loading

A város, amely túlélte a saját halálát - ma van a Varsói felkelés évfordulója

2023. aug. 1. 08:45
2 perces olvasmány
A város, amely túlélte a saját halálát - ma van a Varsói felkelés évfordulója

Ma van a Varsói felkelés napja. Nem összetévesztendő a gettófelkelés évfordulójával (1943), illetve a Magyarországon közismertebb Lengyel Függetlenség Napjával sem.

Röviden, hogy mi volt ez


A varsói felkelés a Németország által megszállt lengyel fővárosban 1944. augusztus első napján kitört általános felkelés volt, melyet az Armia Krajowa (Honi Hadsereg) irányított a német megszálló csapatok ellen. A felkelés kirobbantását arra az időpontra időzítették, amikor a szovjet csapatok megközelítették Varsót.
A lengyelek valamiért úgy gondolták, hogy akkor járnak a legjobban, ha nem várják meg a szovjetek felszabadítását, hanem megpróbálják saját magukat felszabadítani.

A történelmi tények és a Vörös Hadsereg "felszabadításainak" ismeretében ez nem tűnik rossz gondolatnak.

A Honi Hadsereg célja az volt, hogy még a szovjetek előtt felszabadítsák a fővárost és megerősítsék a lengyel függetlenséget a háború végéig működő Lengyel Földalatti Állam kormányának hatalomra juttatásával.

A fegyveres felkelés azonban kudarcot vallott, bukásában számos tényező játszott szerepet. A szovjet csapatok elérték ugyan a Visztulát, a fővárostól 30 kilométerre azonban hadtesteik megálltak, és tétlenül szemlélték a városban folyó harcokat. A várakozásnak kettős oka volt: egyrészről a soron következő támadó hadművelet előkészítése érdekében teljesen feltöltötték készleteiket, másrészt a szovjet vezetés úgy ítélte meg, hogy a felkelés sikertelensége esetén a háború után csekélyebb erőfeszítések árán sikerülhet hatalmi pozícióba juttatni Lengyelországban a szovjetbarát politikai erőket. A Vörös Hadsereg parancsnoksága azt sem engedélyezte, hogy a segélycsomagokat szállító szövetséges repülőgépek a visszaútra üzemanyagot vételezzenek a szovjetek által megszállt repülőtereken.

A felkelés október elejéig tartott ki. A vége az lett, hogy 1945 januárjában a szovjetek bevonultak és elfoglalták a németek által addigra módszeresen felperzselt, lerombolt várost. Varsóban ezekben a hónapokban 160.000 embert végeztek ki, köztük többezer gyereket.

Utóélet - "Varsó a város, amely túlélte a saját halálát."




A Varsói felkelésre a városban egy perces légvédelmi riasztójátékkal szoktak emlékezni, a nyüzsgő üzleti nagyváros (Varsó ma a startupok fővárosa) egy percre megállítja az életét.



Nemzeti, szurkolói körökben szintén emlékeznek az eseményre. A Legia Warszawa koreója 2017-ból.



(fotó:swidnica24.pl)

 

 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás