loading
Menü
Támogatás

Megállapodott az USA és Ukrajna az ásványkincsek kitermeléséről

2025. máj. 1. 12:42
3 perces olvasmány
Megállapodott az USA és Ukrajna az ásványkincsek kitermeléséről

Az Egyesült Államok és Ukrajna aláírta az ásványkincsek kitermeléséről szóló partnerségi szerződést – jelentette be Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter az MTI szerint. 

A miniszter az X közösségi oldalon közzétett videóüzenetben történelmi jelentőségű gazdasági partnerségként jellemezte az egyezséget, ami hivatalosan létrehozza az Egyesült Államok–Ukrajna Újjáépítési Befektetési Alapot. Scott Bessent hangsúlyozta, hogy a partnerségi megállapodás eredményeként gyorsulhat az ukrán gazdaság kilábalása, és hozzátette, „a gazdasági biztonság nemzetbiztonság"

„Ez a megállapodás világos jelzés Oroszország felé, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a békefolyamat iránt, ami hosszú távon egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajnára alapul. Trump elnök elképzelése szerint ez a partnerség az amerikai emberek és ukrán emberek között mindkét oldal elkötelezettségének kimutatása a tartós béke és prosperitás iránt Ukrajnában" – fogalmazott Scott Bessent, valamint kijelentette, hogy itt az ideje a „kegyetlen és értelmetlen háború befejezésének"

Egyben azt ígérte, hogy az Egyesült Államok nemzetközi befektetés-finanszírozási szervezete (U.S. International Development Finance Corporation) szorosan együttműködik Ukrajna kormányával a szerződésben szereplő közös pénzügyi alap megteremtésében. 

Donald Trump elnök szerdán a NewsNation televíziónak adott interjúban úgy fogalmazott, hogy a megállapodás „elméletben" azt jelenti, hogy az Egyesült Államok többet kap majd Ukrajnától, mint amennyit oda eljuttatott. Az amerikai elnök korábban többször hangoztatta, hogy az amerikai–ukrán gazdasági partnerség alapján az Egyesült Államok beruházások révén szerepet vállal az ukrajnai ásványkincsek, így ritka földfémek kitermelésében, az abból származó bevételt pedig az Ukrajnának a háború kitörése óta eljuttatott katonai és gazdasági támogatás ellentételezésének tekinti. Scott Bessent pénzügyminiszter szerdán a nap első felében még arról beszélt, hogy kedden este az ukrán fél az „utolsó pillanatban" változtatásokat eszközölt az amerikai–ukrán ásványkincs-kitermelésről szóló megállapodásban. 

A Trump-kabinet ülésének sajtónyilvános részén az amerikai-ukrán ásványkincs-megállapodásról szóló egyeztetésekért felelős kormánytag hozzátette, „biztos vagyok abban, hogy ismét megfontolják majd, és mi készek állunk az aláírásra, akár már ezen a délután". Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán utazott Washingtonba a megállapodás véglegesítése érdekében. 

Az aláírást követően Szivirendko az X-en közzétett üzenetében beszámolt a megállapodás részleteiről is. Eszerint a felek megegyeztek abban, hogy a nyersanyagok Ukrajna tulajdonában maradnak, a létrehozott alapban a felek egyenlő partnerséget élveznek, beleértve a szavazati jogot is. Emellett a felek leszögezték, hogy a megállapodás nem befolyásolja az ukrajnai privatizációs folyamatokat, sem az állami vállalatok – például ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom – felügyeletét, ezek továbbra is ukrán tulajdonban maradnak. A megállapodás emellett – mint azt a miniszter kiemelte – nem rendelkezik Ukrajna Egyesült Államokkal szembeni adósságkötelezettségéről, „a megállapodás révén a felek egyenlő együttműködés és beruházások segítségével növelik gazdasági kapacitásukat"

A megállapodás mindemellett összhangban van az ukrán alkotmánnyal, illetve az ország jogszabályaival, és nem befolyásolja Kijev EU-s integrációjának folyamatát. A felek kikötötték azt is, hogy az alapot kizárólag az új licencekből származó bevételekből finanszírozzák. Ez a létfontosságú anyagok, valamint az olaj- és gázipari projektek új engedélyeiből származó források fele, amelyek az alap létrehozása után érkeznek a költségvetésbe. Az alap működése – amelyet Washington részéről az amerikai kormány Fejlesztési és Finanszírozási Intézete (DFC) támogat majd – csak a költségvetési törvény módosítását igényli, a megállapodást pedig az ukrán parlamentnek is jóvá kell hagynia. Emellett az Egyesült Államok a megállapodás értelmében segítséget nyújt további befektetések és technológiák Ukrajnába hozatalában. 

Az adóügyi garanciákat illetően a felek hangsúlyozták, hogy az alap bevételei és hozzájárulásai továbbá nem adóztathatók meg sem Ukrajnában, sem az Egyesült Államokban – derült ki Szviridenko közléséből. A szerződést eredetileg február 28-án tervezték aláírni Volodomir Zelenszkij Donald Trumpnál tett washingtoni látogatása idején. Akkor a megbeszélés vitába torkollott az amerikai és az ukrajnai elnök között, és Volodimir Zelenszkij idő előtti távozásával végződött. 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
További cikkeink
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás