daextlwcn_print_scripts(false);

Összehasonlították a Covid és az influenzás betegek tüneteit és egészségügyi állapotát egy évvel pozitív tesztjeik után. A Queensland Health új kutatása szerint a hosszú Covid nem különbözik más vírusfertőzés utáni szindrómáktól, például az influenza után tapasztaltaktól – írja a The Guardian.

A hosszú Covid meghatározására különböző definíciók léteznek, de az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a poszt-Covid olyan betegség, mely volt koronavírus fertőzötteknél fordul elő és a fertőzés után három hónappal még mindig jelentkeznek tünetek, amik más diagnózissal nem magyarázhatóak.

A tanulmányban 5 112 olyan felnőttet vizsgáltak, akiknek légúti megbetegedéses tünetei voltak, és 2022 májusa és júniusa között PCR-vizsgálatnak vetették alá magukat. Közülük 2399 volt pozitív a Covid-19-re, 995 az influenzára és 1718 negatív mindkettőre.

Egy évvel a PCR-teszt után a résztvevőket SMS-en keresztül kézbesített kérdőív segítségével kérdezték meg esetleg még meglévő tünetekről, maradandó károsodásokról. Összességében 16%-uk számolt be egy évvel később is fennálló tünetekről, 3,6%-uk pedig közepes vagy súlyos maradandó károsodásokról, melyek hátráltatják a mindennapi tevékenységeiben.

Hasonló arányú tehát a maradandó károsodást elszenvedők aránya a koronavírus (3%) illetve az infulenza (3,4%) esetében.

A vizsgálat eredményei, amelyeket Dr. John Gerrard, az állam egészségügyi főtisztviselője a jövő hónapban a Barcelonában megrendezésre kerülő Európai Klinikai Mikrobiológiai és Fertőző Betegségek Kongresszusán fog bemutatni, nem találtak bizonyítékot arra, hogy a Covid-19-et átvészelőknél egy évvel később nagyobb valószínűséggel jelentkeztek volna funkcionális problémák, mint azoknál, akik nem estek át a Covidon.

A tanulmány vezető szerzője szerint “itt az ideje, hogy abbahagyjuk az olyan kifejezések használatát, mint a “hosszú Covid”, mert ezek azt sugallják, hogy a vírussal kapcsolatos hosszabb távú tünetekben van valami egyedi, és bizonyos esetekben hipervigilanciát válthatnak ki. A szakember véleménye szerint a hosszú Covid a koronavírussal rövid időn belül megfertőződött emberek nagy száma miatt tűnhetett egyedi és súlyos betegségnek, hiszen a tünetek nem indokolják.

 

Kiemelt képünk forrása: Glenn Hunt/Getty Images

 

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);