Ezermilliárdok hiányoznak a magyar egészségügyből, miközben évente 60 ezer ember életét lehetne megmenteni. A Magyar Orvosi Kamara társadalmi célú kampányt indított és átfogó egészségügyi reformot sürget. A szervezet célja, hogy GDP-arányosan már 2026-ban fél százalékkal több forrás jusson az ágazatnak. Az ATV Híradónknak nyilatkozó szakértő szerint erre nincs politikai akarat.
Magyarországon évente legalább 60 ezer ember hal meg olyan okok miatt, amelyek hatékony szűréssel és kezeléssel elkerülhetőek lennének. Hazánk népessége ettől függetlenül is rohamosan fogy, az egészségügyi adataink pedig lesújtóak. Az egész Európai Unióban a magyarok halnak bele a legnagyobb eséllyel a rákba, 10 magyar férfiból 4 pedig nem éri meg a nyugdíjas kort.
Kampányt indít a Magyar Orvosi Kamara
A magyarok egészségi állapota legalább annyira tragikus, mint az egészségügy helyzete. Ez azért is figyelemre méltó, mivel a dolgozókra rótt adóterhek óriásiak kis hazánkban. A források mégsem ide kerülnek. Éppen ezért átfogó reformot sürget a Magyar Orvosi Kamara.
„Az egészségügyben a reform soha nem egy pár hónapos és még csak nem is pár éves folyamat, hanem kb. egy 8-10 éves időtávlatban lehet gondolkodni. Ha nem kezdjük el, akkor soha nem fog megtörténni” – hívta fel a figyelmet Álmos Péter.
Ez azonban jelentősebb ráfordítást igényel. Míg
az uniós országok átlagosan a GDP 8 százalékát, addig Magyarország kevesebb, mint 5 százalékát költi az egészségügyre.
„A GDP 7-8 százalékát egyik évről a másikra elérni nem reális elképzelés. Ez gyakorlatilag olyan költség lenne hirtelen, mint hogyha 1 év alatt akarnánk megépíteni egy 200 km-es autópályát. Csodás lenne, de valószínűleg nem reális elvárás. Az viszont igen, hogy elkezdjük építeni ezt az autópályát. Mi a GDP fél százalékát kérjük, ami kb. 400 milliárd forint” – mondta a MOK-elnök.
Legalábbis 2026-ra. Az uniós átlag utoléréséhez 2500 milliárd forint pluszforrásra lenne szükség.
Oroszrulett
A szakember egyébként nem hisz abban, hogy az ágazat teljes egészében összeomolhatna, viszont azt elismeri, az ellátás színvonala teljesen kiszámíthatatlan. Olyan az egész, mint egy orosz rulett.
„Lehetek szerencsés, és kaphatok kiváló ellátást valahol, és lehetek nagyon peches, mert kerülhetek olyan helyzetbe, ahol valóban nincsen megfelelő szakember, […] a szerencsén múlik az, hogy én milyen ellátásban részesülök, ez szerintem elfogadhatatlan” – fogalmazott Rékassy Balázs.
A politikai akarat hiányzik
Magyarországon a gyakorlat már megmutatta, ha valamit meg kell változtatni, ahhoz csak politikai akarat szükséges. Onnantól kezdve mindent meg lehet oldani. Ez viszont jól láthatóan nincs meg napjainkban. A szakember szerint csakis a választói akarat kényszerítheti rá a kormányt, hogy jelentősebb forrásokat irányítson át az egészségügybe. Amíg lazán lehet győzni kétharmaddal ilyen egészségügy, ilyen mentőshiány mellett, addig minek törje magát bármelyik kormányzat?
A kamara kampányát hétfőn kora délutánig több mint 1700-an támogatták.
Kiemelt képünk illusztráció
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!