A magyar méztermelés veszélyben: elpusztulhatott a hazai méhcsaládok fele

A hazai méhészetek súlyos problémáira és támogatásuk szükségességére Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke már többször felhívta a figyelmet. Most az ATV Híradó is közzétette, hogy katasztrofális helyzetbe került a hazai méhész szakma. A korábban 1,2 milliós méhcsalád-állomány mára 600–700 ezerre zuhant, miközben az időjárási anomáliák és a külföldi műméz dömpingje további nehézségeket okoz a termelőknek.
Toroczkai László legutóbbi videójában arról beszél, hogyan próbál segíteni a Hazai Vásár és a Hungulf Expo által a hazai méhészeknek és más termelőknek, hogy minél több helyre eljuttassák a termékeiket: „Most ott tartunk, hogy megalakult a Méz [Export] Tanács, hiszen a [Hungulf Expón] kiállító méhészeknek is [...] próbálunk segíteni. És most ott tartunk, hogy már találkoztam egy Baranya vármegyei kiállítóval, [...] akik most Rijádba mennek áprilisban. Már viszik ki a magyar terméket, a Hungulf Expónak köszönhetően olyan kapcsolatokra tettek szert, és már mutatják be a kinti vállalkozóknak, a kinti kereskedőknek a saját termékeiket.”
Az ATV közlése szerint a méhészek kétségbeesetten küzdenek a fennmaradásért, miután a fagyok pont akkor érkeztek, amikor a méheknek erősödniük kellett volna. „Az időjárás alakulása sem kedvezett a mézelésnek, és az utóbbi évek tendenciája, hogy a mézárak olyan mértékben csökkentek, hogy már a termelési költségeket sem lehet ebből visszahozni” – nyilatkozta Kiss Zsolt zalai méhész. Hozzátette, hogy a mézárak az elmúlt három-négy évhez képest megfeleződtek.
A szövegben kiemelik, hogy
a helyzetet súlyosbítja a külföldi, főként kínai eredetű műméz beáramlása a piacra (erre is rámutatott már korábban a Mi Hazánk frakcióvezetője). „Akik hordós nagy tételben termelnek, ők vannak jelentősen nagy nehézségben, mert kicserélik a mézet arra a bizonytalan eredetű keleti, vélhetően rizsből készült sziruppal, amivel nem tudják tartani a versenyt”
– magyarázta Sebők Péter baranyai méhész.
Ahogy az ATV írja, a méhpusztulás nem csak hazai jelenség. „Világszerte a méhek nagyon nagy része elpusztult. Magyarországon úgy néz ki, hogy 50 százalék is” – állítja Lehoczki Dávid nógrádi méhész. Az idei terméskilátások sem kecsegtetőek: „Kiemelkedő termés az idén biztos nem lesz. A repce virágzik most éppen. Róla egy gyenge közepes termést remélem tudunk pergetni.”
A méhek betegségei és a nagyüzemi növénytermesztéshez kapcsolódó permetszerek is hozzájárulnak az állománycsökkenéshez. Az akác várhatóan sok helyen elfagyott, így a leginkább keresett mézből is kevés lesz idén.
A szakemberek szerint a fogyasztóknak érdemes közvetlenül a termelőktől beszerezni a mézet, ha biztosra akarnak menni, mivel a boltok polcain számos gyanús eredetű termék található. A méhészek folyamatosan próbálják pótolni az elpusztult családokat, de ez is nehézséget jelent, mivel a méhek általános állapota gyenge – zárul a cikk.
Egyébként Toroczkai László és a Mi Hazánk Mozgalom a méhészet problémáit és kihívásait már régóta napirenden tartja:
(Kiemelt kép: Lehoczki Méhészet)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás