A Lex Ukrajina V. törvény főbb módosításai a pénzügyi támogatásokat, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést és a szociális lakhatást is érintik.
A jóváhagyott változások két lépcsőben lépnek hatályba: április 1-jétől és július 1-jétől – számolt be róla az rbc.ua.
Változnak például az ingyenes lakhatás szabályai: ennek maximális időtartama 150 nap, az ideiglenes védelem megszerzésének időpontjától kezdődően. Az egyes helyeken való tartózkodás időtartama halmozódik.
A törvény visszamenőleges hatályú, tehát, akinek most telik le a 150 nap, az most veszíti el az ingyenes lakhatási jogot.
Az ukránok elveszítik az ingyenes szálláshoz való jogukat, ha megtagadják a szállásuk átadását, vagy azt alapos ok nélkül elhagyják.
Azok, akik a torvény hatályba lépése előtt túllépték a 150 napot, 90 nap haladékot kapnak. Ez azt jelenti, hogy a menekültek a 150 nap letelte után is még 90 napig ingyenesen maradhatnak, ami némi időt ad nekik arra, hogy új szállást találjanak.
Csehország módosította az ingyenes egészségbiztosításra vonatkozó szabályokat is:
az országban töltött 150 nap után az állam már nem fizeti automatikusan az egészségbiztosítást a 18 és 64 év közötti személyek számára, kivéve abban az esetben, ha az illető súlyos egészségi állapota miatt nem tud dolgozni.
Július 1-jétől pedig megváltozik az ukrajnai menekülteknek nyújtott kifizetések összege és a pénzügyi támogatás nyújtásának szabályai: az összes személyre vonatkozó ellátások összege, valamint a megélhetési és lakhatási költségek nem haladhatják meg a kifizetések összegét. Az elsősegélyből származó jövedelmeket ellenőrizni fogják, és figyelembe veszik az Ukrajnából és más országokból származó jövedelmeket. Ezenkívül a Csehországban vezetett bankszámlákat is ellenőrzik. Azoknak, akik együtt élnek és közösen fedezik szükségleteik költségeit, közös támogatási kérelmet kell benyújtaniuk.
Az ideiglenes menekültstátusz megszerzésének időpontjától számított 150 nap elteltével a menekültek legalább 3 130 CZK összegű létfenntartási támogatást kapnak.
Július 1-jétől megváltozik továbbá a menekültek ingyenes lakhatásának biztosításáért járó kompenzáció is: a kifizetésre az a magánszemély lesz jogosult, aki ingyenes lakhatást biztosított egy átmeneti védelmet élvező személynek, és aki ezt a lakást vele együtt (egy fedél alatt) használja.
Azok, akik a teljes lakást biztosítják, a továbbiakban nem részesülnek kifizetésben.
A pénzügyi támogatásnál figyelembe veszik a bérelt lakás költségeit.
Csehországban 2022 végén 636 282 ukrán állampolgár tartózkodott hivatalos engedéllyel. Két éve, 2021 végén, a Csehországban legálisan tartózkodó ukránok száma 200 ezer körül volt. Magyarországra az ukrajnai háború kitörése óta a kormányzat adatai szerint 1,3 millió menekült érkezett, azonban közülük, csak alig több, mint 24 ezren kértek menedékes státuszt.
Kiemelt kép: Getty Images
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!