„Sport és diszkrimináció, a sporthoz való jog és az egyenlő feltételek követelményének ütközése, avagy veszélyben a Párizsi Olimpia?” címmel konferenciát szervezett a Sportjus Magyar Sportjogász Társaság, írja a Nemzeti Sport.
Az eseményen szóba került a sportban jelenleg tapasztalható genderizmus, transzneműség és a sport alapját képző egyenlő feltételek ütközése, valamint a jövő évi párizsi olimpián és paralimpián való diszkrimináció-mentes részvétel, különös tekintettel az orosz és a fehérorosz sportolókra.
A konferencia díszvendége Wladár Sándor, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, a World Aquatics elnökségi tagja volt, a Magyar Úszószövetség elnöke és moszkvai olimpiai bajnok úszó előadásának címe: Bojkott és az olimpiai mozgalom.
Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke, a Nemzet Sportolója Fair Play most és holnap címmel tartott előadást, rajta kívül a meghívottak között volt Baji Balázs, a Nemzeti Sportügynökség Zrt. Sportszakmai és Sportstratégiai vezérigazgató-helyettese is.
A Mi Hazánk sportkabinetének elnöke is ellátogatott
Nagy Attila elmondta portálunknak, hogy a Mi Hazánk sportkabinetjének elnökeként jelen volt a konferencián, és a társaság elnöke, dr. Nagy Zsigmond egyetértett vele, mikor a konferencia végén ő is kifejtette véleményét. Hangsúlyozta, a NOB alapchartája nem teszi lehetővé a bojkott elfogadását.
– Wladár Sándor azt állította, a magyarok biztos részt vesznek az olimpián. Emlékeztetett, ő is elszenvedője volt 1984-ben a bojkottnak, valamint a NOB elnöke is bojkottellenes. Küzdenek az amerikai nyomás ellen, de végig mindenki nagyon finoman fogalmazott. A tavalyi budapesti úszó VB-n 16 ország kötötte részvételét feltételhez: az oroszok és fehéroroszok ne jöjjenek. A „transzgender” sportolók indulását a női versenyeken ellenzik. A versenyrendezők (tavalyi úszó VB és az idei atlétika VB) ki vannak szolgáltatva a nemzetközi szövetségnek a bojkott (orosz-ukrán háború miatt) kérdésében. Wladár volt a legkarakánabb egyébként – ismertette a hallottakat.
– Dr. Baji Balázs is ellenzi a transzneműek indulását, amelyet a nőkkel szembeni méltatlansággal magyarázott. Ez a narratíva végig kísérte a konferenciát – fűzte hozzá.
A Mi Hazánk tavaly tavasszal idehaza elsőként tiltakozott az orosz sportolók kitiltása ellen, a párt ezt az álláspontot továbbra is fenntartja, mert nincs helye a diszkriminációnak a sportban és az olimpiai eszmével is összeegyeztethetlen.
– A Mi Hazánk a transznemű sportolók indulását is ellenzi a versenyeken, mert egyrészt abnormális, másrészt a női versenyzők védelmében. Az ókori és az újkori olimpiákon sem volt olyan, hogy transzneműek indulhattak, ez maradjon is így – nyilatkozta lapunknak Nagy Attila, a Mi Hazánk sportkabinetének vezetője.
(Kép: Getty Images)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!