Az elmúlt időszakban egyre több, a Magyar Postát negatívan érintő hír kapott napvilágot. Gyakorlatilag tavaly ősz óta számos alkalommal, ennek egyik része a postabezárások voltak, a másik fele pedig a fizetések körüli kérdések. Ez utóbbit úgy gondolja, rendezte a posta, ám a valóságban nem. Az átlag 10 százalékosnak beállított, valójában ennél kevesebb átlagos emelés nem sokra elég. Arra azonban biztos, hogy elindítsa a tömeges felmondást.
Ennek oka nagyon egyszerű, a postások javarésze nettó 150-200 ezret keres, ezen még egy 10 százalék emelés se sokat segít. De hangsúlyozom, ez sokaknál alacsonyabb. Ugyanis aki nem dolgozik évtizedek óta, már nem kap ennyit, de akinek korábban emelkedett a minimálbér-emelés miatt, ott sem beszélhetünk 10 százalékról. Összességében az 5-8% közelebb áll a valósághoz.
Jönnek az újabb bezárások?
Most azonban elképzelhető, hogy a lakosság fogja megérezni az újabb változásokat.
Emlékeztető:
– 210 településen összesen 366 posta zár be ideiglenesen amiatt, hogy az amúgy veszteségesen működő Magyar Postát most az energiaválság is sújtja – írták tavaly novemberben.
Ma azonban úgy hírlik, a tömeges bezárások már kiterjednek a városokra is, nem csak kistelepülésekre. Mégpedig törvénymódosítással.
A jelenlegi törvény szerint a postának 25 ezernél nagyobb népességszámú településeken 25 ezer lakosonként legalább egy postahelyet kell biztosítania.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium úgy módosítaná a törvényt, hogy
a Postának 30 ezernél nagyobb népességszámú településeken 30 ezer lakosonként legalább egy postahelyet kell biztosítania.
De sajnos folytatódtak a kistelepülési bezárások is, a napokban jelentették meg, az 1500 fő alatti településeken megszűnik a posta. Mit jelentenek a fentiek a számok nyelvére lefordítva?
2000 körüli települést érint, ez összesen másfél-kétmillió ember, az ország lakosságának 20%-a.
Az ember hajlamos összeráncolja a szemöldökét akkor, mikor a fenti tények mellé teszi, hogy a Magyar Posta vezérigazgatója Balczó Barnabás közel 6 milliót keres, a posta 27 további vezetője pedig havi szinten 600 millióba kerül a cégnek! Nincs itt valami aránytalanság? Biztos, hogy a legigazságosabban vannak elosztva a források?
(Fotó: MTI/MÁTHÉ ZOLTÁN)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!