Orosz–iráni megállapodás született

Ratifikálta Oroszország és Irán átfogó stratégiai partnerségi szerződését kedden az orosz parlament alsóháza. A dokumentum kiterjeszti a Moszkva és Teherán közötti partnerséget egyebek között a védelem, a terrorizmus elleni küzdelem, a katasztrófavédelem, és a gazdaság számos területén – írja az MTI.
A felek egyebek között közös hadgyakorlatokat fognak tartani. „Szeretném hangsúlyozni, hogy a szerződés megkötése nem jelenti katonai szövetség létrehozását Iránnal, és nem írja elő egymás katonai támogatását" – jelentette ki Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes a ratifikálási vitában. Rudenko ugyanakkor a plenáris ülésen rámutatott, hogy a megállapodás értelmében Irán megtámadása esetén Oroszország nem nyújthat olyan segítséget az agresszornak, amely hozzájárulna az ellenséges cselekmények folytatásához.
Emellett segítséget nyújthat a felmerülő nézeteltérések rendezésében az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog más normái alapján. Elmondta, hogy a szerződés kitér a haditechnikai és a katonai együttműködés fejlesztésére. A diplomata leszögezte, hogy Moszkva mindenképp el akarja kerülni az Irán elleni amerikai támadás forgatókönyvét, mert az a legsúlyosabb következményekkel fenyegetné a régiót, és személy szerint nem szeretné, hogy Oroszországot belerángassák egy újabb pusztító konfliktusba. A dokumentum értelmében egyébként Oroszország és Irán nem engedi meg, hogy területét a területi integritást fenyegető szeparatista mozgalmak támogatására használják fel.
A felek fel fognak lépni az egyoldalú kényszerítő intézkedések alkalmazása ellen, és ezek bevezetését nemzetközileg jogellenes cselekménynek tekintik. Moszkva és Teherán is tartózkodni fog attól, hogy harmadik országok egymás elleni szankcióihoz csatlakozzon, és garantálja, hogy mellőzni fogja az egyoldalú korlátozások alkalmazását. Oroszország és Irán megállapodott abban, hogy előmozdítja a két ország médiája közötti együttműködést „a dezinformáció és a negatív propaganda" elleni küzdelem érdekében.
Emellett Oroszországból Iránba gázvezeték épül Azerbajdzsánon keresztül, s a felek együttműködést terveznek egy harmadik országoktól független fizetési infrastruktúra létrehozására. A megállapodás értelmében Moszkva és Teherán érdekelt az atomenergia békés felhasználását szolgáló közös projektekben, beleértve az atomerőművek építését is. A szerződést húsz évre kötötték meg, amely ezt követően ötéves időszakokra automatikusan meghosszabbodik.
A dokumentum az Oroszország és Irán közötti kapcsolatok alapjairól és az együttműködés elveiről szóló, még 2001-ben aláírt jelenlegi szerződés helyébe lép. Az új megállapodáson 2022 óta dolgoztak és idén január 17-én írták alá Maszúd Peszeskján iráni elnök moszkvai látogatása során. A szerződést a felsőház a tervek szerint jövő hét szerdán fogja ratifikálni.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás