Az épülő Diákváros területén lesz edzőterem, könyvtár, a kínai egyetem hallgatóinak ráadásul mindez ingyen, miközben a magyar diákoknak majd fizetniük kell ezek használatáért – derül ki az erről szóló minisztériumi prezentációból.
A kollégiumfejlesztés az innovációs tárca állítása szerint azért indokolt, mert évente 7-8000 ezer diáknak nem jut kollégiumi hely. A kollégiumi férőhelyek közül 8500 a forgalmas bevezető főutakhoz közeli területen épülne meg a zsugorított Diákvárosban, a kínai campus számára pedig 3000 férőhely létesülne – ismerteti a Népszava.
Utóbbiak a magyar egyetemek hallgatói számára nem lesznek nyitottak. Akik a Fudanra járnak, azok pedig havi 56 ezer forintos kollégiumi díjat is fizethetnek majd. Figyelembevéve a fővárosi egyetemi kollégiumok havi díjait, melyek 10-15 ezer forint körül mozognak, ez igen magas összeg. A Fudan tandíja ráadásul alapszakon évi 2,3 millió, mesterszakon 3,3 millió forint.
Palkovics állítása szerint a régi nagyvásártelepen kialakítandó közösségi tér se méretében se funkciójában nem változik. Ezt viszont időközben a kínai egyetemhez csatolták, így nem világos, azt a magyar diákok milyen feltételek mellett vehetik majd igénybe.
A pénzügyi részből ugyanis kiderül, hogy a sportlétesítményeket és a könyvtárat külsősök csak térítési díj ellenében használhatják, miközben a Fudan diákjainak az egyetemi képzéshez kapcsolódóan ingyenes.
A prezentációban felvázolt becslések szerint a Fudan egyetem, és a sport- és konferenciaközpont felépítése nagyjából bruttó 686 milliárdot emészt fel, nem számítva a megvásárolandó telek árát. A teljes üzemeltetési költség pedig évi több mint 50 milliárdba kerül majd. Hogy ezt ki fogja kifizetni, azt nem verték nagy dobra.
Fotó: AFP
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!