loading

Antifa-beszivárgás kavarja fel egy vermonti kisváros lakóinak nyugalmát

2025. ápr. 11. 15:17
3 perces olvasmány
Justice Report: Jeannie Alexander, a Pownal (Vermont) település képviselő-testületének tagja, egy 2018-as nyílt határokat támogató felvonuláson Nashville-ben, Tennessee államban. Justice Report: Jeannie Alexander, a Pownal (Vermont) település képviselő-testületének tagja, egy 2018-as nyílt határokat támogató felvonuláson Nashville-ben, Tennessee államban.

2025 elején Jeannie Alexandert, a No Exceptions Prison Collective nevű radikális börtönellenes szervezet vezetőjét beválasztották a vermonti Pownal város tanácsába. Alexander neve nem ismeretlen az amerikai baloldali aktivizmus világában: rendszeresen részt vett olyan megmozdulásokon, amelyek a büntető igazságszolgáltatás teljes felszámolását és a börtönök megszüntetését követelik.

Tevékenysége megosztja a közvéleményt. Támogatói haladó szellemiségű reformerként ünneplik, míg bírálói veszélyes ideológiákat terjesztő és a közbiztonságot aláásó törekvéseket népszerűsítő szereplőt látnak benne.

A 2025. március 31-én megjelent Justice Report-cikk szerint Alexander szoros kapcsolatban áll az Antifa nevű szélsőbaloldali csoportosulással, amely rendszeresen alkalmaz erőszakos utcai eszközöket politikai ellenfeleivel szemben. Bár az Antifa nem rendelkezik hivatalos struktúrával, Alexander szerepét a portál szervezőként és a szélsőbaloldali mozgalomban befolyásos személyként említi.

Megválasztása sokakban aggodalmat keltett, akik szerint az amerikai kisvárosi politika újabb példája annak, hogyan szivárognak be a radikális baloldali eszmék a helyi döntéshozatalba.

2025 elején Jeannie Alexander ellenjelölt nélkül nyerte el a vermonti Pownal városi tanácsának „ötödik tanácstag” pozícióját. Megbízatása, amely a város hivatalos honlapján nem szerepel, 2026-ban jár le. Pownal egy csendes, alig 3500 fős vidéki település, ahol a városi tanács dönt a költségvetési és közösségi ügyekről. A választás formálisan szabályos volt, Alexander győzelmét azonban kizárólag a vetélytársak hiányának köszönhette.

A Justice Report szerint megválasztása egy olyan aggasztó tendencia része, amely során Antifa-közeli és Izrael-barát aktivisták egyre nagyobb befolyást szereznek az amerikai kisvárosok politikájában – sokak szerint ezzel veszélyeztetve a közösségek hagyományos rendjét és értékrendjét.

Alexander múltja és kapcsolatai miatt több pownali lakos is aggodalmát fejezte ki. Egy neve elhallgatását kérő helybéli így nyilatkozott: „Aggódom, mit hozhat ez a városunkra. Békés közösség vagyunk – nem kérünk abból a zűrzavarból, amit az Antifa terjeszt.”

Az Antifa-mozgalom az elmúlt években többször is hírhedtté vált radikális és erőszakos megmozdulásairól. A 2020-as zavargások során a szervezett Antifa-csoportok több amerikai városban is részt vettek olyan akciókban, ahol faji feszültségeket szítottak, fehérellenes jelszavakat hangoztattak, rendőröket támadtak meg, vagyontárgyakat rongáltak meg és konzervatív nézeteket valló polgárokat vettek célba. Kritikusai szerint a mozgalom a békés közélet ellensége: a nyílt konfrontációt és az utcai erőszakot tekinti eszköznek politikai céljai eléréséhez.

Izrael amerikai támogatása is komoly társadalmi viták tárgyát képezi. Egyes vélemények szerint a cionista külpolitika hozzájárul a palesztin nép elnyomásához, amit sokan mélyen igazságtalannak tartanak. Az Antifa körüli baloldali csoportosulások is megosztottak ebben a kérdésben: vannak, akik elutasítják Izrael politikáját, mások közömbösek az iránt vagy kifejezetten támogatják azt.

A Justice Report szerint Alexander egy sajátos politikai álláspontot képvisel: egyszerre kötődik az Antifa „eszmeiségéhez" és támogatja Izraelt, ami ebben a környezetben ritka és ellentmondásos kombináció. A lap szerint ez a kettősség még inkább fokozza a bizalmatlanságot vele szemben, és további vizsgálatot igényel.

Alexander megválasztása azonnal országos figyelmet irányított Pownal kisvárosára. Jóllehet győzelme tényszerű, az Antifához és külföldi érdekekhez fűződő állítólagos kapcsolatai megkérdőjelezik, valójában mennyire képviseli a helyi közösség értékeit. Egyelőre nem lehet tudni, milyen irányba viszi a városi ügyeket – de az már most egyértelmű, hogy az ilyen radikális ideológiai háttér nem marad következmények nélkül.

Ez az eset is rávilágít arra, miként szivárognak be a politikai aktivizmus erősen megosztó formái a vidéki közéletbe, és hogyan kerülhetnek veszélybe azok az értékek, amelyek eddig a stabilitás és a nyugalom zálogai voltak Amerikában. 

(A Justice Report nyomán)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás