daextlwcn_print_scripts(false);

Alaposan végigolvasva Donáth Anna interjúját a Telexen az embernek az az érzése támad, az össze-vissza beszéd nem Gelencsér Ferenc sajátossága, sőt, még csak nem is anomália a Momentumnál, hanem inkább elvárás, mint hátrány. Donáth Anna például semmilyen hitelességrontást nem lát abban, hogy előbb a “hazugság kultúrájának” nevezi a DK-t, majd kijelenti, inkább felszámolná magát a Momentum, mint hogy Gyurcsánytól “kérjen engedélyt a létezésre”, de ettől függetlenül azért továbbra is együtt kívánnak működni velük, mert “az önkormányzat az más”, illetve közös listán szerepelnének, “mert ilyen a választási rendszer”. Ha nem is túl hiteles, legalább őszinte.

Az első két kérdésből például rögtön kiderül, Donáth Anna egyenesen

a kormányváltás gátjának nevezte a DK-t, amellyel a legutóbbi országgyűlési választáson még szövetségben indultak, és amellyel sok önkormányzatban a mai napig együttműködnek a Momentum politikusai.

Sőt, azt is elárulta, a szövetség megmarad, és jövőre is koordinált jelöltállítás várható a balliberális-globalista oldal részéről.

Nem akarnak kormányt váltani, de össze kell velük fogni

“A választási törvény árnyékában egyszerűen egymásra vagyunk kényszerítve. A 2022-es választás tanulsága azonban az is, hogy a politika nem merülhet ki olyan technikai kérdésekben, mint hogy miként működünk együtt. Együtt kell és együtt is fogunk működni. Arról azonban meg vagyok győződve, hogy addig nem lesz kormányváltás Magyarországon, amíg a politikai kultúrát gyökeresen nem változtatjuk az igazság kultúrájára” – fejtegette zavaros téziseit a Momentum EP-képviselője. Egyelőre meglehetősen homályos, mit takar ez az “igazság kultúrája” kifejezés. Ha Donáth írásaiból és nyilatkozataiból kell kiindulnunk, akkor azt mondhatjuk, valami olyasmi lehet, hogy ha kizárólag érdekből, a pozíciókért fogunk össze a DK-val, de egyébként utáljuk őket, akkor azt illik kimondani még mielőtt bejelentjük a közös listát.

Ez egyébként a telexes firkásznak is szemet szúrt, ezért rá is kérdezett, miért működik együtt a Momentum egy olyan párttal, amelyet a “kormányváltás gátjának” tart? Hiszen a tárgyalások már javában zajlanak a két fél között a jövő évi koordinált jelöltállításról.

Donáth Anna válaszából kiderül, hogy a dolog “helyi szinten teljesen más”, ott együtt lehet működni, mert aki helyben közösséget vállal a Gyurcsány-Vadai félékkel, az “nem ugyanaz”. Ott a “jelöltek minőségét” kell nézni, nem a pártlogókat.

Felmerült problémaként, mi van, ha a jelölt “minőségileg sem megfelelő”, akkor ráindít valakit a Momentum, aki számára elfogadhatóbb? A Momentum EP-képviselője azonban megnyugtatott mindenkit:

már többször kijelentettem, és mindig aláhúzom, hogy egyetlenegy körzet, kerület vagy település sem fog a Momentumon múlni, mindenhol közös ellenzéki jelölt lesz. Rengeteg eszközünk van arra, hogy a vitás kérdéseket feloldjuk, ilyen például az előválasztás. Döntsenek a választók, ha valahol a pártok nem tudnak egymással megállapodni!

Tehát egy jelölt “minőségét”, “hitelességét” és “alkalmasságát” ha vitatja is a Momentum, mert mondjuk az illető korrupt, szexbotrányai vannak, vagy akár fehér porral a kezében, bedrogozv henceg egy videóban, ám a választók őt választják meg az előválasztáson, akkor egy csapásra “megfelelő” jelöltté válik számukra is. Micsoda hitelesség! Ráadásul – mint kiderült – olyanok mellé is hajlandóak odaállni, és kampányolni mellettük, mint László Imre vagy Niedermüller Péter. És ez miért nem okoz törést Donáth Annában és az általa képviselt “igazság kultúrájában”? Nos, legalábbis szerinte, azért, mert a fent említett személyek a választások idején

nem egy párt, hanem az együttműködés képviselői lesznek, és az együttműködésben mindenkitől elvárjuk az igazság kultúráját, éppúgy, mint ahogy már 2019-ben is elvártuk a korrupcióellenes minimumokat. Én csak ezeknek a morális kérdéseknek a mentén tudom a nevemet adni a jelöltekhez. Ha valaki ezzel visszaél, az nem engem minősít, hanem őt.

Ennyi. Ellentmondás feloldva. Könnyen ment, nem igaz?

Később ismét felmerül a hitelességi probléma, mire ugyan az a válasza: “a választók tudják megállapítani, hogy hiteles-e egy jelölt”.

“Úgy tűnik, hogy a Momentum az utolsó mohikán, amely hajlandó kimondani az igazságot, és le akarja váltani a kormányt. A jelenlegi választási rendszerben szövetségre kell lépnünk, de csak egy olyan szövetséggel lehet leváltani a kormányt, amely partnerként kezel mindenkit, és az igazság kultúráján nyugszik” – fejtegeti. Tehát, a globalista-balliberális oldalon “egyedüli pártként” a Momentum akarja leváltani a kormányt, ennek ellenére “szövetségre kell lépnie” az összes többi párttal, amelyik ezt nem akarja. Mert hát ilyen a rendszer – tárja szét karjait boci szemekkel Donáth Anna.

Szavazók nélkül a párt csak díszlet

Donáth a nagy összefogósdi közben azért odaszúrt egyet az olyan túlélő, pióca pártoknak is, melyek nem, hogy egyedül még egyetlen egy választáson se indultak, de rossz nyelvek szerint több alkalmazottjuk van, mint szavazójuk.

“Azt szeretném, hogy vegyük komolyan a választókat. Ha egy párt elveszti a választóit, akkor elveszti a létezésének értelmét, függetlenül attól, hogy van-e parlamenti frakciója, vagy sem. Persze, ha van parlamenti frakciója, akkor van pénze ahhoz, hogy a díszlet megmaradjon” – fejtegette.

“Politikai pártként addig van értelme a Momentumnak, ameddig vannak választói. Mi nem a többi ellenzéki párt barátjaként, ellenségeként, szolgájaként vagy kiszolgálójaként jöttünk létre, hanem egy új politikai generációt és egy új politikai kultúrát szeretnénk képviselni” – jelentette ki, miután gátlás nélkül összefogtak az elmúlt 3 kétharmad okozóival, hogy a szárnyukon berepüljenek a parlamentbe. Ennek az ára egy 4. kétharmad volt, de hát na. Legalább a globalista oldal prominensei továbbra is boldogíthatnak minket. 

Csak azokkal működik együtt, akik mögött van társadalmi támogatottság

Szóba került az is, Donáth csak olyan pártokkal fogna össze, akik mögött van valós társadalmi támogatottság. Ezt a kijelentését mindenképp érdemes megjegyezni, nem csak 2024-ig, hanem 2026-ig, hiszen – ha tényleg hű szeretne maradni magához – akkor a tárgyalások során, mikor a DK bedobja, hogy kedvenc pióca pártja közül kik és hol kérnek maguknak helyet, akkor a Momentumnak erre egyetlen válasza lehet: vagy kihúzzátok az összes nevet a listáról, vagy mi távozunk! – nehezen elképzelhető forgatókönyv, ugye?

A DK által képviselt hazugság kultúrája másra nem jó, mint hogy elvegye a levegőt a politikai erőktől, gúzsba kösse, és kivéreztesse őket. Ezzel szemben az a politikai kultúra, amit mi képviselünk, az értéket keresi, és a kollektív egész felépítésére vállalkozik

– szögezi le Donáth Anna alig pár sorral azt követően, hogy biztosított mindenkit, a Gyurcsánnyal való együttműködés továbbra is töretlen lesz.

“A 2022-es választás egyik tanulsága az volt, hogy a választók nem kérnek abból a tragikomédiából, hogy hat párt vezetője ül egy asztal mellett hónapokig, és nem tudják, hogy mit csinálnak, de például kampányolni elfelejtenek, mert közös listát kell állítani” – állítja a Momentum politikusa. Bár, ennél is tovább mehetett volna, ha már az “igazság kultúrája”, és beláthatta volna, a választók (Budapesten és egy-két vidéki nagyvároson kívül) nem kérnek ebből az egész magyarellenes, globalista ellenzékből sem. Nem véletlen, hogy a választások óta a Momentum nem, hogy erősödni nem volt képes, még vesztett is a támogatottságából. Rájuk ráadásul jelenleg a legnagyobb veszély a Kétfarkú Kutyapárt, hiszen míg a Momentum tevékenységével és megszólalásaival bebizonyította, egyértelműen ők a hazánk elsőszámú viccpártja, addig a Kutyapárt a nyugati liberális, progresszív, LMBT- és mindenpárti szerepet sokkal hitelesebben képviseli, mint ahogyan ők szeretnék.

Kiderült az is, a Momentum nem tudja érvényesíteni akaratát, vagyis az “igazság kultúráját” az ellenzéken belül. “Azt a választók fogják”.

“Tettem egy politikai ajánlatot, az a feladatom ettől kezdve, hogy meggyőzzem a választókat, ez a legjobb nekik. Ha azt mondják a választók, hogy nekik ez a politikai ajánlat kell, hiába próbálja meg eljátszani a többi párt, hogy őket ez nem érdekeli. Ha a Momentumnak több választója lesz, mint a legtöbb szereplőnek a tárgyalóasztalnál, akkor más lesz a helyzet” – magyarázza Donáth. Arra nem tért ki, hogy ha a választók mást mondanak, akkor “meghajolva a választói akarat előtt”, elfogadja a DK irányvonalát, a “hazugság kultúráját”?

A Momentum gyengülése kapcsán Donáth annyit mondott: “Engem az a tendencia forrázott le, hogy egyikünk se lépett előre egy tapodtat sem. Az viszont látszik a számokból, hogy az ellenzéki szövetségben két párt mögött van valós társadalmi támogatottság: a Momentum és a DK mögött”.

Ezzel gyakorlatilag deklarálta – még, ha nem is biztos, hogy tudatosan -, hogy mely pártok relevánsak egy tárgyalás esetén, és kik azok, akiknek nem lenne beleszólása a pozíciók elosztásába.

“Szeretném tehát azt a negatív mítoszt lebontani, hogy a Momentum elporladt volna a 2022-es választás óta. Az igaz, hogy a Momentum társadalmi támogatottsága megrekedt a 8 százalékos szinten, és szerintem ez azért van, mert a választók azt látják, hogy benne ragadtunk az ellenzéki mocsárban. Nem látják a Momentum politikai ajánlatát” – állítja ő. A valóság ezzel szemben az, hogy amióta látják és hallják, mit is akar a Momentum, azóta indult meg a lejtőn. Minél több teret kap a szereplésre, annál visszataszítóbb a választók számára. (Talán nem véletlen, hogy Donáth Anna azt követően vált a legnépszerűbb ellenzéki politikussá, hogy fél évre eltűnt a közéletből. Az embereknek az a balliberális-globalista politikus a legszimpatikusabb, aki nem szerepel.)

Felmerült az interjú során a kényes kérdés, miszerint mi is konkrétan “a Momentum politikai ajánlata?” Donáth Anna válaszából kiderül: semmi. Egy nagy, üres lózungokat puffogtató semmi. Ami a politikus szavaival elmondva így hangzik: “Egy olyan szövetséget szeretnénk felépíteni, amely tagjai között első számú az őszinteség és a felelősségvállalás, és belefér a kritika megfogalmazása. Nem állítjuk magunkról, hogy egyedül, önmagunkban le tudjuk váltani a kormányt. Azt mondjuk, hogy az a politikai kultúra vezethet sikerre, amit mi képviselünk. Egy olyan új politikai együttműködés motorjai szeretnénk lenni, amiben vállt vállnak vetve, harcostársakként állunk ki egymásért. Ehhez keressük a szövetségeseket.”

Nincs politikai ajánlat, csak valami megfoghatatlan, körül nem határolt “őszinte kultúra”, no meg szövetségkeresés. Még véletlenül sem saját út és saját arculat.

Folyamatosan gyengülünk, de elégedettek velünk

Az EP-választásokra rátérve Donáth elárulta, nem utasítana vissza 21 mandátumot sem.

Teljesen objektíven is kijelenthetem szerintem, hogy azt a munkát várják el a választók, amit Cseh Katalinnal az elmúlt négy évben az Európai Parlamentben végeztünk

– állítja. Kérdés persze, ha annyira elégedettek velük a választók, miért csökken a támogatottságuk? Jelenleg úgy néz ki, hogy a “közkedvelt CseKa”, a mi Katalinunk kiesik az EP-ből, hiszen csak 1 mandátumra számíthat a Momentum a korábbi kettő helyett. Donáth Annának azonban nem kell izgulnia, hiszen most övé a megnyugtató első hely a listán, így szinte biztosan ott lesz még 5 évig az EP-ben.

Azért a mandátumához ragaszkodna

Felmerült a kérdés, “a cikkében megfogalmazott felelősségvállalás jegyében” átadná-e a mandátumát Cseh Katalinnak, ám erre azt válaszolta, az “nem lenne hiteles”, sőt, “tiszteletlen lenne a választókkal szemben”. A “politikai kultúrájukba” nem fér bele, hogy a listavezető lemondjon a zsíros fizetésről “átverje a választókat”.

Mindenképp vállalni fogom a politikai felelősséget, ha nem az az eredmény születik, mint amit megígérünk. A mandátum átadása azonban nem politikai felelősségvállalás szerintem, hanem a választók meghazudtolása. A mi politikai kultúránkba az nem fér bele, hogy a listavezető úgy kérje a választók bizalmát, hogy utána a mandátumát átadja valaki másnak

– magyarázza. Akkor tulajdonképpen miben is merül ki ez a “felelősségvállalás”? Azt sajnos nem tudjuk meg, de a lényeg, Donáth Anna vállalja!

Gyebnár Dávid

Ha valakit esetleg érdekel, a teljes interjú ITT olvasható.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);