Ukrajna elnöke bejelentette, hogy az Egyesült Államok már nem lesz az ország legnagyobb fegyverszállítója, és a jövőben csak pénzért vásárolhatnak amerikai fegyvereket. A bejelentés jelentős változást jelez az amerikai–ukrán katonai együttműködésben – számolt be a Kyiv Post.
Zelenszkij sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Kijev a jövőben nem számít ingyenes amerikai segítségre. Az elnök szerint az Egyesült Államok bármilyen feltételt szabhat a jövőbeli támogatásokhoz, és egyértelmű, hogy a Trump-adminisztráció semmit sem fog ingyen adni. Az ukrán fegyvergyártás jelenleg az ország szükségleteinek mintegy 40 százalékát fedezi, míg a fennmaradó 60 százalék nagyjából egyenlő arányban oszlik meg az amerikai és más szövetségesektől érkező szállítmányok között. A Kiel Institute for the World Economy adatai szerint 2022 februárja és 2025 februárja között az Egyesült Államok 64,1 milliárd dollár értékben szállított fegyvereket Ukrajnának, míg más szövetségesek, élükön Németországgal és az Egyesült Királysággal, 65,8 milliárd dollár értékben küldtek hadianyagot. Az amerikai Patriot légvédelmi rakéták különösen fontosak Ukrajna védelmi képességei szempontjából, mivel ezek az egyetlen olyan eszközök az ukrán arzenálban, amelyek képesek az orosz ballisztikus rakéták lelövésére.
Az ukrán csapatok számos amerikai gyártmányú felszerelést használnak a frontvonalakon, az M4-es gépkarabélytól kezdve az M1A1 Abrams tankokig. Különösen népszerű az ukrán katonák körében az M2A2 Bradley gyalogsági harcjármű, amelyből több mint 300 darabot kapott az ország. Az ukrán hadsereg 2024-ben megduplázta a sérült Bradleyk javítási kapacitását, havi 10-ről 20 járműre növelve azt. A Fehér Ház március elején rövid időre felfüggesztette az összes fegyverszállítmányt és katonai támogatást Ukrajnának, beleértve a pótalkatrészeket és a hírszerzési információkat is. A szállítások március közepén újraindultak, amit a légi forgalmi adatok is megerősítenek. Zelenszkij elutasította azt az amerikai ajánlatot, amely szerint az USA korábbi fegyverszállításait adósságként számolnák el egy jövőbeli, félbillió dolláros energetikai és bányászati fejlesztési projektben.
Az ukrajnai elnök szerint az ajánlat minimális amerikai tőkebefektetést, de garantált profitot biztosítana az amerikai cégeknek. Donald Trump, az USA korábbi elnöke többször is azzal vádolta Ukrajnát, hogy milliárdokat sikkasztott el az amerikai adományokból, de állításait nem támasztotta alá bizonyítékokkal. A „nemzetközi tényellenőrzők” megcáfolták Trump azon állítását is, miszerint Ukrajna 350 milliárd dollárral tartozna az USA-nak – a valós támogatás értéke szerintük ennek körülbelül harmada.
(Fotó: Andrew Harnik/Getty Images via AFP)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!