Lebukott a Magyar Nemzet? ChatGPT-vel írhatták az athéni nagykövet elleni terrortámadásról szóló cikküket

A Magyar Jelen írta meg elsőként március 9-én, hogy támadás érte az athéni magyar nagykövet személygépkocsiját. A hír futótűzként terjedt végig a kormánypárti médiában is, így nincs semmi meglepő abban, hogy a Magyar Nemzet is közölte azt. Igaz, míg mindenki más szemlézte ">a cikkünket, addig ők saját anyagot gyártottak, amivel persze semmi probléma nincs. Azonban annak részletei alapján több jel is arra utal, hogy a ChatGPT segítségét vehették igénybe a cikk elkészítéséhez, ezt pedig más módszerek is megerősítették. Kérdés, hogy ha a sajtó szabad, akkor mindent szabad?
„Terrorcselekmény történt Athénban, ahol a görög Antifa aktivistái támadást indítottak a magyar nagykövetség ellen. A történtek világszerte felháborodást keltettek, és a hatóságok is az ügy mielőbbi kivizsgálását ígérik” – írja cikkének bevezetőjében Biró Réka. „Az aktivisták az athéni magyar nagykövetség épületét vették célba, és az ott dolgozó diplomaták életét veszélyeztették. A támadásról azonnal beszámoltak a helyi hatóságok, akik az ügy kivizsgálására nyomozást indítottak” – folytatódott a híradás.
„A magyar nagykövetség épülete ellen irányuló támadás célja egyértelműen az volt, hogy nyomást gyakoroljanak Magyarországra, illetve a nemzetközi politikai színtérre”
– szögezte le a Magyar Nemzet munkatársa, aki hozzátette, hogy a helyszínről érkező információk szerint a támadók komoly anyagi károkat okoztak, de a diplomáciai személyzetnek nem esett baja. A cikkben egyébként beágyazva szerepel a kapcsolódó X-bejegyzés is, amelyben azonban szó sem esik a nagykövetség épülete elleni támadásról.

Csak Gulyás Gergely szólalt meg az ügyben
Az esetet egyébként sem a külügyminisztérium, sem az athéni magyar nagykövetség nem kommentálta. Sőt, nem is számoltak be arról semmilyen hivatalos felületen. A csütörtöki Kormányinfón a Vasárnap.hu kérdésére Gulyás Gergely azt mondta, elfogadhatatlannak tartja a nagykövetet ért támadást, egyéb részleteket azonban ő sem osztott meg a terrorakcióról. A miniszterelnökséget vezető miniszter egyébként azt is elmondta, hogy
személy szerint örülne annak, ha azokra a nyilvántartásokra, amelyeken a terrorszervezeteket tartják számon, végre felkerülne a szélsőbaloldal is.
Hozzátette a Vasárnap.hu szerint, hogy „a szélsőjobboldali szervezetek még akkor is felkerülnek az ilyen listákra, ha vitatott az ilyen jellegű politikai identitásuk”. A 2023-as budapesti támadások után a Mi Hazánk többször is kezdeményezte, hogy nyilvánítsák terrorszervezetté a nemzetközi Antifát, ám azt éppen a kormánypártok ellenállása akadályozta meg eddig.

A cikket természetesen a Magyar Nemzet Facebook-oldalán is megosztották
A mesterséges intelligencia lehet a megoldás
Felvetődhet tehát a kérdés, milyen információk alapján írhatta azt Biró Réka a Mediaworks zászlóshajójának számító Magyar Nemzet hasábjain, hogy a nagykövetség épületét támadták meg, miközben maguk az elkövetők is csak az autó ablakainak bezúzásáról írtak (ami persze így is elég súlyos terrorcselekmény)? Az pedig pláne érthetetlen, miből gondolta, hogy a történtek „világszerte felháborodást keltettek” ? A válasz a cikk születésének körülményeiben keresendő. Több jel szerint ugyanis úgy tűnik, hogy a cikket magát a mesterséges intelligencia írta, és ez került át kontroll nélkül a Magyar Nemzet oldalára. Ennek a gyanúnak az ellenőrzésére az isgen.ai oldalt használtuk, amely magáról azt írja, hogy a legpontosabb magyar AI-detektor. Igaz, száz százalékos biztonsággal ez sem működhet, de irányadónak talán jó lehet. Az aiszaki.hu szerint is ez a legjobb.

Elsőként a saját anyagomat dobtam be, mely ">a Magyar Jelenen elsőként számolt be az antifasiszták közleményéről. Természetesen nem lepett meg az eredmény, hiszen nagyon jól tudom, hogy én írtam a kérdéses cikket. Azt elfogadom, hogy részfeladatok ellátására alkalmasak lehetnek az ilyen jellegű alkalmazások. Teljes tartalom legyártására azonban szerintem nem etikus a használatuk. Arról, hogy mit gondolok a mesterséges intelligencia használatáról, a Telegramon fejtettem ki a gondolataimat korábban. Nézzük azonban, hogy Biró Réka cikkéről mit gondol az alkalmazás.

Úgy tűnik, alapos okkal feltételezhettük azt, hogy a cikket a mesterséges intelligencia segítségével írhatták. Erre nemcsak a kissé túlzó információk utalnak, melyek jellemzői az ilyen írásoknak, de az AI-detektor is ugyanerre a következtetésre jutott. Az persze kérdés lehet, hogy a Mediaworks szándékosan használja-e a mesterséges intelligenciát a cikkek megírásához? Vagy csak egy kolléga volt lusta vasárnap délután elkészíteni egy egyszerű szemlét, ami nemhogy egy újságírónak, de még egy hírszerkesztőnek sem kellene, hogy megoldhatatlan feladatot jelentsen.
A mesterséges intelligencia a közmédiában is jelen van
Természetesen kérdéssel fordultunk a Magyar Nemzethez, amelyben szerettük volna megtudni, hogy a lap a tartalomgyártás során használ-e tudatosan mesterséges intelligenciát. Amennyiben választ kapunk, azt természetesen közöljük. Azonban tény, nem ez lenne az első eset, amikor a hazai médiában megjelenik az AI. Lassan egy éve annak ugyanis, hogy ">a Duna TV Delta című műsorát az a Bíró Ada vezeti, aki a valóságban egyszerűen nem létezik, ugyanis a mesterséges intelligencia által létrehozott szereplőként jelenik meg a képernyőkön.
Nem tudni, hogy Biró Réka és Bíró Ada között van-e bármiféle – mesterséges – „rokonság”, az eset azonban mindenképpen jelzi, hogy a ChatGPT egyelőre igen erős ellenőrzésre szorul, már ami az általa írt cikkek tényeit illeti. Azonban az is tény, hogy a technológia jelen van, és alapjaiban változtathatja meg a média világát már a közeljövőben is. Ennek pedig a technológiai fejlődés nemcsak a morális kérdésekre adott határozott elutasító válasz szabhat majd gátat.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás