A politika iránt érdeklődők nagy érdeklődéssel várták Orbán Viktor miniszterelnök strasbourgi magyar elnökségi beszámolóját, és az azt követő hozzászólásokat. Dr. Borvendég Zsuzsanna európai parlamenti képviselőként – a Mi Hazánk képviseletében – szintén személyesen jelen volt a beszámolón, illetve azt követően hozzá is szólt az elhangzottakhoz. Interjúnkban tehát olyan valaki szólal meg, aki valóban karnyújtásnyira élte át ezt a hazánkra nézve is fontos politikai eseményt.
– Ön hogy érzékelte, mekkora volt az érdeklődés az Európai Parlamentben elhangzott Orbán-beszéd iránt?
– Nagyon nagy érdeklődés volt, nagyon sokan ott voltak, máskor azért jellemző, hogy egy-egy vitán a képviselők nincsenek jelen, szinte üres teremben beszélünk legtöbbször. A magyar elnökség vitáján viszont szokatlanul nagy volt az érdeklődés, s nemcsak a képviselők sokasága volt jelen, hanem a sajtó is, nyüzsögtek a tanácsterem előtt az újságírók.
– Hogyan értékeli a magyar miniszterelnök beszámolóját, illetve a hozzászólásokra adott reakcióit?
– Ellenzéki képviselőként vagyok kint az Európai Parlamentben, és ilyen minőségemben hallgattam végig Magyarország miniszterelnökének a beszédét. Orbán Viktor előadta a program főbb pontjait, és ezek a pontok – véleményem szerint – teljesen vállalhatók. Tehát a magyar elnökség programja összességében egy koherens, elfogadható és az európai, a nemzeti értékeket – a nemzetek Európájának értékeit –megtestesítő, és azt megvalósítandó program volt. S ezzel nem csak, hogy egyet lehet érteni, de sok helyen korrelál is a Mi Hazánk programjával. Tehát ilyen szempontból a program, amit Orbán Viktor előadott, elfogadható és támogatható lett volna.
Eredetileg tehát a vitának a magyar elnökség programjáról kellett volna szólnia, de mégsem erről szólt, hanem arról, hogy Magyarországot milyen okok miatt lehet támadni globalista oldalról. Nyilván ezek politikai támadások voltak, egész egyszerűen arról volt szó, hogy az a fajta szuverenista út, amit a magyar kormány hirdet, elfogadhatatlan a globalizálódó európai vezetés számára.
– Említette a szuverenitást. Ez alatt mit kell értenünk?
– Valóban nemzetben gondolkodó emberként azt mondom, hogy a szuverenitás nem azt jelenti, hogy egyenlő közelségben tartsuk a nagyhatalmakat – tehát ne csak Amerikának vagy az Európai Uniónak legyünk kiszolgáltatva, hanem a kínai és az orosz piacoknak is -, hanem azt, hogy minden ilyen hatalmi konglomerátumtól egyforma távolságban kell maradni.
– Térjünk vissza a beszéd értékeléséhez, illetve az önben felmerülő kettős érzésekhez.
– Kényes helyzetbe kerültem, hiszen a miniszterelnök által elmondottakkal egyetérthetünk, ugyanakkor azt is tudjuk, hogy hiába hirdet szép dolgokat a Fidesz-kormány, idehaza sok esetben pontosan az ellenkezőjét csinálja annak, amit mond.
Magyarország miniszterelnökét és közvetve a magyar népet is támadás érte a felszólalásokban. Ugyanakkor azok a kritikák, amiket megfogalmaz az európai elit Orbán Viktor kormánya ellen, az nem arról szól, hogy a globalista politikusoknak nem tetszik, ahogy az európai pénzeket a Fidesz és a NER-lovagok lenyúlják, ami miatt nekünk is van jogos kritikánk. Dehogy! Ha a korrupció lenne a valódi bajuk, akkor von der Leyen nem lehetne a bizottság elnöke. Az ő problémájuk valójában az, hogy az őket irányító globális nagytőke akadályoztatva van valamilyen szinten a magyarországi térhódításában. Őket nem a lopás és a korrupció ténye zavarja, hanem az, hogy nem azok a globális vállalatok végezhetik a szabad rablást hazánkban, amelyekhez ők vannak becsatornázva, s ezért tartják hivatkozási alapként porondon akár a korrupciót, akár a jogállamisági vagy bármilyen más problémát Magyarország ellen.
Bár ezt a korrupciót Magyarországon mindenki érzékeli, de ha ebben a vitában én is megfogalmazom, hogy igazatok van, a Fidesz-kormány korrupt, akkor óhatatlanul azt teszem, hogy beállok von der Leyen, Manfred Weber, Magyar Péter meg Dobrev Klára mellé, és védem a globális nagytőke érdekeit, ami felvállalhatatlan számomra. Bár ellenzéki politikus vagyok, radikális nemzeti oldalon álló politikusként véletlenül sem lehet ennek teret adni, annak a látszatát kelteni, hogy én bármilyen formában az előbb felsoroltak oldalán állnék.
Éppen ezért Magyarországot kellett védenem belpolitikai csatározások helyett. Jóérzésű, hazaszerető ember nem teregeti ki a szennyesét az ellenség orra elé. Ezért választottam annak elmondását, hogy az európai vezetés eltávolodott a valóságtól, nem védi az európai emberek érdekeit, sőt az ellen dolgozik.
– Csak egy perce volt jelen esetben a felszólalásra, mire koncentrált ebben?
– Mielőtt erre válaszolnék, megjegyzem, hogy az én egy percemmel szemben a globalista mainstreamnek jóval több ideje volt támadni Magyarország miniszterelnökét. Hangsúlyozom, nem a Fideszt, hanem Magyarország legitim, megválasztott miniszterelnökét, amely sértő az egész magyar nemzetre és Magyarországra nézve is.
A hozzászólások idejét a frakció nagysága szerint osztják el, a Néppárt közel fél órát kapott, ebből Magyar Péter öt percet beszélhetett, ami azért is szokatlan, mert általában 2–3 perc a maximum. A viszonyítás érdekében elmondom, hogy a mi frakciónk összesen 4,5 perccel rendelkezett. Tehát Magyar Péter eleve kapott öt percet, de amikor letelt az ideje, nem szólították fel, hogy hagyja abba, közel két percig szónokolt még tovább. Ha újra meghallgatja valaki a vitát, akkor nálam például abban a pillanatban, amint letelt az egy perc, az elnök elkezdett kopogni, majd mondogatta, hogy thank you, thank you, elég határozottan jelezve, hogy fejezzem be. Nagyon egyenlőtlen volt a pálya, erősen a balliberális oldal felé lejtett. Egyébként rendszeresen sokkal szigorúbban veszik a szuverenista képviselők hozzászólási idejét, és általában minden egyéb tekintetben is sokkal szigorúbbak, mint mondjuk a mainstream politikusokkal szemben.
Dr. Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk Mozgalom EP-képviselője felszólal a magyar elnökségi programról szóló vitán az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. október 9-én. MTI/Purger Tamás
Rátérve a beszédemre, elsősorban az unió vezetését támadtam. A hozzászólásom arról szólt, hogy az elmúlt hetek tagállami választásain kiderült, az európai emberek többségének elege van az Európai Unió mostani irányából, hogy nem kérnek az öngyilkos zöldítésből, ahogy nem kérnek a genderideológiából, a tömeges migrációból, a háborús uszításból sem. Erre volt kihegyezve a beszédem, amit patikamérlegen kellett kimérni, ugyanis a nemzeti véleményeket azonnal lekeverik, amint átlépik egy-két másodperccel az időkeretet, szemben a globalista frakciók képviselőivel. A felszólalásom végén volt egy mondat, amit kifejezetten a magyar miniszterelnökhöz intéztem pont azért, hogy kifejezzem, ellenzéki pártnak a képviseletében vagyok itt. Kértem, hogy biztosítsa a magyarokat, nem lesz migránstábor hazánkban – aminek terveire a Mi Hazánk hívta fel a figyelmet –, ezzel azt is érzékeltettem, hogy van némi ellentmondás a lefektetett program és a megvalósuló realitások között Magyarországon.
Összegezve tehát, nem egyszerűen csak arra kellett figyelnem, hogy ne támadjam idegen ordasok előtt a hazámat, de közben megtartsam ellenzéki szerepemet, hanem volt egy harmadik tényező is, amire tekintettel kellett lennem: a saját frakcióm. A szövetségeseink felnéznek Orbánra, bár értik, hogy nem feltétlenül úgy működik minden Magyarországon, ahogy az kintről látszik.
– Elérkeztünk mások felszólalásainak az értékeléséhez. Magyar Péter és Dobrev Klára megnyilatkozásait hogyan kommentálná?
– Azzal kezdeném, hogy úgy volt megszervezve az egész vita, hogy Magyarország ellenségeit minél jobb helyzetbe hozzák. Például az első sorba beültették azokat a baloldali képviselőket, akik Magyarország ellen kívántak felszólalni. Ebben az első sorban ült mások mellett Dobrev Klára, Magyar Péter, Tarr Zoltán és Manfred Weber is, jó néhány egyéb liberális politikussal együtt, akik nagyon vérmes magyarellenes hozzászólásokat tettek. A legbrutálisabb személyeskedésig fajuló magyarellenes kijelentések hangzottak el, amelyek eleve vérlázítóak és sértőek voltak. Hozzá kell tennem, nem csak Orbán Viktor számára volt ez sértő, hanem a magyar emberek számára is.
Magyar Péter – aki közel hét percen keresztül mást sem csinált, csak belpolitikai kampányt folytatott – gyakorlatilag úgy jelent meg mint Orbán Viktor kihívója. De még nincsen választási kampány, vagyis még nem indult miniszterelnök-jelöltként. Ő valójában európai parlamenti képviselőként szólalt fel, vagyis teljes szereptévesztésben volt.
Ráadásul nem mondott semmi újat, felsorolta ugyanazt, amit az elmúlt fél évben szajkózott, mindenféle újdonságot mellőzve. S közben el kellett magyaráznom a képviselőtársaimnak, hogy ez az ember, aki most kifogásolja a NER-rendszer korruptságát – amivel tökéletesen egyetértek, hiszen pont ezért vagyok ott, ahol vagyok –, az pontosan a NER-ből jön, és hosszú éveken át annak volt a haszonélvezője. Tehát mérhetetlenül álságos, nekem gyomorforgatóan visszataszító volt mindaz, amit csinált, de hát ugyanezt el lehet mondani Dobrev Kláráról is, hiszen neki sincs erkölcsi alapja ahhoz, hogy olyasmit kérjen számon a Fideszen, amit az ő politikai közössége is gátlástalanul megtett. Az a helyzet, hogy ma a politikai életben egyetlen pártnak van erkölcsi alapja kifogásolni a korrupciót és a lopást, és ez a Mi Hazánk. Nem véletlenül vagyok ennek a pártnak a képviseletében európai parlamenti képviselő.
– Nem csak tőlük, hanem külföldről is kapott támadást Orbán Viktor, ezt hogyan értékeli?
– Azt tudom mondani, hogy Dobrev Klára és Magyar Péter is hozta, ami a lényege, nem vártunk tőlük többet. Hozzá voltunk szokva az elmúlt öt évben ahhoz, amit a Momentum és a többi magyarellenes pártunk művelt odakint, ők csak ezt folytatták tovább: gyakorlatilag árulták a hazát, hiszen a belpolitikai szennyesünk kiteregetése nem oda való.
De nem is ez volt a mélypont, hanem amikor Manfred Weber felszólalt a Néppárt részéről, és közölte, hogy majd ők hozzásegítik Magyarországot ahhoz, hogy leváltsa a magyar nép a korrupt Fidesz-kormányt, és kijelölte hazánk potenciális jövőbeli miniszterelnökét, Magyar Pétert. Ez volt az a pillanat, amikor az ember minden idegszála, minden sejtje riadót fújt. Mi történik itt? Volt már olyan az elmúlt évszázadokban – nem is ritkán -, amikor külső nagyhatalom mondta meg nekünk, hogy mit kell csinálnunk, épp ezért kikérem magamnak minden magyar ember nevében azt, hogy az Európai Néppárt akármilyen funkcióban lévő vezetője határozza meg, hogy ki legyen Magyarország miniszterelnöke. Egyetlen fórum van, ahol ez eldőlhet: az a magyar választás, és senki más nem dönthet erről, csak a szavazati joggal rendelkező magyar választópolgárok. Ez a legalapvetőbb önrendelkezési jogunk, és aki szó nélkül tűri az ilyen megjegyzéseket, az nem Magyarország érdekeit tartja szem előtt.
Tölgyesi Tibor
Lemondana egy kis szuverenitásról Magyar Péter az uniós pénzek kedvéért (+VIDEÓ)
Kiemelt képünkön: Dr. Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk európai parlamenti képviselője (fotó: Vermes Tibor)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!