A kormány arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön.
A felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően, a kormány csütörtökön kezdeményezi – fogalmazott Gulyás Gergely.
„A Nemzetközi Büntetőbíróság egy tiszteletreméltó kezdeményezés volt, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy – és erre a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő elleni vádemelés a legszomorúbb példa – politikai testületté vált” – tette hozzá.
A miniszter kiemelte: a kormány mindezt elfogadhatatlannak tartja, ezért úgy döntött, hogy nem kíván részt venni a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájában.
Mint kifejtette, Magyarország eddig is sajátos helyzetben volt, mert szemben más ICC-tagállamokkal, az Országgyűlés soha nem hirdette ki a bíróság statútumát, így az nem a belső jog része. „Mindezért a világos jogi álláspontunk az, hogy Magyarországon ennek alapján senkit letartóztatni, »senkivel semmilyen eljárást« kezdeményezni jelenleg sem lehetne” – mutatott rá Gulyás Gergely.
Budapestre érkezett Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök
Közölte: „Magyarország az előbbi kétes helyzetet nem azzal kívánja felszámolni, hogy kihirdeti az említett statútumot, hanem a felmondási eljárás eredményeként elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot.”
A miniszter kifejtette, az ICC tevékenysége kapcsán „komoly aggályok merültek fel” nemzetközileg is az elmúlt időszakban. A Nemzetközi Büntetőbíróságnak az Egyesült Államok, Kína és Törökország soha nem volt tagja, valamint az Egyesült Államok Kongresszusa is arról döntött, hogy kétpárti támogatással szankcionálni kívánja az ICC bíráit.
Továbbá az európai partnerek között is, a leendő német kancellár vagy a hivatalban lévő lengyel miniszterelnök is világossá tette, hogy a kihirdetés miatt náluk fennálló belső jogi kötelezettség ellenére is semmibe vennék a bírósági döntést, és az izraeli kormányfőt szívesen látják.
Mindezek jól bizonyítják, hogy az ICC tevékenysége „eltért az eredeti céltól”, és miután „politikai bírósággá vált”, ezért Magyarország a jövőben nem kíván a tagja lenni – mondta Gulyás Gergely.
A kilépéshez vezető út
Korábban már többször is felmerült, hogy Magyarország kilépjen a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). Donald Trump amerikai elnök álláspontja szerint szankcionálni kell a büntetőbíróságot – és úgy tűnik, Netanjahu látogatása ezt felgyorsította. Arról már szerdán lehetett hallani, hogy a Külügyminisztériumban a múlt héten tartott nagyköveti értekezleten a meghívott diplomatáknak Tuzson Bence igazságügyi miniszter azt mondta: „Magyarország kilép az ICC-ből.”
A Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűncselekmények miatt tavaly emelt vádat Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen, és tavaly novemberben elfogatóparancsot is kiadott ellene.
Kiemelt kép forrása: Selman Aksunger/Anadolu/Getty Images
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!A Mi Hazánk nem látja szívesen Magyarországon a háborús bűnösöket!