Figyelemfelhívó megmozdulást szervezett a Zöld Gerilla csapata Budapest belvárosában. A Kárpát-sivatag expedíció tevekaravánja az Erzsébet térről vonult az Agrárminisztérium épületéhez, két igazi tevével a zenés menetben. A szervezők ezzel demonstrálták, hogy egyre több a teve az elsivatagosodó Kárpát-medencében, vagyis sivatagban.
Augusztus első csütörtökén, mely a hónap első napja is volt éppen, lassan gyülekeztek a mutatványosok, zenészek az Erzsébet parkban. Sokan végül nem is jöttek össze, a szervezők mégsem panaszkodhattak a sajtóérdeklődésre. A rendezvényre beígért két teve megtette a hatását, a média nagy számban képviseltette magát az eseményen, így pedig annak üzenetét is könnyebben el lehet juttatni a szélesebb közvéleményhez, mintha ötször ennyi ember jelent volna meg ott. Ez tehát egyértelműen jó húzás volt a Zöld Gerilla Mozgalom részéről.
Indulás az Erzsébet térről (Fotó: L.T. / Magyar Jelen)
Nyolc és fél Balaton folyt át az országon
Valamivel negyed három után érkeztek meg az ázsai tevék, melyek gyorsan igen nagy népszerűségre tettek szert. A megafonba (mármint a rendesbe, nem a propagandába) beszélő Balogh Péter geográfus pedig súlyos tényekre emlékeztette a jelenlévőket.
„A helyes vízgazdálkodás a vizes helygazdálkodás!”
– hangsúlyozta többször is a szakember. Mint kifejtette, miközben jelentős aszállyal küzd a magyar mezőgazdaság és az ipar, addig csak a júniusi árvizek során összesen 17 milliárd köbméternyi víz folyt keresztül az országon, ami 8,5 Balatonnyi vízmennyiségnek felel meg! Elhangzott, hogy a Kárpát-medence ártéri területeinek mindössze öt százaléka maradt meg, ami egyszerűen nem elég a működő rendszer fenntartásához.
Két tevés karaván (Fotó: L.T. / Magyar Jelen)
A tevék nem fáztak az úton
A menet fél három körül indult el az Erzsébet térről a Vörösmarty tér irányába. A mutatványosok és muzsikusok mellett a két teve keltette a legnagyobb feltűnést a téren tartózkodó turisták körében. Kánikulai meleg ezen a napon éppen nem volt, de a tevék láthatóan kellemes érezték magukat és jóízűen fogyasztották a Vörösmarty téren álló fa leveleit menet közben.
„Nem belvíz veszély van mostmár, hanem szántóveszély”
– mondta Balogh, aki szerint túl sok a szántó az ártéri területeken. Szerinte a klímaszabályozás legjobb eszköze pedig éppen a víz és annak itt tartása lenne. A szervezet egyébként emlékeztetett rá, hogy Nagy István agrárminiszter saját bevallása szerint a tavalyi évben 1000 milliárd forint kárt jelentett a mezőgazdasági árbevételben az aszály, idén pedig ennél is nagyobb lehet a kár – erről már az Agrárminisztérium épülete előtt beszéltek a szervezők.
A Vörösmarty téren sem sűrűn járnak tevék – még (Fotó: L.T. / Magyar Jelen)
Fontos lenne a váltás a gondolkodásban
A Zöld Gerilla Mozgalom szerint van megoldás, mégpedig az, hogy fel kell tölteni a természetes víztározóinkat, amiből legtöbb és legnagyobb tároló kapacitás a felszín alatt található, emellett folyóink többletvizét szabályozott, biztonságos körülmények között ki kell vezetnünk a tájba. Ezen túl fontos lenne, hogy a gazdák is megértsék a változtatások szükségességét. A ZGM azt várja az illetékes minisztériumtól, hogy legalább kezdje el kidolgozni azt a stratégiát, mellyel a most még nem reális intézkedések valódi realitássá válhatnak majd.
A rendezvény után Kulcsár Lászlót, a Zöld Gerilla Mozgalom vezetőjét kérdeztük céljaikról, terveikről.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!