loading

Posztkommunista győzelmet, és soviniszta előretörést hozott a román választás

2024. dec. 2. 15:19
3 perces olvasmány
Posztkommunista győzelmet, és soviniszta előretörést hozott a román választás

December 1-jén tartottak parlamenti választást Romániában, amit az elnökválasztás első fordulójában váratlanul előretörő szélsőjobboldali jelöltek miatt nagy figyelem övezett. Ezt jól illusztrálja, hogy román viszonylathoz képest sokan, a szavazók 52,36 százaléka ment el szavazni – legutóbb 2004-ben volt ilyen magas a részvétel - írja az Index, következetesen csak "szélsőjobboldalinak" titulálva a magyarellenes, soviniszta erőket.

A szavazatok 98 százalékának megszámolása után az alábbi pártok jutottak be a 330 tagú parlament alsóházába:


  • szociálpopulista PSD – 22,48 százalékpont

  • soviniszta AUR – 17,78 százalékpont

  • jobbközép-liberális PNL – 13,56 százalékpont

  • liberális USR – 12,02 százalékpont

  • mg az AUR-nál is magyarellenesebb SOS Románia – 7,12 százalékpont

  • magyar kisebbségi párt RMDSZ – 6,47 százalékpont

  • a kevéssé ismert, szintén soviniszta Fiatal Emberek Pártja (POT) – 6,26 százalékpont.


Ez utóbbi pártról viszonylag kevés információt találni, ezek alapján viszont az látszik, hogy az SOS Romániával versenyeznek az erdélyi magyarok elleni hergelésben. Az RMDSZ 6 százalék feletti eredménye az utóbbi két évtized legjobb teljesítménye lehet magyar viszonylatban. Más kérdés, hogy érdemben ők mennyire képviselik a magyarság érdekeit...

A136 fős Szenátusba az alábbi pártok jutottak be:

  • szociálpopulista PSD – 22,86 százalékpont

  • soviniszta AUR – 18,94 százalékpont

  • jobbközép-liberális PNL – 14,47 százalékpont

  • liberális USR – 11,94 százalékpont

  • soviniszta SOS Románia – 7,53 százalékpont

  • magyar kisebbségi párt RMDSZ – 6,53 százalékpont

  • soviniszta Fiatal Emberek Pártja (POT) – 6,20 százalékpont.


Az uniós forrásokért egyesültek 

A román elveket tökéletesen mutatja, hogy a korábban váltógazdaságban működő PSD és PNL az EU-s források megszerzése érdekében koalíciót kötve kormányzott, ám idén elvesztették parlamenti többségüket, így újabb partnerre van szükségük az ország irányításához. Fő jelöltjük az USR, de az sem kizárt, hogy az RMDSZ-t is megkörnyékezik, és négypárti koalíció jön létre. Előreláthatólag hosszú tárgyalások, kompromisszumok és háttéralkuk várnak a pártokra.

Annak ellenére, hogy a pártja kevesebb szavazatot kapott, mint négy éve, Marcel Ciolacu PSD-s miniszterelnök az exit poll eredmények közlése után tartott sajtótájékoztatóján pedig arról beszélt, hogy a választók azt üzenték, bíznak a jelenlegi kormányban és azt szeretnék, hogy folytassák az ország fejlesztését uniós forrásokból, miközben megőrizzék a hagyományaikat és a hitüket.

"Veszélyes a demokráciára", ha nem az elit jelöltjei nyernek

A magyarországi és nyugati elvtársaikhoz hasonlóan a román liberális oldalt sem zavarja, mikor algoritmusával a Facebook vagy a Google manipulálja a választásokat, hiszen azok a globalista jelölteket preferálják. Ha viszont egy platformon más alternatívák is érvényesülni tudnak (mint ahogyan történt ez Romániában a TikTokkal egy független, eddig ismeretlen jelölt esetében), akkor máris "orosz befolyástól" kell tartani, a "demokrácia pedig veszélybe kerül". Hiszen tudjuk, az a demokrácia, ha az elit jelöltje győz.

Az AUR esetében egyébként kifejezetten érdekes ez a vád, hiszen ők voltak már az USA leghangosabb talpnyalói, aztán "békepártiak", elvetemült magyarellenesek, majd az EP-választásokon az erdélyi magyarok szavazataiért kuncsorogtak - mikor mit kívánt az érdekük. A párt vezetője, George Simion, mindenesetre deklarálta, elutasítanak bármilyen megkeresést a jelenlegi kormánypártok részéről, az elnökválasztás második fordulójában pedig azt a jelöltet támogatják, akit korábban kizártak a pártjukból.

Diana Sosoaca, akit szintén az AUR-ból zártak ki, mert viselkedése még számukra is kínos volt, az SOS Románia elnökeként először kijelentette, hajlandó koalíciót kötni az AUR-ral, majd egyúttal meg is vádolta az AUR elnökét azzal, hogy titokban összefogásra készül a PSD-vel és a PNL-lel.

A román sovinizmus felébresztette a magyarságot is

Sokáig úgy tűnt, hogy a magyarlakta területeken lesz a legalacsonyabb a részvétel, ám valami, valószínűleg a soviniszta pártok nyomulása, felébresztette a magyarságot, akik elmentek, és a legkisebb rosszra, az RMDSZ-re szavaztak, amely párt így történetének legjobb eredményét érhette el – legutoljára 2000-ben szerezte a szavazatok legalább 6,8 százalékát a Kelemen Hunor vezette párt.

Kelemen az eredményváróján arról beszélt, hogy leginkább az a korosztály mozdult meg, aminek van emléke a 90-es évek előtti időkről, akik tapasztaltak már magyarellenességet – az RMDSZ az elnökválasztás után a kampányát lényegében arra építette, hogy a soviniszta pártok jelentette veszélyre hívta fel a figyelmet. Szavai alapján viszont a fiatalokat nem tudta megszólítani.

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás