Horn Gyula személyének megítélése az elmúlt évtizedekben nagy vitákat váltott ki, kiváltképp akkor, amikor szobrot állítottak neki vagy közterületet neveztek el róla. Csakhogy ez komoly morális aggályokat vet vel.
Menjünk kicsit vissza az időben, ugyanis A Fővárosi Közgyűlés – a baloldali képviselők szavazatával – 2022. június 8-i ülésén úgy döntött, hogy Horn Gyuláról sétányt nevez el a XIII. kerületben. Kilenc hónappal később Budapest Főváros Kormányhivatala törvényességi felhívást bocsátott ki, és felszólította a közgyűlést, hogy jogszabályi tilalomba ütközés miatt harminc napon belül változtassa meg a sétány nevét.
Ugyanis nemrégiben a Mi Hazánk – mint fogalmaztak – „a törvényes rendet állították helyre” a kommunista utcanevek tilalmát előíró törvény alapján a Horn Gyula sétány utcanévtábláinak eltüntetésével.
Akkor hivatalosan is kezdeményezték az illetékes fővárosi kormányhivatalnál, mely válaszában meg is állapította a törvénytelen helyzetet, tájékoztatott Novák Előd, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője, akit az akció miatt mégis igazoltattak a rendőrök, ahogy Vékony Csongort, a párt fővárosi elnökét is.
– Íme egy antikommunista siker: meg kell változtatni a Horn Gyula sétány nevét a Mi Hazánk bejelentése nyomán! Bár a kormányhivatal első válaszát még úgy zárta, hogy „törvényességi felügyeleti intézkedés nem tehető”, viszontválaszunk és az utcanévtáblák letakarásával előmozdított társadalmi nyomásunk hatására dr. Sára Botond főispán úr végül igazat adott nekem, törvényességi felhívást bocsátott ki, amelyben 30 napos határidővel felkérte a Fővárosi Közgyűlést, hogy a fennálló jogszabálysértő helyzetet szüntesse meg, azaz a közterület nevét módosítsa. Ezért is kellenek a figyelemfelhívó, nyomásgyakorló akcióink, pl. a Szabadság téri kommunista emlékmű még mindig rendezetlen ügyében is – így kommentálta a fejleményeket a nemzeti ellenzéki párt.
A „törvényes rendet védte?”
„A törvényes rendet védtem” – ez az elhíresült mondat Horn Gyulától származik, amellyel igyekezett mentegetni a kommunista diktatúrában betöltött szerepét. De
Horn Gyula volt kormányfő nem egyszerűen a 15 ezer karhatalmista egyike, hanem a forradalom utáni megtorlásban kulcsszerepet játszó élcsapat kitüntetéssel elismert ifjú tagja volt.
Innen nézve nincs mit ezen mit szépíteni. De egyébként sem kért soha bocsánatot senkitől.
Viszont most már az ATV-ben is téma volt történelmi szerepének megítélése, ahol kiderült,
Ungváry Krisztián és Kuncze Gábor sem nevezne el utcát Hornról.
A Mi Hazánk által elindított társadalmi vita nyomán még az ATV is kiemelte, hogy Horn Gyula nem tanúsított megbánást, bocsánatot sem kért 1956-os szerepéért a rendszerváltás után sem. A teljes műsor alább megtekinthető:
Borítókép: Horn Gyula szobra a XIII. kerületben (Fotó: Mirkó István)