Leminősítette Törökország eddig sem befektetési ajánlású államadós-osztályzatát a Moody’s Investors Service, mindenekelőtt a belső és külső finanszírozási mutatók romlásával indokolva a döntést.
A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi „B1”-ről egy fokozattal „B2”-re rontotta a török szuverén adósságkötelezettségek besorolását, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A „B2” államadós-osztályzat hat fokozattal marad el a „Baa3” besorolástól, amely a Moody’s minősítési módszertanában a befektetési ajánlású kategória alapszintje.
A Moody’s kiemelte, hogy a török devizatartalékok évek óta apadnak bruttó és nettó bázison számolva egyaránt, és mára – a hazai össztermék (GDP) arányában mérve – több évtizedes mélypontra süllyedtek.
Az aranykészletek nélkül számolt bruttó devizatartalék jelenleg 44,9 milliárd dollár, több mint 40 százalékkal alacsonyabb az idei év elején mért szintnél – áll a hitelminősítő elemzésében.
A Moody’s előrejelzése szerint ebben a helyzetben Törökország külső sebezhetőségi indikátora (EVI) a tavalyi 263 százalékról 2021-ben 409 százalékra emelkedik. A Moody’s által alkalmazott EVI kockázatjelző mutató a rövid futamidejű külső adósságok, az éppen lejáró közép- és hosszú futamidejű adóssághányad és a nem rezidens tulajdonosok kezén lévő bankbetét-követelések összegét méri a hivatalos devizatartalékokhoz.
A cég hangsúlyozta: minél alacsonyabbra süllyednek a bruttó és a nettó tartalékok, annál valószínűbbé válik, hogy Törökországban komoly gazdasági felfordulással fenyegető súlyos fizetésimérleg-válság alakul ki.
(MTI)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!