loading
Menü
Támogatás

Kenőpénzért ítélhettek oda szerződéseket NATO-alkalmazottak

2025. máj. 15. 12:42
2 perces olvasmány
Kenőpénzért ítélhettek oda szerződéseket NATO-alkalmazottak

A belga igazságügyi hatóságok közölték, hogy vizsgálatot folytatnak jelenlegi és volt NATO-alkalmazottak ellen, és egy gyanúsítottat már le is tartóztattak katonai felszerelések beszerzésére vonatkozó szerződések odaítélésében felmerült lehetséges szabálytalanságok miatt – adta hírül az MTI.

A szövetségi ügyészség szerdán kiadott közleménye szerint a bűnszervezetben való tagság, korrupció és pénzmosás gyanújával folytatott nyomozás részeként a rendőrség hétfőn két gyanúsítottat hallgatott ki Belgiumban. Egyiküket őrizetbe vették, a másikat szabadon engedték.

„A nyomozás arra irányul, hogy tisztázzák, történtek-e szabálytalanságok védelmi vállalatok számára szánt katonai felszerelések – például lőszerek és drónok – NATO részére történő beszerzésére vonatkozó szerződések odaítélése során” – áll a közleményben.

Az ügyészség hozzátette: a gyanú szerint a luxemburgi székhelyű NATO Támogató és Beszerzési Ügynökség (NSPA) egyes alkalmazottai bizalmas információkat adhattak át olyan védelmi vállalatoknak, amelyek esélyesek voltak ezekre a szerződésekre. Több volt NSPA-alkalmazott is érintett lehet. Vannak arra utaló jelek, hogy az így szerzett pénzt részben tanácsadó cégek létrehozásával mosták tisztára.

Közölték azt is, hogy a NATO együttműködik a vizsgálatokban.

A letartóztatásokat Belgiumban indult büntetőeljárások keretében hajtották végre, amelyek kiterjednek Luxemburgra, Spanyolországra és Hollandiára is az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust koordinálásával.

A luxemburgi államügyészség is közölte, hogy a hatóságok dokumentumokat foglaltak le egy korrupciós ügy kapcsán végzett házkutatások során, amelyben az NSPA jelenlegi és volt alkalmazottai érintettek.

Az „NSPA jelenlegi és nyugalmazott tisztviselőit érintő ügy keretében – akik feltehetően pozíciójukat személyes meggazdagodásra használták – a nagyhercegség rendőrsége, az igazságügyi rendőrség több házkutatást végzett Luxemburgban” – áll a közleményben.

Kedd este a holland ügyészség közölte, hogy letartóztattak egy volt holland védelmi minisztériumi alkalmazottat korrupció vádjával. A gyanúsítottat hétfőn vették őrizetbe a schipholi repülőtéren – ő felelt a nemzetközi beszerzési szerződésekért.

A férfit azzal gyanúsítják, hogy 2023-ban kenőpénzt fogadott el beszerzési szerződések odaítéléséért – másokkal együtt, köztük Hollandián kívüli személyekkel.

A nyomozás részeként további két holland gyanúsítottat is letartóztattak – ők nem voltak köztisztviselők.

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás