loading

A Szlovákiában történt kibertámadások megmutatják, milyen veszélyes a digitális állampolgárság

2025. jan. 28. 07:49
6 perces olvasmány
A Szlovákiában történt kibertámadások megmutatják, milyen veszélyes a digitális állampolgárság

Január 5. óta több hullámban példátlan kibertámadások alatt áll Szlovákia. Január 10-én a nyomozás adatai szerint ukrán szerverekről indított zsarolóvírussal a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal informatikai rendszerét vették célba. Szlovákia ingatlanélete gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra  összeomlott. Forrásaink szerint nagyon lassan állt helyre a rend, voltak irodák, amelyek napokon át nem működtek. A hackerek néhány napja az egészségbiztosítási adatbázist is megtámadták, ezúttal sikerült elhárítani a veszélyt. Egyre nagyobb a pánik, annak ellenére, hogy a kormány állítása szerint a támadók nem fértek hozzá, nem loptak el és nem módosítottak adatokat, sem az ingatlan, sem az egészségügyi informatikai rendszerben. A szomszédunkban történtek jól mutatják, milyen veszélyeket hordoz és milyen kiszolgáltatottá tesz minket az elektronikus ügyintézés és adattárolás még digitális állampolgárság program nélkül is.

Szlovákia történetében az eddigi legnagyobb kibertámadása érte a földhivatali rendszert, azaz a Kataszteri Hivatalt. A járási hivatalok kataszteri osztályainak informatikai rendszere volt a célpont. Gyakorlatilag teljesen megbénult az ügyintézés, egyetlen pillanat alatt állt le az élet a szlovákiai ingatlanügyekben. Leálltak a hivatal szolgáltatásai, nem fogadták napokon át az ügyfeleket, nem lehetett bejegyeztetni tulajdonosváltást, leálltak a hitelfelvételhez szükséges zálogbejegyzések. A hackertámadás január 10-én történt és napok elteltével, január 15-én még mindig nem működtek a hivatalok, az önkormányzatok. 


Ingatlanbejegyzések veszhettek volna el, vagy tulajdonviszonyok módosulhattak volna a káoszban


Óriási pánik tört ki, bár a kormány állítja, a hackerek nem fértek hozzá az adatokhoz és nem is módosítottak az adatbázison. Sokan attól tartottak, hogy egy ilyen betöréssel ingatlanbejegyzéseket törölhetnek el, azaz bárki elveszítheti az ingatlanát oly módon, hogy az ahhoz való tulajdonjoga eltűnik a digitális adatbázisból, vagy akár más jelenik meg tulajdonosként...
A živé.aktuality.sk belső forrásokra hivatkozva azt írta, hogy zsarolóvírussal támadták meg az érintett hivatalokhoz tartozó központi informatikai rendszert és a zsarolók hét számjegyű összeget követeltek.

Juraj Celler, a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal elnöke kijelentette, a támadás során nem módosították a kataszteri hivatal adatbázisát, nem került sor a tulajdonosok és a tulajdonviszonyok megváltoztatására. Azt is hangsúlyozta, hogy minden adatról van másolat, a biztonsági mentéseknek köszönhetően nincs veszélyhelyzet.

A Szervezett Bűnözés Elleni Hivatal nyomozást indított, és hat nap elteltével összeült az ország nemzetbiztonsági tanácsa is. Arra jutottak, hogy Ukrajnából indult a támadás, mivel hasonló kibertámadást hajtottak végre két nappal korábban, az Orosz Föderáció ugyancsak földügyi hivatalai ellen. Robert Fico miniszterelnök a parlament európai ügyekkel foglalkozó bizottságának ülésén is beszélt a történtekről, és kijelentette, hogy a nyomozás adataira hivatkozva az ukrán teóriát erősíti. Állítólag kiderült, hogy ukrán szerverekről indult el a zsarolóvírus.

Az ellenzék szerint felelősség terheli a belügyminisztert


Az ellenzék a belügyminisztert hibáztatja és a felelősség felvállalását követeli. Michal Šimečka, a PS ellenzéki parlamenti párt elnöke szerint a történtek azt bizonyítják, hogy az állam nem tudja garantálni polgárai adatainak biztonságát.


Most az állam digitális szolgáltatásai iránti bizalomról van szó

– fogalmazott. Az SaS ugyancsak a belügyminisztert hibáztatja a kialakult helyzetért. Branislav Gröhling, az SaS elnöke azt mondta, hogy ez Robert Fico kormányának és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszternek a totális kudarca, amiért a normális országban azonnal lemondanának a felelős vezetők.

Kiberszakértő szerint elég az e-mailben küldött káros csatolmányra rákattintani és a zsarolóvírus telepíti, majd szaporítja magát


A Paraméter megszólaltatott egy kiberbiztonsági szakértőt, aki szerint úgy történhetett a betörés, hogy valamelyik érintett hivatal munkatársa rákattintott egy e-mailben küldött csatolmányra. Bár mint írják, elvileg az is felmerülhet, hogy volt egy együttműködő bennfentes alkalmazott, aki segítette a zsarolóvírus terjedését.
A zsarolóvírusok, amivel ebben az esetben is szemben állnak, képesek arra, hogy szaporodjanak. Amint megjelenik a számítógépen, jelszóval titkosítja az adatokat, és aztán annak függvényében, hogy milyen és mennyi állományt sikerült birtokba vennie, attól függően kérnek az elkövetők a feloldó kulcsért cserébe digitális fizetőeszközt, mondjuk bitcoin-t, aminek az útját nehéz lekövetni

– írta a Paraméter.sk. Kamil Šaško egészségügyi miniszter és Robert Fico miniszterelnök pénteken arról számolt be, hogy újabb hatalmas támadást indítottak Szlovákia ellen. Néhány nappal ezelőtt a Szlovák Általános Egészségbiztosító informatikai rendszerét érte kibertámadás. Ez már a második, nagy közintézményt érő ilyen eset volt Szlovákiában két héten belül. A betörést sikerült kivédeni: nem történt sikeres behatolás, sem adatlopás, a VšZP által őrzött információk sértetlenek maradtak.

Az Egészségbiztosító informatikai rendszereit ért támadások egy szentpétervári és türkmenisztáni székhelyű orosz szolgáltatón, a Prosperón keresztül történtek

hozta nyilvánosságra az Újszó. A szlovák hatóságok közleménye szerint, melyet a lap idéz, az orosz társaság több száz IP-címmel rendelkezik, amelyeken több ezer weboldal fut. Az említett IP-címeken olyan további weboldalak is működtek vagy működnek, amelyek a domain neveik alapján szintén szlovákiai felhasználók ellen irányuló támadásokhoz köthetők.

Az Egészségbiztosító egy olyan kibertámadás célpontja volt, amely az IT-infrastruktúra, az adatok és a szolgáltatások megzavarását célozta. Ezzel párhuzamosan egy phishing-támadást, vagyis adathalász támadást is észleltek, amely SMS-üzeneteken keresztül zajlott.


Robert Fico: Működésképtelenné válhatott volna a teljes egészségügyi ellátás


Robert Fico sajtótájékoztatón számolt be az újabb támadásokról. Mint mondta, hatalmas mennyiségű olyan próbálkozás érkezett, amely a VšZP információs rendszeréből akart érzékeny információkat szerezni. Ezek minden személyes adatot érintettek, és ami a legfontosabb: hogy az összes diagnózist érintették, az előkészületben lévő és a már végrehajtott beavatkozásokkal együtt.

A támadóknak az adatokat nem sikerült megszereznie, sem titkosítania, de ha sikerült volna, annak beláthatatlanok a következményei. Fico úgy fogalmazott:
Amennyiben a támadás sikerrel járna, szerinte működésképtelenné válna az egészségügyi ellátás Szlovákiában.

Hozzátette, hogy az Általános Egészségbiztosító ellen irányuló pénteki kibertámadás részben annak a modellje és iskolapéldája, hogy „miként kell felszámolni azokat a szófogadatlan kormányokat, amelyeknek egyes dolgokban más a véleményük”. A háttérben külföldről pénzelt civil szervezetek, a szlovákiai kormányellenes sajtó nagy része és az ország területén tartózkodó külföldi felkészítőik állhatnak. Ez utóbbiakat kiutasítják az országból.

Dunaszerdahely polgármestere: nem csak a kataszteri hivatalok, az önkormányzatok, rendőrkapitányságok, bíróságok is megbénultak


A történtek kapcsán megszólalt Dunaszerdahely polgármestere, Hájos Zoltán, a Magyar Szövetség Nagyszombat megyei képviselője is. Kiemelte, hogy az eset nemcsak az állampolgárokat, hanem a helyi és a megyei önkormányzatok működését is negatívan befolyásolja. Rámutatott, hogy az önkormányzatok mellett a bíróságok, a nyomozó hatóságok, a végrehajtók, a közjegyzők, és még egy sereg más szerv tevékenysége is megbénult amiatt, hogy a telekkönyvi nyilvántartás elérhetetlen volt. Hájos Zoltán szerint az állam elhanyagolta a kötelezettségeit.
Mi fog még ezután történni? A hackerek feltörhetik-e a járműnyilvántartást, a központi lakosságnyilvántartást és más fontos, az állam által működtetett informatikai rendszereket?

– tette fel a kérdést.

Vezető kép: Invitech.hu



 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás