Vasárnap egy koszovói politikai elemző, Nejmedin Spahiu arról beszélt, hogy Koszovó és Szerbia közt még akkor is kitörhet a háború, ha a vezetőknek sikerül rendezniük a legégetőbb kérdést. Koszovó és Szerbia közt az utóbbi hetekben mérgesedett el a konfliktus, mert a koszovói hatóságok életbe léptettek egy törvényt november 1-jén, amely rendszámtáblacserére kötelezte a koszovói szerbeket – adta hírül az Index.
Kölcsönös vádaskodás
Egyre feszültebb a helyzet a két ország között, melyek vezetői kölcsönösen vádolják a másikat. Szerbia szerint Koszovó drónokkal kémkedik a szerb hadsereg laktanyáinál, miközben mozgósítja saját erőit. Koszovó szerint azonban éppen Szerbia az, ami destabilizálni akarja a térséget.
E feszültséget enyhítheti valamelyest az, hogy hétfőn Brüsszelben találkozik egymással Albin Kurti koszovói és Alekszandar Vucsics szerb kormányfő azért, hogy megvitassák a rendszámtáblakérdést. A felek közt Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője közvetít a találkozón.
Media advisory – Belgrade-Pristina Dialogue Meeting High Representative @JosepBorrellF will host meeting with President Vučić and Prime Minister Kurti on Mondayhttps://t.co/Hq8JniAX3j
— European External Action Service – EEAS 🇪🇺 (@eu_eeas) November 20, 2022
Nem túlzás azt mondani, hogy az utolsó órában ülnek asztalhoz, ugyanis november 22-étől kezdve a koszovói rendőrök már pénzbírsággal is sújthatják a rendszámtábla-szabályozást megszegőket (az utóbbi három hétben még türelmi időszak volt érvényben, de ez keddre véget ér).
Nem ezen múlhat
Egy koszovói politológus, Nejmedin Spahiu úgy látja, a rendszámtáblakérdés nem a gyújtópont, csupán egy eleme a régóta éleződő feszültségnek.
Ha rendezik is a kérdést Brüsszelben, akkor is kitörhet a háború
– vélekedett.
A politológus hozzátette, a háttérben megint csak az Egyesült Államok szítja a feszültséget, mely ország egyfelől a koszovói vezetésre próbál nyomást helyezni, folyamatosan hangsúlyozva, hogy azok „nem tesznek eleget a kéréseiknek”. Ezzel párhuzamosan viszont a koszovói politikai problémákat (például az ország nemzetközi elismerésének kérdését) arra használják fel, hogy Szerbiát is alárendeltségükbe hajtsák.
Sok tényező arra mutat, hogy küszöbön áll a háború
– jelentette ki az elemző, aki úgy látja, Oroszország visszaszorulása Ukrajnában felbátorította az Egyesült Államokat és csatlósait, akik most megpróbálhatják térdre kényszeríteni Putyin európai szövetségesét is.
A szerb elnök nem bízik az EU-ban
Alekszandar Vucsics nemrég azt mondta:
nem túl optimista a brüsszeli találkozót illetően, mert nem bízik abban, hogy az EU közvetítésével meg tudnák oldani a problémát.
A kormányfő emlékeztetett, a koszovói miniszterelnök a korábbi tárgyalások során tett ígéreteihez sem tartja magát – akkor most miért lenne más a helyzet?
Vucsics azt is hozzátette: azért utazik Brüsszelbe, hogy senki se vádolhassa meg Szerbiát a tárgyalásoktól való elzárkózástól.
A béke azon múlik, hogy a nyugati országok nyomást helyeznek-e Pristinára [Koszovó fővárosa]
– összegezte álláspontját Vucsics, miközben elárulta, nem sok jóra számít.
A volt külügyminiszter sem hisz a megegyezésben
Vlagyiszlav Jovanovics korábbi külügyminiszter egyetért a szerb államfővel abban, hogy vajmi kevés esély van a konfliktus békés rendezésének.
A Nyugat nem veszi figyelembe a szerbek követeléseit, és ezen változtatniuk kell, másképp nem lesz megbékélés
– magyarázta. Meglátása szerint a koszovói albánok azok, akik nem teljesítik az ígéreteiket. „Ez azt jelenti, hogy az EU-nak házigazdaként és a tárgyalások folytatásáért felelős félként elsősorban Pristinával szemben kellene fellépnie, ahol az összes olyan feszültség és veszélyforrás összpontosul, amely a meglévő békét és biztonságot fenyegeti” – mondta szintén a Kosovo online-nak a szerb politikus.
Kiemelt kép forrása: balkaninfo.hu
A Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!