daextlwcn_print_scripts(false);

A 2024-es európai parlamenti választásokra ugyancsak június 9-én került sor Romániában. Az Európai Parlament 720 képviselőből áll, ebből 33 képviselője lesz Romániának. A magyar kisebbséget képviselő RMDSZ 2 mandátumot csípett meg.

  • Diana Șoșoacă magyarellenes szenátor és Luis Lazarus bejutott az Európai Parlamentbe. A Digi24 forrásai szerint az SOS párt átlépte az 5 százalékos küszöböt, miután a szavazatok 97,87 százalékát összesítették. A többi párt eredményei alapján a PSD-PNL Szövetség 19 képviselőt küld Brüsszelbe, az AUR 6-ot, az Egyesült Jobboldali Szövetség (ADU) 3-at, az RMDSZ pedig 2-t. A listán szerepel az egyéni jelölt, Nicolae Ștefănuță is.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) választási szövetsége 19
Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 6
Egyesült Jobboldali Szövetség (USR-PMP-Forţa Dreptei) 3
S.O.S Románia 2
Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 2
Ștefănuță Nicolae-Bogdănel 1
Összesen: 33
  • Az EP választási veresége miatt lemondott tisztségéről a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Cătălin Drulă tisztségéről.
  • Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor az alábbiakban értékelte a választásokat a Facebook oldalán:

„20 éve nem született ilyen jó eredmény, vasárnap az erdélyi magyarok történelmi sikert arattak! Több mint 566 ezer erdélyi magyar támogatta az RMDSZ európai parlamenti listáját, egyelőre nem végleges adatok szerint 6,5 százalékon állunk, emellett 199 polgármesteri és 4 megyei tanácselnöki mandátumot szereztünk, és 7 függetlenként indult polgármester nyert a támogatásunkkal.”

  • Az önkormányzati választások során sok településen nagyon szoros volt a magyar győzelem a román pártokkal szemben, és számos magyarellenes fellépés, lejárató kampány is megnehezítette a helyzetet. Ezek a kampányok tovább nehezítették a magyar közösségek helyzetét.

Mi várható a magyarellenes román politikusoktól?

A magyarságra nézve semmi jó. A nemzetközi hangulatot leginkább abba az irányba terelnék, hogy a nemzeti kisebbségekkel nem kell foglalkozni, és hogy Romániában minden a legnagyobb rendben van. Míg az RMDSZ küzd az ötszázalékos bejutási küszöb eléréséért, addig a magyarellenes pártok kifejezetten nagy népszerűségre tesznek szert. Az RMDSZ EP-lista vezetője Winkler Gyula az alábbiakat nyilatkozta a Maszol erdélyi portálnak:

„ha mi, erdélyi magyarok nem jutunk be az EP-be, akkor ők fognak minket is képviselni, elmondják, hogy minden a legnagyobb rendben, mi pedig nem vagyunk egyebek, mint magyarul beszélő románok”

Ezért fontos a magyar képviselet

Kiemelten fontos megjegyezni, hogy az erdélyi magyarságnak rendkívül nehéz dolga van, de a megmaradás szempontjából elengedhetetlen, hogy erdélyi magyar képviselők is bekerüljenek az Európai Parlamentbe. A magyar sikernek különösen örülni kell, hiszen a magyar közösség nap mint nap hatalmas szembeszéllel és magyarellenességgel küzd.

Különösen aggasztó, hogy sok soviniszta, magyarellenes képviselő is bejut az EP-be.

Ezért létfontosságú az erdélyi magyar képviselet, valamint az is, hogy Magyarország képviselői ténylegesen a magyar érdekeket képviseljék, és kiálljanak a határon túli magyarság ügyeiért.

Erre az egyik legalkalmasabb a Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna lehet, aki azon dolgozik, hogy szövetségeseivel egy új frakciócsoportot hozzonak létre, amelyben a Nemzetek Európájának megvalósításán dolgoznak.

Ezáltal lehet a magyar érdekeket is hatékonyan képviselni. Az Európai Parlamenti képviselet mellett az önkormányzati választások is létfontosságúak a magyarság fennmaradásának szempontjából. Amikor egy magyar lakosságú település felett román párt veszi át a hatalmat, annál nehezebb az asszimilációs nehézségeket leküzdeni.

(Digi24 és Maszol.ro nyomán)

Kiemelt kép: maszol.ro

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);