A csütörtöki Kormányinfón bejelentették, hogy Magyarország ötvenezret már be is vásárolt a Pfizer legújabb covid-tablettájából, szóba került hogy az esetszámok és az új megbetegedések száma az oltások ellenére is folyamatosan emelkedik.
A kormány áttekintette a járványhelyzetet és megállapították, hogy az ötödik hullám csúcsán vagyunk, vagy kevéssel előtte, esetleg kevéssel utána
– mondta Gulyás Gergely.
A kormány látva azt, hogy külföldön sorra törlik el a covid-intézkedéseket, Kanadában pedig soha nem látott tiltakozáshullám alakult ki inkább úgy döntött, hogy a választások előtt nem akarja magára haragítani azokat, akik önszántukból, vagy kényszerből már két alkalommal is felvették valamelyik vakcinát.
Ezért a komány kihátrál a korábbi elképzeléséből és májusig érvényes marad a két oltással szerzett „védettségi” igazolvány.
Sem Brüsszel, sem más tagállamok a védettségi igazolvánnyal kapcsolatban nem vezettek be szigorúbb szabályozást, a második oltástól számított 270 napig érvényesek az uniós igazolványok, és nem akarják, hogy a magyarokra hátrányosabb szabályok vonatkozzanak, ezért május elsejéig két oltással érvényesek maradnak az oltási igazolványok, eddig február 15. volt ez a dátum- magyarázta Gulyás.
A döntés hátterében az állhat, hogy a társadalomban egyre nagyobb lett a kötelező oltás elutasítása – már 59% azok aránya, akik elítélik az oltások ilyen formájú erőltetését.
Helyesli a baloldal, hogy csak a három oltáshoz jár a védettség
A miniszter kifejtette, hogy helytelen az EU részéről a diszkriminácó azokra nézve, akik keleti vakcinát kaptak, de arról már nem beszélt, hogy a magyar kormány oltatlanokat érintő korlátozásai is diszkriminatívak-e.
-A Völner-Schadl ügyről úgy nyilatkozott, hogy ha igazak a vádak, akkor Völnernek a parlamenti mandátumáról is le kell mondania.
-Az amerikai katonák Magyarországra telepítéséről azt mondta, hogy az amerikaiaknak nem volt ilyen megkeresése, de persze „a NATO már más kérdés”.
A vagyonnyilatkozati rendszer működésére – Völner Pál ügyével és Márki-Zay Péter kampányfinanszírozásával összefüggésben – vonatkozó kérdésre Gulyás Gergely kifejtette: a vagyonnyilatkozat közokirat, a valóságnak megfelelően kell kitölteni, ha valaki nem így tesz, szándékosan ír valótlant, annak következménye kell hogy legyen. Ők minden olyan konstruktív megoldásra nyitottak, amiben politikai konszenzust lehet találni.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!