A genfi menekültügyi egyezmény, az Európai Unió Alapjogi Chartája és az uniós jogszabályok végrehajtása nem alku tárgya, Magyarországnak is be kell tartania azokat – jelentette ki Othmar Karas, a leköszönő Európai Parlament első alelnöke, az Európai Néppárt EP-képviselője a magyar közmédiának küldött közleményében pénteken, melyet az Atv szemlézett.
Mint ismert, az EU luxemburgi székhelyű bírósága 200 millió euróra büntette Magyarországot, illetve további napi egymillió euró megfizetésére kötelezte hazánkat. Az ítélet szerint Magyarország nem teljesítette a bíróságnak a – befogadási feltételekről szóló irányelv és a visszatérési irányelv rendelkezéseinek megsértésével kapcsolatban – 2020 decemberében hozott ítéletében foglaltakat. Hazánk „a lojális együttműködés elvének megsértésével szándékosan kivonja magát a nemzetközi védelemmel kapcsolatos közös uniós politika egészének, valamint az EU-ban jogellenesen tartózkodó, unión kívüli országok állampolgárainak kitoloncolására vonatkozó szabályok alkalmazása alól” – írták.
Othmar Karas közleményében hangsúlyozta: az Európai Unió Bíróságának ítélete megerősíti, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elfogadhatatlan menekültügyi politikája törvénytelen. A politikus azt is közölte, a genfi menekültügyi egyezmény, az EU Alapjogi Chartája és az uniós jogszabályok végrehajtása nem alku tárgya, azokat minden tagállamnak be kell tartania és végrehajtania.
A szankciók szükségesek a menekültügyi és migrációs paktum közelgő végrehajtását tekintve. A lojális együttműködés jegyében Magyarországnak is be kell tartania az elfogadott szabályokat, úgy a külső határok hatékony védelemére, mint a menekültügyi eljárások lefolytatásának átvételére a külső határokon és a szolidaritási mechanizmusra vonatkozóan – tette hozzá az osztrák politikus.
Ők „nem köteleznek semmire”
Az EB Magyarországi Képviselete a magyar hírekre reagálva szükségesnek érezte leszögezni, „az Európai Unió Bíróságának június 13-i ítélete nem kötelezi Magyarországot illegális migránsok befogadására”. Nem is erről szóltak egyébként a híradások, hanem arról, hogy az invazív erőket behívó szélsőliberális, globalista politikusok súlyos sarcot vetettek ki hazánkra, amiért – látszólag – a kormány útját állta a tömeges migrációnak.
Az ítéletben egyébként olyan indokok szerepelnek, mint hogy Magyarország:
• nem tette lehetővé, hogy nemzetközi védelemre jogosult személyek az uniós és más nemzetközi megállapodásokban és szabályokban előírt módon folyamodhassanak a magyar hatóságokhoz védelemért;
• nem tette lehetővé, hogy a nemzetközi védelemért folyamodó személyek kérelmük elutasítása, illetve fellebbezésük esetén a fellebbezés jogerős elbírálásáig meghatározott esetekben Magyarországon maradjanak;
• illetve nem alkalmazta az uniós jogszabályok által előírt eljárásokat a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszaküldése során.
Majd hozzáteszik: „a Bíróság azt is megállapította, hogy Magyarország kötelezettségszegése a többi tagállamra hárítja az uniós jog betartásának felelősségét, ami pénzügyi következményekkel is jár. Ezzel súlyosan megsérti a szolidaritás és a felelősségvállalás tagállamok közti igazságos elosztásának elvét”.
Most képzeljük el az a szituációt, melyben egy társasházban hat lakó beköltöztetne 60 afrikait, mire két másik lakástulajdonos határozottan ágálni kezd az ötlet ellen. Az afrikaiak ugyanúgy beköltöznek, majd az elszállásolásuk után járó összegekért a 6 migránspárti lakó dobálná be a sárga csekkeket a két „renitensnek” a „szolidaritás” nevében. Ez az a szituáció, amikor komolyan el kell gondolkozni a lakótömb elhagyásán.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!