A Mi Hazánk Mozgalom törvénymódosítást kezdeményez az országgyűlésben annak érdekében, hogy minden magyarországi önkormányzat testületi üléstermében nemzeti jelképeink, a magyar címer és a magyar zászló is kötelező elemként kerüljön kihelyezésre. A kezdeményezés a Mi Hazánk Emlékezetpolitikai Kabinetjéhez kötődik, melynek elnöke Vékony Csongor, kőbányai önkormányzati képviselő, őt kérdeztük az ügy hátteréről.
– Miért érezték indokoltnak ezt a lépést?
A mi értékrendünk szerint ez alapvető kellene legyen, azonban a 2011. évi CCII. törvény, mely Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szól, nem kötelezi az önkormányzatokat nemzeti jelképeink kihelyezésére a testületi üléstermekben. Ugyan tartalmazza, hogy a Polgármesteri Hivatal épületén kötelező jelleggel ki kell tűzni a magyar zászlót, de az épület belsejét már nem érinti, a címerről pedig e tekintetben említést sem tesz. Úgy gondoltuk, itt érdemes ezt a hiányosságot pótolni.
– Ön mint kőbányai önkormányzati képviselő, tapasztalta ezt a hiányosságot ott is?
Igen, Budapest X. kerületének önkormányzati testületi üléstermében a magyar címer ki volt helyezve, de a magyar zászló nem, melyen igencsak megdöbbentem, de rövid időn belül sikerült elérnem, hogy a terem állandó részévé váljon.
– Tehát akkor az első részeredményt már sikerült is elérni. Hogyan sikerült ezt elérnie?
Egy történetet még mindenképpen megosztanék, a testületi ülés előtt minden képviselő elé egy Sajó Sándor verset helyeztem el. Ennek két oka volt. A magyar zászlóval kapcsolatos volt a vers, valamint a következő ülésen Sajó Sándor születésnapja alkalmából kezdeményeztem a korábban már többször ígért Sajó Sándor-szobor felállítását. Az a válasz született, hogy 2028-ban lesz szobor.
A Mi Hazánk Mozgalom már többször meghirdette “Magyar zászlót minden házra!” című országos akcióját, melynek keretében több ezer lobogót juttatunk el nemzettestvéreinkhez. Tavaly Kőbányán is örömmel fogadták a helyi lakosok felajánlásainkat. Az a véleményem, hogy minden település önkormányzati képviselői üléstermében ott a helye a magyar zászlónak.
– S ezután már látta a változást?
Pontosan. Október 14-én hétfőn már örömmel tapasztaltam, hogy kérésem teljesült, sőt még a Kőbánya címerét tartalmazó zászló is ott díszítette a termet a piros-fehér-zöld színű lobogó mellett. Ezért, szeretnék köszönetet mondani polgármester úrnak és mindenkinek, aki közbenjárt az ügy megvalósulása érdekében.
– Akkor Kőbányán e tekintetben nincs több tennivaló?
Lassan már fél éve díszíti a termet a magyar zászló, így e tekintetben további teendő helyi szinten nincs. Azt viszont el kell mondjam, hogy sem most, sem a jövőben nem tudom támogatni az Európai Unió zászlajának kihelyezését. Nem kezdem el sorolni mennyi keresztényellenes eseménynek lehettünk és lehetünk szemtanúi szerte Európában az Unió csillagos zászlaja alatt. Európa és európaiságunk nem egyenlő az Európai Unióval és annak szélsőliberális, esetenként már posztmodern, identitásfosztott nézeteivel. Minden kőbányai büszkén tekinthet Kőbánya zászlajára, és minden magyar és Magyarországon élő kisebbség büszkén tekinthet a nemzeti zászlónkra, azonban az Európai Unió zászlaja megosztja mind a kőbányai lakosságot, mind Magyarország lakosságát, így nem tudom támogatni sem az Unió, sem más, megosztást és feszültséget keltő zászló kihelyezését az ülésteremben.
– Mit szól ahhoz, ha esetleg a kőbányai lakosok egy része minderre azt feleli, hogy jó, szép dolog, de miért olyan lényeges ez? Nem volna inkább fontosabb a „valódi problémákkal” foglalkozni?
Szó nincs arról, hogy kizárólag ezzel foglalkoznánk. Teljesen téves dolog e kettőt szembeállítani.
Képviselőként már kezdeményeztem, hogy építsen az önkormányzat parkolót a Bajcsy-Zsilinszky Kórház betegei számára, évek óta aktívan foglalkozom a hajléktalanok helyzetével, együttműködünk a rendőrséggel és a közterület-felügyelet munkatársaival a köztisztaság és a közbiztonság érdekében, és így tovább. Egy nemzeti párt a nemzet valamennyi problémájával foglalkozik, és ezek mind fontosak.
Tudom, vannak, akik nem értik, miért olyan fontos, hogy van-e magyar zászló a teremben vagy nincs. De aki nem érti, azt sem érti, hogy mit jelent a lyukas zászló, nem érti, mit jelent a Trianon következtében elszakított területeken magyarnak lenni.
Lehet, hogy nincs azzal tisztában, hogy a kommunizmus vörös csillagától alig 35 éve szabadultunk? Lehet, hogy nincs azzal tisztában, hogy Magyarország megszállt részeinek többségén a magyarok ma sem merik házaikra kitenni a magyar zászlót és félve éneklik a Himnuszt? Lehet, hogy azzal sincs tisztában, hogy Kárpátaljáról az ukránok erőszakkal hurcolják el nemzettestvéreinket az oroszokkal folytatott háborúba.
A magyar zászló a szabadságunk és függetlenségünk dicsőségét hirdeti. Arra a több mint ezer éves küzdelemre emlékeztet, melyet őseink folytattak megmaradásunkért. A magyar címerrel és a rajta szereplő kettős kereszttel arra emlékeztet, hogy képviselőként nemzetünk és Istenünk szolgálatában állunk. Emlékeztet arra az óriási felelősségre, melyet képviselőként vállaltunk.
– Milyen eredményre számít országos szinten?
Dr. Grundtner András, a Mi Hazánk jogásza már dolgozik a javaslaton, amelyet be fogunk nyújtani a magyar országgyűlésbe; reméljük, pozitív fogadtatásra talál.
(Kiemelt kép: Facebook)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!