loading

Már a jegybank szerint is hatalmas tévedés volt az akkumulátorgyárakra építeni a gazdaságot

2024. dec. 9. 12:47
3 perces olvasmány
Már a jegybank szerint is hatalmas tévedés volt az akkumulátorgyárakra építeni a gazdaságot

A jegybank szerint sokkal gyorsabban megtérült volna, és jobban modernizálta volna a magyar gazdaságot, ha az akkuiparba tolt ezermilliárdok akár csak töredékét a hatékonyabb termelési módok és ágazatok kapták volna – írja a Népszavára hivatkozva a HVG. A Mi Hazánk régóta szorgalmaz egy ilyen irányú gazdaságpolitikát.

Nem jött be a kormány számítása, hogy hogy a szabad munkaerőre alapozva az autó- és akkumulátoripart kiemelten támogatva ér el növekedést, mert ezen ágazatok termelésének hozzáadott értéke messze elmarad pl. a szolgáltatásokétól és más innovatív iparágakétól, ezért a hatékonyabb termelési módokra és ágazatokra kéne inkább koncentrálni, írja a Népszava a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Termelékenységi jelentése alapján.



A Népszava hétfői, nyomtatott számában megjelent cikk szerint az MNB megállapította, hogy az akkugyártáshoz kapcsolódó fejlesztések összege mára meghaladja a 6000 milliárd forintot, mely egy része már elkészült és termel, a másik része még épülőben van vagy még előkészítés alatt áll. A kapacitás akkora lesz, hogy egyértelműen kivitelre fognak ezek a gyárak termelni, vagyis emelni fogják az export összegét, ám a legalacsonyabb hozzáadott értékkel a járműipar termel Magyarországon – pontos adatot nem közöltek, de kb. 15 százalékra tehető ez az érték.




A villamos berendezés gyártásánál – ahová az akkugyártás is tartozik – a teljes kibocsátás hazai hozzáadott értéke 19,2 százalék, “ez a harmadik leggyengébb adat.” Közben a feldolgozóiparunk tavalyi átlaga ebben 23,6 százalék, a piaci szolgáltatásoknál pedig a hozzáadott érték 58,5 százalék.
A jegybank szerint az akkuiparba tolt ezermilliárdok sokkal gyorsabban megtérültek volna, ha és jobban hozzájárultak volna a magyar gazdaság modernizációjához, ha az összeget vagy akár csak töredékét olyan ágazatok fejlesztésére fordították volna, ahol magas a hazai hozzáadott érték a termelésben.

Listájuk elején a szolgáltatási szektor áll, de az ingatlanágazatban is meghaladja a 80 százalékot a hazai hozzáadott érték, illetve 60 százalék feletti mutatóval működnek a pénzügyi szolgáltatók, a tudományos tevékenység és az infokommunikáció is.

Hibás a gazdaságpolitika a Mi Hazánk szerint


„A mezőgazdaságot – amelynek gerincét normális esetben a hazai tulajdonú kis- és középvállalkozások alkotják – pedig nem erősítik olyan mértékben, hogy versenyképes partnerei legyenek az élelmiszeripari és kereskedelmi szereplőknek. Mindez ahhoz vezetett, hogy az elmúlt tíz évben például az állattartó gazdaságok háromnegyede felhagyott a gazdálkodással” ">vont mérleget alig egy hete Dócs Dávid, a Mi Hazánk politikusa. Emlékeztetett, hogy a Mi Hazánk Mozgalom megalakulása óta hangsúlyozza, hogy az ipari szektor féktelen fejlesztése és az önellátó gazdálkodás hiánya olyan egyensúlyvesztést eredményezhet a magyar gazdaságban, amely helyrehozhatatlan károkhoz vezet. „Az egészségtelen mértékű iparosodással a munkavállalókat kitesszük a külföldi nagytőkéseknek”– emelte ki Dócs.

(HVG) 




Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
További cikkeink
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás