Két esetben lehet enyhítés március 1. után: ha elég ember be van oltva, vagy ha tovább javulnak a hazai járványadatok – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Az EU 2 százalékos átoltottságát alacsonynak tartja, és megígérte, amint lehet, először a vendéglátóhelyeket fogják megnyitni – de aki február 1-jén ezzel próbálkozik, 6 hónapos zárást és pénzbírságot kap.
A miniszter a Kormányinfón közölte: a kabinet szerdai ülésén meghallgatta az operatív törzs beszámolóját, és azt állapította meg, hogy a novemberben hatályba lépett intézkedésekkel sikerült megfékezni, kordában tartani a járvány terjedését. A szakértők ugyanakkor egyetértettek abban, hogy oltás hiányában bármilyen enyhítés újbóli járványhullámhoz és még radikálisabb későbbi szigorításokhoz vezethetne.
Ezért a kormány úgy gondolja, hogy a jelenlegi szabályokat fenn kell tartani – mondta. Hozzátette: ehhez a rendkívüli jogrend meghosszabbítása is szükséges, amelyet saját hatáskörben a kormány 15 napra rendel majd el február 7-én éjféltől, ezt követően pedig az Országgyűlést fogja arra kérni, hogy 90 nappal hosszabbítsa meg a rendkívüli jogrendet.
Gulyás Gergely közölte, a kormány február második felében ismételten megvizsgálja majd a helyzetet.
Két esetben van lehetőség az enyhítésre: ha a járvány terjedése tovább mérséklődik és még kevesebb lesz az aktív fertőzött, illetve ha kellő számban áll rendelkezésre vakcina – mondta.
Mai Kormányinfó
A kormány meghallgatta az operatív törzs beszámolóját, amely szerint sikerült kordában tartani a járványt, de bármilyen lazítás még drasztikusabb későbbi korlátozásokhoz vezetne. A jelenlegi szabályok fenntartása indokolt, március 1-ig. A rendkívüli jogrend meghosszabbítása is szükséges, ezért a parlamenthez fordulunk. Két esetben lehet enyhítés: ha tovább csökkennek a járványszámok, vagy ha kellő számban áll rendelkezésre vakcina – mondta a miniszter.
Mi kell a nyitáshoz?
Gulyás Gergely: a vendéglátók nehézségeit látjuk, az ő kéréseiket is meghallgattuk, felgyorsítottuk az ő támogatáskéréseik elbírálását. 27 milliárdnyi megítélt forintból 7 milliárdot már kiutaltunk. Először a vendéglátóhelyeket fogjuk kinyitni, de ehhez vakcina kell.
Csak a lakosság nyájimmunitása elérésekor lehet nyitás?
Gulyás Gergely: próbálunk a helyzetnek urai lenni, de senki nem lát előre. Két dolgot tudok mondani: a kormány konzultál a virológusokkal, a döntés felelőssége a miénk, de a szakemberek nem hagyhatók ki a döntés előkészítéséből. A másik, hogy hosszú távú megoldás csak és kizárólag az oltás lehet.
Tervezi-e a kormány, hogy maszkban be lehet menni az étterembe fogyasztani?
Gulyás Gergely: amint lehet, engedni fogjuk ezt.
Tervezi-e a kormány, hogy feladatfinanszírozást feladatátvétellel vállal?
Gulyás Gergely: a vita azon folyik, hogy a pénz az önkormányzatnál vagy a vállalkozóknál van jobb helyen. Vannak, akik nem a kormánytól várnak támogatást, hanem az EU-tól, akkor viszont velük kell tárgyalni. A kormány semmit nem vett el, a vállalkozásoknál maradt az iparűzési adó fele.
Vakcinabeszerzés: nem gondolja-e a kormány, hogy most kell kampányt szervezni az oltás köré?
Gulyás Gergely: kötelező biztos nem lesz, mindenki egyénileg eldönti. Mindenkit arra biztatunk hogy oltassa be magát. Pillanatnyilag nem is a vakcina iránti bizalom hiánya a probléma, nincs vakcina.
Mit tervez tenni a kormány február elején, amikor több üzlet ki fog nyitni? Rendőrök lesznek az utcákon?
Gulyás Gergely: a boltok nyitvatartása sok minden, csak nem polgári engedetlenség. Jogszabálysértés esetén pedig a kormánynak kötelessége fellépni. 6 hónapra bezárjuk, aki kinyit, és szabálysértési bírságra számíthat. Nem jókedvében találta ki senki a szabályokat.
(Forrás: infostart.hu, MTI)