Több elismert nemzetközi katonai szakértő és mértékadó hírportálok, mint például a Szent Korona Rádió írnak ugyanarról a megdöbbentő információról, ami az országgyűlés vezérszónoki pulpitusán is elhangzott, mégpedig, hogy a bevetésre készülő ukrán katonákat Magyarországon részesítik kiképzésben.
Az eset azért pikáns, mert a kormányzati kommunikáció éppen arról szól, hogy Magyarország minden erejével azon van, hogy ellent tartson a háborús szirénhangoknak és semmilyen módon ne legyen részese a konfliktus katonai vetületének, hiszen az országban az látható, hogy már a gazdasági következményekkel sem könnyű bírni.
Nagymihályban hétfőn a szlovák külügyminisztérium szervezett egy beszélgetést, ahol a tárca vezetője, Rastislav Kácer és Jaroslav Naď védelmi miniszter az orosz–ukrán háborúról fejtették ki a véleményüket.
Naď egy kérdésre válaszolva elmondta, Csehország és Lengyelország nagyobb mértékben támogatja Ukrajnát az orosz agresszor elleni harcban, mint Szlovákia. És „ki másnak segítenénk, ha nem a szomszédunknak?” − tette fel a kérdést a szlovák védelmi miniszter, aki arról elmélkedett, hogy a szomszéd országnak szinte kötelességünk segítő kezet nyújtani. Mire a hangoskodó hallgatóság soraiból valaki bekiabálta, hogy bezzeg Magyarország kimaradhat ebből az egészből.
Erre Naď a következőket mondta a bekiabáló felé: de
a magyarok is segítenek − az, hogy ön erről nem tud, és terjed a propaganda arról, hogy ők nem segítenek, az egy dolog. De vajon arról van tudomása, hogy a területükön folyik az ukrán katonák kiképzése? Talán erről nem is tud.
A honvédség válasza
A 24.hu megkeresésére a Honvédelmi Minisztérium elismerte, hogy részt vesz „katonai egészségügyi szakemberek kiképzésben”.
„Magyarország álláspontja nem változott: a béke pártján állunk, és nem támogatunk semmilyen olyan lépést, ami a háború eszkalációjához vezet – ezért nem küldünk sem fegyvert, sem katonákat Ukrajnába. Mindazonáltal szomszédos országként, Magyarország története legnagyobb humanitárius akciója keretében segíti a bajbajutottakat és a segítségre szorultakat, ennek jegyében segítettünk sebesült ukrán katonák kórházi ellátásában, a Magyar Honvédség pedig szintén humanitárius célból vesz részt ukrán katonai egészségügyi szakemberek kiképzésében is” – írták.
(nyitókép:MTI)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!