Negyven éves mélyponton az USA-ban a szén alapú energiatermelés. Feltörőben a megújuló energiaforrások: az amerikai áramigény egynegyedét már megújuló energiaforrások biztosítják.
Az idei év első 5 hónapjában a biomassza, a geotermikus energia, a víz-, a nap- és a szélenergia lényegesen több áramot termeltek, mint a szén vagy az atomenergia.
Az Amerikai Egyesült Államok Energiainformációs Ügynökségének (U.S. Energy Information Administration; EIA) jelentése szerint a május különösen jól teljesített, mert ekkor a megújuló energiaforrások a nettó villamosenergia-termelés több mint negyedét (25,3 százalék) adták a hálózatra.
A jelentés szerint a nap- és a szélenergia folyamatos növekedése a tengerentúlon odáig jutott, hogy minden más energiaforrásnál gyorsabban terjed.
A 2020 január–május közti időszakban a napenergiával termelt áram mennyisége 23,1 százalékkal bővült (a 2019-es azonos időszakhoz képest), míg a szélé 11,5 százalékkal.
A két zöldenergiás forrásból generált áramtermelési adatok 14,2 százalékkal emelkedtek az azt megelőző évihez képestl; a növekedési spirált azonban ennél is látványosabban mutatja meg az idei év első öt hónapjában a teljes amerikai villamosenergia-termelés, melynek immáron 12,6 százalékát biztosították e forrásokból. A vízenergiával, a biomasszával és a geotermikus energiával együtt számolva az egy évvel korábbi 20,2 százalékról 22,3 százalékra sikerült növekedni.
Két éve jelezzük előre, hogy 2020 lehet az az év, amikor a megújuló energiaforrások felülmúlják az atomenergiát vagy a szént
– mondta a Renewable Energy Worldnek Ken Bossong, az EIA ügyvezető igazgatója. Hozzátéve: mostantól az sem elképzelhetetlen már, hogy a megújuló energiaforrások elkezdik ledolgozni a hátrányukat a földgázzal szemben is.
(Élőbolygónk nyomán – Fotó: Shutterstock)