Újabb fejezettel bővült a nagy-magyarországos molinókról szóló történet, azonban a legfontosabb dolgokat ezidáig még nem sikerült tisztázni.
Pénteken lapunk interjút közölt Jósa Bálinttal, a Football Against Racism in Europe (FARE) elnökségi tagjával, aki azt állította, a FARE jelenlegi (!) álláspontja szerint a Nagy-Magyarország szimbólum önmagában nem számít diszkriminatív jelképnek, használata miatt az UEFA eddig még egyszer sem büntette meg a Magyar Labdarúgó-szövetséget.
Jósa a sokat emlegetett FARE-katalógusról is beszélt:
„A FARE 2016-os katalógusában – melynek összeállításában jómagam egyébként nem vettem részt – valóban a vitatott jelképek között szerepel a történelmi Magyarország térképe, de csak akkor, ha más, súlyosabb szimbólumokkal, például nyilaskereszttel, árpádsávos zászlóval, önkényuralmi jelképekkel együtt jelenik meg. Önmagában, például a konkrét ügy tárgyát képező lila hátterű drapin azonban nem számít diszkriminatív jelképnek. Nem véletlen, hogy az UEFA eddig még egyszer sem büntetett miatta, pedig évtizedek óta gyakori vendég a magyar labdarúgó-válogatott meccsein.”
Fontos megjegyezni, hogy bár a kézikönyv 28. oldalán a példafotón valóban árpádsávos kontextusban jelennek meg a nagy-magyarországos drapériák, a katalógus szövegében nem említik ezt a kitételt.
Az meg már egy másik cikk vagy interjú témája lehetne, hogy a FARE „ideológusai” mégis milyen alapon mondják azt ősi uralkodóházunk, az Árpád-ház zászlajára, hogy nem szívesen látott jelkép a nemzetközi meccseken? De ugyanezt a kérdést a katalógusban felsorolt többi szimbólum és ruhamárka többségénél is fel lehetne tenni.
Ami különösen szembetűnő, hogy a FARE kézikönyvében kizárólag „szélsőjobboldali” jelképek szerepelnek, szélsőbaloldali egy sem.
Jósa Bálint szerint ennek az az oka, hogy Nyugat-Európában a kommunista szimbólumok – mint például a vörös csillag vagy a sarló-kalapács – teljesen más jelentek, mint mifelénk, a társadalom többségében nem vált ki ellenérzést a megjelenésük.
Érdekes magyarázat… Ezek szerint a FARE az általa hirdetett toleranciát és elfogadást földrajzi régiókhoz köti? Az, hogy egy keletközép-európai szurkolót mi sért – mondjuk a kommunizmus emléke okán – az nem fontos?
Ezeket a kérdéseket feltettük a FARE magyar állampolgárságú elnökségi tagjának is, de az egészet letudta annyival, hogy ő személy szerint nem ért egyet szervezete ezen gyakorlatával.
Az MLSZ cáfolja a FARE állításait
Péntek este az Magyar Labdarúgó-szövetség a Telexnek elküldte a FARE-katalógus vonatkozó oldalát – elmondásuk szerint azért, hogy „a leghatározottabban cáfolják a szervezet nevében megszólaló ellenőr állításait.”
Valamint hozzátették,
rendelkeznek az összes olyan írásos dokumentummal, amelyekben „a FARE a magyar válogatott budapesti mérkőzéseit követően írásban kifogásolja, hogy a magyar szurkolók a Puskás Arénában Nagy-Magyarország jelképet helyeztek ki molinóikon”.
Ha valóban vannak az MLSZ birtokában ilyen dokumentumok, kérjük a szövetséget, minél előbb hozzák nyilvánosságra azokat, így a széles nyilvánosság és az UEFA felé is be lehetne bizonyítani, hogy Jósa Bálint nem mondott igazat.
Persze azt az eshetőséget se vessük el, hogy habár a FARE a múltban többször is tett bejelentést az UEFA-nál a nagy-magyarországos zászlók használata miatt, mostanra valóban átértékelték ezt a szimbólumot, így a jövőben az ellenőreik nem fogják kifogásolni a megjelenítését a nemzetközi mérkőzéseken.
Az ügy szempontjából talán ez lenne a legjobb forgatókönyv, mert akkor már csak az UEFA-val kellene végérvényesen tisztázni a Nagy-Magyarország jelkép státuszát. Ez pedig megfelelő sportdiplomáciával valószínűleg megugorható akadály lenne, hiszen az Európai Labdarúgó-szövetség még egyszer sem büntette meg ezért a jelképért az MLSZ-t, pedig évtizedek óta látható a magyar válogatott meccsein.
Bárhogy is nézzük, ez még nyitott kérdés, reméljük, a március 27-i magyar-bolgár meccsig sikerül egyértelműen válaszokat kapni mind a FARE-től, mind az UEFA-tól, mind az MLSZ-től.
Előzmények
Érdemes szót ejteni az ügy előzményeiről is. Tavaly júniusban a Magyarország-Németország Nemzetek Ligája-mérkőzésen az MLSZ által megbízott biztonsági szolgálat emberei levetették az Újpest-szurkolók nagy-magyarországos drapériáját a Puskás Aréna mellvértjéről, a „parancsnak” ellenszegülő fanatikusokon pedig erőszakot alkalmaztak.
Az eset miatt az MLSZ két szurkolót is kitiltott 24 hónapra a magyar válogatott mérkőzéseiről, egyikük Szabó Balázs IV. kerületi önkormányzati képviselő, akit az MLSZ – amellett, hogy tiltott jelképet (Nagy-Magyarország szimbólumot) ábrázoló zászlót vitt be a stadionba – azért marasztalt el, mert nem rendelkezett érvényes jeggyel a találkozóra. Ez azonban a leghatározottabban nem igaz, Szabó a jegyvásárlást tanúsító visszaigazoló e-maillel, valamint magával a belépővel tudja igazolni, hogy legális módon tartózkodott a Puskás Arénában a magyar-német meccs alatt. (Erről bővebben ITT írtunk.)
Visszaigazoló e-mail Szabó Balázs jegyvásárlásáról
Szabó Balázs jegye a németek elleni NL-meccsre, amire az MLSZ állítása szerint nem rendelkezett érvényes belépővel (ez a jegy a visszaigazoló e-mailben küldött linkre kattintva a mai napig megtekinthető és letölthető a valogatottjegy.mlsz.hu oldalról)
Ezt követően az ismert Kispest-szurkoló és jobboldali aktivista, Lipták Tamás „Aldo” meghirdetett egy felhívást, melynek lényege, hogy szolidaritást vállalva a kitiltott szurkolókkal, a március 27-i magyar-bolgár Eb-selejtezőre minél többen vigyenek be magukkal nagy-magyarországos zászlókat, drapikat és molinókat a lelátóra.
Mi pedig megkerestük az MLSZ-t, hogy megtudjuk, mi a hivatalos álláspontjuk a Nagy-Magyarország szimbólummal kapcsolatban. Válaszukban azt írták, a hazai bajnokikon és kupamérkőzéseken semmi sem tiltja annak használatát, viszont
a válogatott találkozóira tilos bevinni nagy-magyarországos zászlót, molinót és drapériát.
Ezt azzal indokolták, hogy az UEFA megbüntetheti érte a magyar válogatottat. Fontos a feltételes mód használata, ugyanis eddig még nem történt ilyen, a Nagy-Magyarország jelkép miatt egyszer sem kapott büntetést az MLSZ, és ezt ők is elismerik.
Ezután vettük fel a kapcsolatot a „szélsőjobboldali” szurkolók ellen világszerte háborút folytató Football Against Racism in Europe (FARE) nevű civilszervezet elnökégi tagjával, Jósa Bálinttal, akinek a jelen cikk szempontjából releváns mondatait fentebb már idéztük.
A lényeg, hogy bent lehessenek a nagy-magyarországos zászlók a stadionban
Itt tartunk tehát jelenleg. Az MLSZ a FARE-re és az UEFA-ra mutogat. Ha igazuk van, az sem menti fel őket az alól, hogy nem kommunikáltak világosan a Nagy-Magyarország jelkép ügyében – senki sem tudott róla, hogy a korábbi évtizedek gyakorlatával ellentétben nem lehet kifeszíteni az ezt a szimbólumot ábrázoló molinókat a válogatott meccsein.
Ahogy azt sem lehet UEFA-ra és a FARE-re fogni, hogy az MLSZ saját hatáskörben két szurkolót kitiltott 24 hónapra – éppen egy nagy-magyarországos drapi miatt. Egyikőjükről ráadásul azt állítja a szövetség, hogy nem volt jegye, pedig bizonyíthatóan volt.
Sálon, drapérián, mindenhogyan. A nemzeti összetartozásunk szimbólumának ott a helye a lelátón. Képmontázs forrása: Telegram/Jobbszélső
S még lehetne sorolni az érdekesebbnél érdekesebb kérdéséket, de igazából rohadtul mindegy, hogy mi történt a múltban.
A lényeg, hogy március 27-én, a bolgárok ellen (meg azt követően is mindig) bent lehessenek a Puskás Arénában a nagy-magyarországos zászlók, drapériák és molinók – valamint azok a szurkolótársaink, akiket éppen ezek használata miatt tiltott ki az MLSZ.
Ez mindannyiunk közös célja.
Horváth Tamás
Kiemelt kép forrása: mlsz.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!