Az amerikai elnök hétfőn érkezett Európába, és elsőként – nagy meglepetésre – az ukrán fővárosban tett látogatást (előzőleg a Fehér Ház csak arról számolt be, hogy Biden Lengyelországba megy).
Ukrajnát elhagyva, hétfőn késő este Varsóba érkezett az Egyesült Államok elnöke. Joe Biden kedden Andrzej Duda lengyel elnökkel, valamint a NATO keleti szárnyához tartozó országok vezetőivel találkozik.
A The Guardian szerint az elnök a háború közelgő egyéves évfordulója alkalmából arról beszél, hogy az Egyesült Államok az utóbbi egy évben mi mindennel támogatta Ukrajnát, és várhatóan ígéretet tesz arra, hogy a jövőben is kiállnak mellettük, valamint a NATO keleti szárnya mellett.
EZT BIZONYÍTANDÓ, TOVÁBBI 500 MILLIÓ DOLLÁROS, UKRAJNÁNAK SZÁNT KATONAI SEGÉLYT, VALAMINT ÚJABB OROSZELLENES SZANKCIÓKAT HAGYHATNAK JÓVÁ EZEN A HÉTEN
A The Guardian moszkvai tudósítója úgy véli, Joe Biden látogatása egyértelműen azt üzeni az oroszoknak, hogy hiába számítanak a Nyugat kifáradására, továbbra sem hagynak fel Ukrajna támogatásával. Ezenkívül nem véletlen az sem, hogy az amerikai elnök mostanra időzítette a saját beszédét, ugyanis Vlagyimir Putyinnak is lesz egy beszéde kedden.
Putyin több mint egyórás beszédet mond
Már másfél hete kiderült, hogy az orosz elnök február 21-én a moszkvai Gostiny Dvor üzletházban az orosz törvényhozókhoz intéz beszédet (ezt az eseményt minden évben megtartják Oroszországban, bár a tavaly elmaradt). A hivatalos tájékoztatás szerint az idei felszólalásban elsősorban az ukrajnai hadműveletekről, valamint különféle gazdasági és társadalmi kérdésekről ejt szót.
A TASZSZ hírügynökség szerint Dmitrij Peszkov közölte, hogy a beszéd hozza hivatalosan egy óra lesz, de ez valójában csak egy formalitás ennél az eseménynél,
ÉS „KÖNNYEN ELKÉPZELHETŐ”, HOGY PUTYIN ENNÉL HOSSZABBAN FOG MOST BESZÉLNI.
A TASZSZ szerint 2021-ben például 1 óra 19 perc hosszú volt a bszéd, 2018-ban pedig 1 óra 55 percen át tartott.
A beszédet körülbelül 1000 ember hallgathatja meg élőben, köztük az orosz törvényhozás tagjai és a kormányzat magas rangú tisztviselői. A korábbiakhoz képest most rendkívüli jelleggel a „különleges hadművelet” néhány résztvevője is jelen lesz. A sajtó képviselői közül csak a „barátságos” országokból érkező tudósítókat engedik be, a többieknek a tévén keresztül kell majd követniük a beszédet.
Az elemzők arra számítanak, hogy Putyin elmondja, mit sikerült eddig elérni az ukrajnai „különleges hadműveletben”, és azt is ismerteti, milyen hadicélokat tűznek ki a következő egy évre. A beszéd mellett a moszkvai Luzsnyiki Stadionban is lesz egy nagyobb gyűlés és koncert kedden (tavaly márciusban is volt egy ehhez hasonló rendezvény, akkor Putyin a stadionban beszélt).
Szerdán az orosz törvényhozás is egy rendkívüli ülést tart, de azt még nem tudni, pontosan milyen ügyekről tárgyalnak. Elképzelhető, hogy semmilyen nagy döntés nem születik most, de az is lehet, hogy például egy újabb sorozási hullámot indítanak meg most, amikor a frontvonalak többé-kevésbé befagytak.
(Borítókép: Joe Biden és Vlagyimir Puytin. Fotó: Sean Gallup, Peter Muhly / Getty Images)