A mérések kezdete óta az idei tél volt a legenyhébb, ez kedvez idegen kullancsfajok megtelepedésének Magyarországon is. Az országban megjelent két Hyalomma kullancsfaj például képes a krími-kongói vérzéses láz terjesztésére – írja az InfoRádió.
Az őshonos kullancsfajtokon kívül három-négy újabb faj megjelentésével is számolni lehet a behurcolásoknak köszönhetően, amire már korábban is volt példa – mondta Földvári Gábor az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa az InfoRádiónak .
Az új kullancsfajok felbukkanása szempontjából fontos tényező a vándormadarak mozgása, hiszen évmilliók óta vándorolnak az állatok Afrika és Európa különböző régiói között. Ez enyhe telek miatt azonban a trópusi fajok is képesek áttelelni Magyarországon.
Az igazán komoly gondot az jelenti Földvári Gáborszerint, hogy például az ezek közé sorolható Hyalomma marginatum és a Hyalomma rufipes fajok kórokozókat is terjesztenek, mint például a krími-kongói vérzéses lázat.
A betegség elnevezése onnan ered, hogy a két távol eső területen is kimutatták a vírust, de csak később derült ki, hogy ugyan arról a betegségről van szó. Az ebolához hasonlóan belső vérzésekkel járó betegség. Nagyon komoly lefolyása van, az esetek 30 százaléka pedig halállal is végződhet – hangsúlyozta a szakember.
A krími-kongói vérzéses láz elsősorban a mediterrán és a balkáni országokban figyelhető meg – tette hozzá a szakember –, Magyarországon inkább csak a behurcolásnak van meg az esélye.
(InfoRádió nyomán, Fotó: infravec2.eu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!