Zajlanak a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőinek utolsó mérkőzései. A legfontosabb információ, hogy a magyar csapat kijutott, ott leszünk nyáron Németországban, de akadnak érdekességek ezenkívül is.
Itt van példának okáért Izrael. Évtizedek óta megválaszolatlan kérdés, hogy az ázsiai ország miért vesz részt az Európában található országok versenyén – nem csak a labdarúgásban, hanem általában bármilyen kontinensviadalon. Izrael ráadásul szárazföldön nem határos egyetlen európai országgal sem, a tengeren Ciprus és Törökország esik relatíve közel a zsidó államhoz, de Marokkót csak egy néhány kilométeres szoros választja el Európától, mégsem versenyeznek itt. Megfejteni nem lehet a megfejthetetlent, úgyhogy nem is próbálkozunk tovább, ugorjunk!
Itthon vannak otthon
A izraeli-palesztin háború miatt nem lehet megrendezni az izraeli válogatott meccseit, új ideiglenes otthon után kellett nézniük. A közelükben azonban nem található olyan ország, amely reálisan befogadná őket, így régi jó barátként Magyarország lett a szerencsés, azon belül is a miniszterelnök szeretett kis falva, Felcsút.
Felcsúton Izrael válogatottjának érkezése jelentős felfordulást okozott, nemzetbiztonsági erők, óvintézkedések közepette tartják napok óta az ottani akadémia edzéseit. Ezt leszámítva felvethető az a kérdés, hogy „nem válik-e egy ilyen feszült helyzetben a terroristák célpontjává a világ legnépszerűbb sportjának izraeli válogatottja?”. Információink szerint a héten több foglalkozás, köztük tanórák maradtak el az akadémián pallérozódó fiatalok számára, akiknek a szülei arról sem kaptak értesítést, hogy pontosan milyen intézkedések, vészprotokollok vannak érvényben az izraeli csapat Pancho Arénában való szereplése miatt.
Az izraeli válogatott jelenléte már a szerdai Svájc elleni találkozón sok izraelitát vonzott, szervezett szurkolásra hasonlító elemekkel és a háborúban álló ország himnuszával:
Hasonlóképpen foglalt állást a futballszerető miniszterelnök, Orbán Viktor alighanem Izraelnek szurkolt Svájc ellen.
De ha már a szurkolásnál és a magyar politikusoknál tartunk, akkor érdekes lehet a szombaton soron következő felcsúti Izrael – Románia mérkőzés. A nagy sportrajongó hírében álló Fekete-Győr András elnöksége idején a Momentum a román parlamenti választásokon arra buzdította az erdélyi magyarokat, hogy szavazzanak román pártokra a magyar pártok helyett.
Gelencsér Ferenc viszont a háború másnapján azonnal „szentmisézni” sietett a Dohány utcába, úgyhogy nehéz kiigazodni.
Feltettünk néhány kérdést a Momentum sajtóosztályának és az érintetteknek, igyekszünk jelentkezni a válaszokkal.
– A Momentum politikusai ellátogatnak-e a szombat esti Izrael – Románia mérkőzésre?
– Meghívták-e hazai zsidó szervezetek Gelencsér Ferencet, miután misének hívta a zsidó egyház szertartását?
– Ha nem, miért nem?
– Kinek szurkolnak a Momentum politikusai az Izrael – Románia meccsen?
– Van-e frakcióálláspont, vagy lelkiismereti szabadság szerint szurkolhatnak a találkozón?
– Antiszemitizmus-e az izraeli csapat ellen szurkolni?
-Irredenta sovinizmus-e a román csapat ellen szurkolni?
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!