Újabb gyermeküdülő tűnhet el a Balaton-partról Alsóbélatelepen legalább részben, hogy a területe egyik darabján luxusapartmanok épüljenek – értesült több forrásból a Szabad Európa. A bonyhádi önkormányzat már tárgyalt a tulajdonában álló gyermeküdülőnek helyet adó telek egy részének értékesítéséről, igaz, azt írta, nem tervezik eladni az üdülőt. Ingatlanszakértői vélemény ettől függetlenül van az értékesítésről.
Alig húsz méterre a vízparttól fekszik Alsóbélatelepen a bonyhádi önkormányzat tulajdonában álló üdülő. A Szabad Európa ottjártakor a bonyhádi gyerekek kedvelt üdülőhelye és környéke már kissé elhagyatott, alig néhányan sétálnak a partszakaszon és a hozzá kapcsolódó szabadstrandon. A tábor a két hosszabb és a strand felőli oldalról körbesétálható.
A telek mellett elhaladva jól látszanak a fák kivágott csonkjai és az, hogy nem telepítenek újakat helyettük, az idei nagy hőségtől pedig sok helyen a fű is kiszáradt. A negyven-ötven éves nyárfákat még évekkel ezelőtt vágták ki – az önkormányzat szerint egészen pontosan 2016-ban, és azért volt erre szükség, mert az Erdészeti Szakszolgálat szakvéleménye szerint elöregedtek és veszélyessé váltak. A pótlásuk viszont nem történt meg. Ugyan vannak olyan részei a teleknek, ahol a pingpongasztalok és hinták mellett még vannak fák, de olyan hinta is van, amelynek nem jut árnyék.
Fotó: Szabad Európa
Az üdülő helyén felparcellázott telkek
Korábban a kivágott fák a telken álló sátortábort is beárnyékolták. A lap egy forrása szerint a sátrakban már régóta nem nyaraltak gyerekek – ami persze abból a szempontból érthető, hogy árnyék híján napközben akár 50 fokra is felmelegedett bennük a levegő. A telek szabadstrandhoz közeli végében sok fűzfa áll, ezen a részen egyáltalán nem gyér a növényzet. A hosszabb, a Bacsák utca és a Strand utca felőli oldalon, a telekhatárhoz közel platánfák sora áll.
Az üdülőtelep nyugati, Bacsák utcai szomszédságában korábban a Mecseki Szénbányákhoz tartozó bányászüdülő állt, amelyet eredetileg szintén gyerekek üdültetésére terveztek háromszáz méteres kiépített stranddal, tenisz- és futballpályákkal, a parkosított területen több épület is állt. Ezt 1999 végén kezdték el értékesíteni, ennek eredményeképpen az egykori üdülő helyén már felparcellázott telkek fekszenek, amelyeknek egy részén prémiumkategóriás, új építésű nyaralók állnak. A környéken egyre több ilyen épületet figyelhetünk meg, illetve aktuálisan épülő nagyobb és kisebb nyaralókat.
Hamarosan erre a sorsra – értékesítés és beépítés – juthat a bonyhádi gyerekek üdülőjének egy része, mégpedig az ingatlan legértékesebb, a parthoz legközelebb fekvő darabja. Több, egymástól független forrásból származó információ szerint ugyanis a bonyhádi önkormányzat értékesíteni akarja az üdülőtelek egy részét, azt, ahol most a focipálya van. Tény, hogy a tábor főépülete felújításra szorul, az önkormányzat pedig arra hivatkozik, hogy nincs rá pénze, így csak a telekrész értékesítéséből tudna forrást előteremteni.
„Megoldást jelenthetne”
Ez egyébként nem titok – noha az önkormányzat nem is kommunikál róla, a június 26-i nyilvános testületi ülésen azonban szóba került a téma. A jegyzőkönyv szerint a felújításra és a forráshiányra „az ingatlan egy részének értékesítése jelenthetne megoldást, de ebben az ügyben nem sikerült előrehaladniuk, mert számos tényező befolyásolta a folyamatot, részben a fonyódi önkormányzat, részben a rendezési terv módosításának szükségessége, részben a Covid”.
Az ülésen végül csak abban született döntés, hogy az önkormányzat két évvel meghosszabbítja a szerződést azzal a külsős vállalkozóval, aki most is üzemelteti a tábort. Filóné Ferencz Ibolya fideszes polgármester beszámolójának érdekes része, hogy szerinte „a fonyódi önkormányzat is szeretne nagy módosításokat végrehajtani a rendezési tervük kapcsán, ami akár előnyös pozíciót is jelenthet Bonyhád számára”.
Ez ebben a kontextusban vélhetően azt jelenti, hogy Fonyódon a helyi építési szabályok lazítására készülnek, praktikusan arra, hogy belterületbe vonják és/vagy megemeljék a part menti telkek beépíthetőségét. Ez minden esetben az ingatlanok értékének növekedésével jár, vagyis a bonyhádi önkormányzat úgy kalkulálhat, hogy ha azután kezdi el árulni az üdülőtelek legértékesebb, part menti részét, hogy a változást a fonyódi önkormányzat már végigvitte a saját rendezési tervében, még többet kérhet.
A Szabad Európa birtokába jutott egy, a bonyhádi önkormányzat megbízásból készült értékbecslés, amelyben 2021 decemberében egymillió euróra becsülték a területet, tehát megtörtént az ingatlan értékesíthetőségének vizsgálata, piaci forgalmi értékének felbecsülése.
Kell a belterület
A szakvélemény alapján még három – szintén az önkormányzat tulajdonában lévő – kisebb telekkel összevonva és a rendezési tervet módosítva, a telket belterületté nyilvánítva (erre utalt Filóné Ferencz Ibolya), a terület alkalmassá válik öt kétezer négyzetméteres telek kialakítására. Végeredményként pedig felépülhet öt, egymástól jól elszeparált, kétszintes, nyolclakásos, teraszos és a szuterénszintben garázsokkal ellátott, négy évszakos lakóparki felső kategóriás ingatlantömb. A szakvéleményben a felépült tömbök lakásainak négyzetméterárát – egy lehetséges értékesítés esetén – egymillió feletti értéken pozicionálja a szakvéleményező.
Az ingatlanárak jelentősen emelkedtek a 2021-es – közvetlenül a Covid utáni – állapotokhoz képest. Egy ilyen kategóriájú lakóépület négyzetméterára elérheti a másfél-kétmillió forintot is.
Bonyhád város honlapján is találni érdekességeket a gyermeküdülővel kapcsolatban. Miután 2021-ben elkészült az ingatlanszakértői becslés, egy 2022. március 15-i dátumú stratégiai dokumentumban már úgy foglalják össze a tábor fejlesztésének tervét, hogy piaci alapú szálláshelyfejlesztés és -felújítás. Érdekes, hogy ugyan a borítója szerint 2022. március 15-én készült el, már 142 alkalommal a vármegye megnevezést használja. Az ehhez kapcsolódó Alaptörvény-módosítási javaslatot csak a dokumentum hivatalos publikálási dátuma után, 2022. június 21-én terjesztette elő Kocsis Máté frakcióvezető, és 2022. július 19-én fogadta el az Országgyűlés kormánypárti többsége. A metaadatai alapján 2023. november 22-én hozták létre, de már 2023 áprilisában is felkerült egy verzió, majd 2024 februárjában egy újabb.
Fotó: Szabad Európa
Máshol sikerült forrást találni
Egy másik, frissebb, a város honlapján elérhető dokumentumban, amely a borítója szerint 2022. május 19-én készült, látható egy, a megvalósításra vonatkozó dátum 2023–2025 között. Érdekes, hogy ebben a dokumentumban nem szerepel a vármegye (csak a megye) kifejezés, pedig későbbi, mint a korábban szemlézett stratégiai dokumentum, ahol csak vármegye szerepel. A metaadatok alapján 2022. május 25-én hozták létre.
A legfrissebb dokumentumot 2024. augusztus 8-án hozták digitálisan létre, és 2024. június 27-én írták alá. Ebben újabb két évre, 2026. augusztus 31-éig hosszabbították meg a bérleti szerződést. Érdekesség, hogy Bonyhád város tulajdonában van egy másik tábor is, ahol az elmúlt években történtek felújítások, és sikerült pályázatot találni rá. Egy TOP-beruházásnak köszönhetően 332 millió forint értékben újult meg 2018-ban a Váraljai Ifjúsági Tábor. A balatonit viszont az elmúlt években nem korszerűsítették, vagy csak a szükséges felújításokat – inkább javításokat – hajtották végre a bérleti szerződésben foglaltak alapján.
Az is érdekes, hogy a tábor keleti felén húzódó Strand utca másik oldalán áll a Somogy megyei II. Rákóczi Ferenc Gyermekotthon öt épülete, amelyhez szintén közvetlen vízpart és nagy, parkosított zöldterület tartozik magas fákkal, változatos növényzettel. A gyermekotthont néhány éve uniós forrásból újították fel, de a helyiek szerint már nem laknak benne gyerekek.
Az ügyben a lap kereste a bonyhádi önkormányzatot, ők az alábbi válaszokat adták kérdéseikre: először is azt írták, hogy nem akarják eladni az üdülőt, az ingatlanszakértői véleményt pedig csak azért rendelték meg, hogy felmérjék az ingatlan „forgalmi értékét”. Leszögezték, hogy az üdülőben a következő években is bonyhádi gyerekeket akarnak kedvezményesen üdültetni.
Fotó: Szabad Európa
Mivel azonban ellentmondást láthatunk azzal kapcsolatban, hogy ha az önkormányzat semmilyen eladást nem tervez, akkor a polgármester miért beszélt a testületi ülésen forráshiányról és – ezt áthidalandó – a „terület egy részének eladásáról”, illetve miért készült egy kifejezetten az ingatlan értékesítésével foglalkozó szakvélemény, valamint miért mondta a polgármester, hogy a fonyódi területrendezési szabályok változása a bonyhádi önkormányzatot, mint tulajdonost is kedvezően érinthetik, ezekkel kapcsolatban újabb kérdéseket küldtek.
Korábban – egy az épületen elhelyezett „Gój Motorosok” feliratú tábla alapján a lap azt írta, hogy a gyermeküdülő közelében a motoros egyesületnek is van nyaralója. A cikk megjelenése után jelezte az ingatlan tulajdonosa, hogy a nyaraló a sajátja, nem az egyesületé, ő pedig már nem a Gój Motorosok elnöke, a hibáért a Szabad Európa elnézést kért.
(Szabad Európa)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!