Jiszráél Kac új izraeli védelmi miniszter jóváhagyta a már elődje által előkészített 7000 katonai behívóparancs kézbesítését ultraortodox zsidó fiataloknak. Az első ezer behívót vasárnap, a többit pedig a következő hónapokban küldi ki az izraeli hadsereg (IDF).
Kac azt írta: „Szeretném párbeszéd révén elérni minden érintettel egy olyan megállapodás megkötését, ami megnyitja az utat azelőtt, hogy az ultraortodoxok is ténylegesen részt vegyenek a katonai szolgálatban, mint a többi sorköteles vagy tartalékos katona, aki bátran harcol és akár az életét is feláldozza Izrael biztonságáért. Szolgáljanak úgy, hogy közben tovább végzik hagyományos feladatukat, a Tóra őrzését, ami nagyon fontos népünk és országunk önazonosságának megtartásában. Utasítottam az IDF-et: tegyen meg minden tőle telhetőt annak érdekében, hogy az ultraortodoxok olyan támogatást kapjanak, amely biztosítja számukra, hogy el tudják látni feladataikat a vallásos életmód megtartásával az IDF soraiban.”
Benjámin Netanjahu miniszterelnök kormányának ultraortodox koalíciós pártjai egy olyan törvény elfogadását követelik, amely mentesítené az ultraortodox fiatalokat a katonai szolgálat alól, ugyanis bánatukra a legfelsőbb bíróság júniusban úgy döntött: felmentésük évtizedek óta folytatott gyakorlata törvénytelen, mert sérti az alkotmányosság törvény előtti egyenlőségének elvét.
Miután az előző védelmi miniszter, Joáv Galant már előkészítette a 7000 ember behívását, és a kormányfő Likud pártjához tartozó Kac is hajlandó végrehajtani azt, az ultraortodox Egyesült Tóra párt egyik vezetője közölte: „Nem a főügyész vagy Galant, hanem a Likud döntött úgy, hogy hadat üzen az ultraortodoxoknak.” De Jaír Lapid, a parlamenti ellenzék és a Van Jövő nevű centrista párt vezetője üdvözölte Kac döntését.
Idén nyáron az IDF már kiküldött 3000 behívóparancsot 18-26 év közötti ultraortodox fiataloknak, de csak kevesebb mint 10 százalékuk jelent meg a sorozóközpontokban.
Az ultraortodox közösségeket vezető rabbik ellenzik a katonai szolgálatot, mert összeegyeztethetetlennek tartják a vallásossággal, és attól tartanak, hogy a fiatalok szekularizálódnak, feladják vallásos életmódjukat a hadseregben.
De a katonai szolgálatot teljesítő izraeliek igazságtalannak érzik tömeges mentesítésüket, különösen a 2023. október 7-én kitört, Hamász elleni háború rájuk nehezedő egyre nagyobb terhei miatt. A konfliktusban eddig több mint 780 katona vesztette életét, és 300 ezren szolgáltak tartalékosként, hátrahagyva a munkájukat, családjukat.
(MTI)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!