veszélyek között. Nahát, légúti megbetegedések a téli hideg időben.

A kormánytagok agresszív médiakampányba kezdtek az ismétlő oltások beadását, valamint a maszkviselést illetően.  A francia kormány kijelentette, hogy megfontolják a maszkviselés kötelezővé tételét újra a közösségi közlekedési járatokon.

“Nem fog megremegni a kezem” – nyilatkozta François Braun egészségügyi miniszter a szigorítás bevezetésének lehetőségével kapcsolatban.

Egy ilyen szigorítás bevezetése nem egyszerű, mivel Macronéknak nincs abszolút többsége a Francia Parlamentben – ami egyébként először fordul elő az Ötödik Köztársaság 1958-as megalakulása óta. Mivel Franciaországban már nincs egészségügyi válsághelyzet, ezért egy ilyen döntéshez parlamenti többség szükséges.

Ezzel egy időben – mint, ahogy arról mi is beszámoltunk – a kormány felkészíti a francia lakosságot az áramszünetre. Látható, hogy Franciaországban nagyon hasonló narratívát használnak a Covid- és az energiaválsággal kapcsolatos kérdésekben: “ha mindenki betart minden szabályt, akkor nem intézkedünk, de ha az egyén (vagy a lakosság egy része) nem tartja tiszteletben a kormány ajánlásait, akkor sajnos intézkedéseket kell tenni.”

Egyes elemzők  egy másik lehetőséget látnak: a francia kormány jelenleg egy brutális és nagyon népszerűtlen nyugdíjreformon dolgozik, így elképzelhető, hogy a Covid- és az energiaügyeket azért tolja, hogy elvonja a közvélemény figyelmét. Vagy „intézkedéseket” tehet a tiltakozások korlátozására, ha azok túl tömegessé válnak. Konteónak tűnik? Nézzük vissza, mi történt 2020 márciusa óta…

Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartásba vételi okiratának száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);