loading
Menü
Támogatás

Mélyponton a GDP

2023. aug. 16. 08:53
2 perces olvasmány
Mélyponton a GDP

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) a második negyedévben 2,4 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 2,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte első becslése alapján szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), írta meg a Telex. 

Az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal csökkent. A csökkenéshez legnagyobb mértékben az ipar, a piaci szolgáltatások, ezen belül főként a szállítás, raktározás és a kereskedelem járultak hozzá. A csökkenést mérsékelte a mezőgazdaság jó teljesítménye. A szolgáltatások hozzáadott értékének csökkenését a KSH adatai szerint részben ellensúlyozta a humánegészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ág jelentős növekedése, megközelítve a koronavírus-járvány előtti szintet.

A hvg.hu cikke szerint 2020 vége óta nem érkezett annyira gyenge GDP-adat, mint most, és olyan még soha nem fordult elő, hogy zsinórban négy negyedévben is romlást mérjenek.

A magyar gazdaság egy korábbi hosszú menetelés után 2020 második negyedévében, a koronavírus-járvány miatt zuhant be hirtelen nagyon, akkor az előző negyedévhez képest majdnem 15 százalék volt a visszaesés. 2020 harmadik negyedévében ezt aztán visszahoztuk, majd 2022 első félévéig megint lassú növekedés következett.

Tavaly a harmadik negyedévben ismét csökkent a gazdaság előző negyedévhez képest számított teljesítménye, és azóta egymás után három negatív negyedév következett. Definíció szerint két egymást követő negatív negyedév már recesszió, így a mostani teljesítmény már vastagon annak számít.

A visszaesésnek számos oka van: a párját ritkító magyar infláció miatt az emberek az elmúlt időszakban nem tudtak például annyi élelmiszert venni, mint korábban, így csökkent a kiskereskedelmi forgalom. A tavalyi borzalmasan száraz nyár miatt visszaesett a mezőgazdasági termelés, valamint más ágazatok, mint az energiaipar is gyengélkedtek.

Tavalyhoz képest idén valószínűleg kiváló éve lesz a mezőgazdaságnak (nem véletlenül mondják, hogy a májusi eső aranyat ér, márpedig most szinte végig esett), ami mindenképp megdobja majd a GDP-adatokat. A Portfoliónak nyilatkozó szakértők többsége egyébként azt várta, hogy a második negyedévben már vége lesz a recessziónak, de a pesszimisták is arra számítanak, hogy legkésőbb a harmadikban ismét pozitívba fordulunk.

Idén várhatóan 0 és 1 százalék között alakul a gazdaság bővülése, és ha minden jól megy, akkor jövőre már ennél jóval nagyobb lehet a növekedés.

(Kép: Grispb - stock.adobe.com)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
További cikkeink
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás