A KSH adatai szerint 2022 első hónapjaiban Magyarországon lényegesen kevesebb gyermek született, mint az elmúlt évek azonos időszakaiban. A szakvélemények megoszlanak, de a szakemberek többsége szerint az oltások „előkelő” helyen szerepelnek az okok között.
A Nápszava idézi Kapitány Balázs demográfust, aki február végén osztotta meg közösségi oldalán a KSH frissen publikált 2022. januári demográfiai mutatóit. Kiemeli, hogy januárban összesen 6602 gyermek született, ami rendkívül alacsony értéknek számít, hiszen egy hónapban csak nagyon ritkán születik 7000-nél kevesebb baba Magyarországon
Ez a mostani érték 10 százalékos csökkenés tavalyhoz, illetve 19 százalékos csökkenés a két évvel ezelőtti januárhoz viszonyítva. Ezek a 2022. januárban született babák 2021 tavaszán fogantak, amikor a koronavírus talán legsúlyosabb hulláma pusztított Magyarországon, ez indokolhatja a visszaesést– magyarázza Kapitány Balázs.
Szabó-Morvai Ágnes, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) tudományos főmunkatársa szerint a termékenységi politikák hatására valóban vannak párok, akik az eredetileg tervezettnél több gyermeket vállalnak, míg mások a tervezett gyermekvállalást előrébb hozzák, hogy mielőbb hozzájussanak az állam biztosította családtámogatásokhoz. Ezek a gyerekek ugyanis abból az időszakból hiányoznak majd, amelyben egyébként, az intézkedés nélkül megszülettek volna.
Tóth G. Csaba közgazdász demográfus, aki szintén a KRTK tudományos munkatársa, az oltások nagyarányú felvételével magyarázza a születésszám visszaesését:
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!a szakember úgy véli, a vakcina miatt sokan halasztották el a gyermekvállalást.