Kínzás miatti aggályokkal fordult az ENSZ-hez a ruandai hatóságok által nemrég terrorizmus vádjával letartóztatott Paul Rusesabagina jogi csapata. A férfi az 1994-es, százezrek életét kioltó ruandai népirtás idején számos tuszinak biztosított menedéket hutu szélsőségesek elől az egyik fővárosi szállodában, később pedig segített nekik megszökni. Úgy tűnik, a bosszú most utolérte.
Az 1994-es ruandai népirtás idején több mint ezer ember életét megmentő egykori szállodavezető ügyvédei hétfőn azt írták Nils Melzernek, az ENSZ kínzásokat felderítő különleges jelentéstevőjének, hogy védencük kegyetlen bánásmód kockázatának van kitéve, miután sem jogi képviselőivel, sem családtagjaival, sem nemzetközi szervezetekkel vagy konzuli tisztségviselőkkel nem léphetett kapcsolatba azóta, hogy augusztus 31-én elfogták.
A panaszban Rusesabagina jogi csapata azonnali vizsgálatot követelt annak érdekében, hogy meggyőződhessenek róla, a terrorizmussal vádolt férfi életben van.
Rusesabaginát családja szerint Dubajban elrabolták. Ezt Paul Kagame ruandai elnök tagadta. Kagame vasárnap azt mondta: nem sértettek törvényt Rusesabagina hazaszállítása során. Az elnök homályosan arra utalt, hogy a férfit valamilyen hamis ígérettel Ruandába csalhatták.
Rusesabagina 1996-ban elhagyta hazáját, és belga állampolgárságot kapott. Egy ideje már Texasban él.
A férfi jogi csapata egyúttal felszólította az Egyesült Arab Emírségeket: bizonyítsa be, hogy nincs köze a volt szállodavezető Ruandába szállításához, és hozza nyilvánosságra Rusesabagina dubaji útjának részleteit, köztük a hotel és a repülőtér biztonsági kameráinak vonatkozó felvételeit, illetve az őt Kigaliba szállító repülőgép adatait.
Rusesabaginát terrorizmussal, gyújtogatással, emberrablással és fegyvertelen ruandai civilek meggyilkolásával vádolják. A ruandai ügyészség szerint a férfi tagja és alapítója a Ruandai Mozgalom a Demokratikus Változásért (MRCD-UBUMWE) nevű terrorszervezetnek, amelynek katonai szárnya merényleteket követett el ruandai földön, a Burundi határ mentén. A volt szállodatulajdonos tagadja a vádakat, és azt állítja, azért került a ruandai hatóságok célkeresztjébe, mert határozottan bírálta Kagame kormányát és az afrikai országban elkövetett emberi jogi visszaéléseket.
Egyelőre nem tudni, mikor jelenik meg Rusesabagina a bíróság előtt. A ruandai jogszabályok értelmében az őrizeti fogság legfeljebb 15 napig tarthat, amelyet azonban legfeljebb 90 napig meghosszabbíthatnak. Kagame a nagy nemzetközi visszhang miatt nyilvános tárgyalást ígért.
A 66 éves Rusesabagina – akinek történetéről 2004-ben jelent meg film Hotel Ruanda címmel – az 1994-es, százezrek életét kioltó ruandai népirtás idején számos tuszinak biztosított menedéket hutu szélsőségesek elől az egyik fővárosi szállodában, később pedig segített nekik megszökni. A több ezer üldözött zsidót megmentő egykori német üzletember, Oskar Schindler után „ruandai Schindlernek” nevezett férfi tettéért számos kitüntetést kapott, George W. Bush volt amerikai elnök 2005-ben az Elnöki Szabadság érdemrenddel tüntette ki.
(MTI)
Fotó: taarifa.rw
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!