A sima toborzás már nem hoz elég embert, ezért fenyegetéssel győzködik és viszik harcolni a migránsokat a börtönből vagy az utcáról az oroszok, állítják közép-ázsiai migránsok a BBC-nek.
A háború kezdete óta számos hír és elemzés szól arról, hogy a hivatásos állomány mellett az orosz hadvezetés számos más módon próbálja kiegészíteni erőit a fronton: a részleges mozgósítás nyomán százezernyi hadköteles férfi besorozása vette kezdetét, eközben a Wagner zsoldosai sem tétlenkedtek,
soraik fogyatkoztával pedig egyenesen a börtönökből kezdték toborozni harcosaikat.
Aztán már nem csak toborozni, legalábbis a BBC szerint.
Egy orosz börtön természetesen korántsem a legkellemesebb helyek egyike a világon, így érthető módon sok elítélt megláthatta a kiutat az angyalbőrben, ugyanakkor a brit közszolgálati műsorszolgáltató hírportálja azt állítja, hogy a jókora orosz veszteségek, különösen az ágyútöltelékként használt volt elítéltek életében, és a dezertálásért járó meglehetősen brutális kivégzési módszerek elvette a kedvét az újabbaknak a csatlakozástól.
A portál szerint tehát most sok elítélt attól retteg, hogy egyszerűen fogják és elviszik őket a frontra, köztük számos olyan embert, aki Közép-Ázsiából érkezett migránsként dolgozni, és így „különösen sebezhetőek”.
Egy ilyen „különösen sebezhető” emberrel készített álnéven interjút a BBC, az Anuarnak nevezett férfi 2018-ban érkezett elméletileg dolgozni az országba, majd különösen sebezhető mivoltában drogkereskedésért lecsukták.
Január végén édesapjának elmondta, hogy
közép-ázsiaiak egy csoportját fogták és elvitték Ukrajnába harcolni azok beleegyezése nélkül.
„Egy csomó üzbég, tádzsik, kirgiz van a börtönben, most azt tervezik, hogy egy újabb csoportot küldenek, köztük a fiamat” – mondta a fiatalember édesapja a BBC-nek. Kilétét dokumentumokkal támasztotta alá a brit médiumnak, a harcolni küldött csoport történetét pedig Olga Romanova jogvédő erősítette meg, akihez az édesapa fordult.
„Azt mondták nekik, írjanak alá egy szerződést, és úgy küldik őket a frontra, mint egy zsák krumplit” – mondta Romanova, aki szerint a szülők féltek jogi útra terelni az ügyet, mert attól tartottak, a fiukat büntetnék meg érte a Vlagyimir régióbeli hatos számú börtönkolónián, amelyet csak „kínzóbörtönként” ismernek, főleg onnan, hogy Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezért is ide zárták.
Egy Rosztov régióban fogvatartott üzbég rab azt mondta a BBC-nek, hogy bár eleinte önkéntesen csatlakoztak sokan a Wagnerhez, neki is szándékában állt, mert azt hitte, az oroszok erősek és győzni fognak, de már látják, milyen sokan meghalnak. Most attól tart, Oroszország-ellenesnek nyilvánítanák, ha a frontra akarnák küldeni, és megtagadná, az pedig semmi jóval nem kecsegteti.
A BBC emlékeztet: több mint tízmilliós közép-ázsiai migránstömeg él Oroszországban,
akik között intenzív az orosz toborzás, még a moszkvai bevándorlási központban is. Eredeti hazájukban is az orosz hadseregbe való belépésre győzködő reklámokat vetítenek, amiért cserébe állampolgárságot kínál Oroszország.
A bevándorlókat védő jogvédők szerint azonban ebbe az utcákon fenyegetés is vegyül: azt mondják a migránsoknak, ki lesznek toloncolva, ha visszautasítják a lehetőséget. Egy másik megszólaltatott tádzsikisztáni migránst a rendőrség akkor vette őrizetbe, amikor razziáztak az építkezésen, ahol illegálisan dolgozott, de szerencséjére volt orosz állampolgársága, és határozott fellépésének köszönhetően végül elengedték.
Hogy a többi kényszersorozottnak pontosan miért kell okmányok nélkül, illegálisan tartózkodnia Oroszországban, s különösen miért kell például drogkereskedelemért börtönbe kerülni, arra nem tér ki a cikk.
(Mandiner)
Kiemelt képünk forrása: Kyiv Post
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!