2027-re minden Európai Unióba bejegyzett tőzsdei cégnek vezetői pozíciói minimum 40 százalékát nőknek kell betölteniük. A vezetői és nem vezetői pozíciók esetén pedig 33 százalék lenne a kvóta az érintett cégeknél – mindezekről az EU-s tagállamok munkaügyi miniszterekből álló tanácsa döntött, jóváhagyva az Európai Bizottság javaslatát – írta meg a 24.hu.
Egy 2021 októberi felmérés szerint a nők aránya az uniós vállalatok vezetői testületében 30,6 százalékos – ismerteti az Európai Tanács. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint erre nincs más magyarázat, mint hogy a hímsoviniszta társadalom nem engedi a tehetséges nőket az érvényesülésben, ezért erőszakkal kell őket pozícióba helyezni. Tehát kvótákkal. Melynek értelmében,
ha egy vállalat igazgatóságában „túl magas” a férfiak aránya, akkor ott bizonyos vezetők hamarosan kereshetnek új munkát.
Az intézkedést első körben csak a cégek anyavállalatainál kell végrehajtani. A Népszava ugyanis arról írt, hogy például egy Magyarországon működő német multi esetében a magyar leányvállalatra nem vonatkozna a női kvóta.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg.
Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően.
Külön aranyos, hogy noha az Unió kényszeríti rá a kvótát a társadalmakra, már előre mossák kezüket, ugyanis deklarálták:
Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.
Szintén említésre méltó, hogy a javaslat kizárólag nők arányának minimumáról rendelkezik, a férfiakat érintő határozatokat nem hoz, tehát, miközben a cégek vezetői pozícióinak minimum 40 százalékát nőknek kell betölteniük, addig akár 100 százalékát is betölthetik. Vagyis a teljesen nők által vezetett cégek rendben vannak, a többségben férfiak által vezetettek viszont nem. Felmerül a kérdés, ha a cél tényleg az egyenlőség, akkor a nők által vezetett vállalatokban miért nem írnak elő férfi kvótát?
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!