Egybehangzó orvosi vélemények és nem mellékesen a gyakorlati tapasztalatok is azt mutatják, hogy a majomhimlő elsősorban a saját nemükhöz vonzódó férfiak körében terjedő kórság. A súlyos megbetegedések között nyilvántartott esetek túlnyomó többsége ezt a csoportot érinti.
Ezért akár azt is mondhatnánk, hogy szabad szemmel is jól kiszűrhetők lennének a potenciálisan majomhimlővel megfertőződni képes emberek, de ez nagyon-nagyon diszkriminatív és előítéletes hozzáállás lenne.
Így tehát ezt is tesztelhetjük, elkészültek ugyanis az első majomhimlő gyorstesztek. Egy magyar forgalmazó már három különbözőt is megrendelt belőlük.
A teszt rendelkezik az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) regisztrációjával.
„A vírus bármikor mutálódhat, a terjedés módja, sebessége és a vírus fertőzőképessége változhat, így érdemes már most felkészülni és megismerni a gyártókat és a diagnosztikai eszközöket” – mondta a közlemény szerint Karvalics Attila, a gyorsdiagnosztikai eszközök egyik meghatározó hazai forgalmazója, az A-Lab Pharma ügyvezetője.
Szerinte a diagnosztikai eszközök minősége folyamatosan fejlődik: míg az első koronavírus-antigéntesztek szenzitivitása csak 60 százalék volt, addig ma már a fertőzőképesség fennállása esetén jellemzően az érzékenyebb orrüregteszt-eszközök szenzitivitása magas víruskoncentráció mellett már 100 körül található.
Az in vitro diagnosztika területén véletlenül épp Kína vezeti a világot, ma már több száz cég, köztük számos tőzsdén jegyzett vállalat foglalkozik igen magas szinten gyorsdiagnosztikai eszközök kutatásával, fejlesztésével és gyártásával.
(hvg nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!