A kijárási tilalom gyakorlatilag felszámolta a pánikot a Spanyolországhoz tartozó Mallorca szigetén. Egy ott élő magyar lány portálunknak arról mesélt, miként élik meg a helyiek a hétköznapokat a négy fal között, és miként igyekeznek összetartani a legnehezebb hónapokban.
Egy hete vezettek be a kijárási tilalmat Mallorcán a koronavírus-járvány miatt, ami nyugalomra intette az ott élőket. Az intézkedés előtt ugyanis a szigeten elképesztő pánik uralkodott, az áruházak tömve voltak, az emberek világvégét vizionálva vásároltak fel tartós élelmiszereket. A Spanyolországhoz tartozó szigeten élő Krisztina elmondása szerint a járvány miatt mindenki rémült volt, az ottaniak arcán aggodalom és félelem volt látható. – Mindez a kijárási tilalom bevezetésével azonban egyik pillanatról a másikra megszűnt, mindenki megnyugodott. Nekem úgy tűnik, mára már szinte mindenki elfogadta a helyzetet és most csak várunk. Nincs tolongás, nincsenek kígyózó sorok, nincs agresszív viselkedés, a közértek, egy-két árucikk kivételével fel vannak töltve, autókat, embereket szinte alig látni az utcán. Nyugalom van, összefogás és türelem – számol be a mallorcai állapotokról a magyar lány.
Hangsúlyozza, az emberek együttműködnek a hatósággal, de az igazság az, hogy kénytelenek is.
– Ha megszegjük a tilalmat, több ezer eurós büntetés var ránk, sőt le is tartoztathatnak minket. A rendőrség autói folyamatosan köröznek az utcákon. Tegnap csak a szemetet vittem ki, másfél méterre a lakástól, és már ott volt mellettem a rendőrautó, lassítva elhaladva mellettem, hogy ellenőrizze mit csinálok
– mondja Kriszti, hozzátéve, az első napokban arról szóltak a hírek, hogy egy-két ember nem tartja be a szabályokat, de ezek jobbára turisták voltak, akiknek a hét végéig el kell hagyniuk a szigetet. Mallorcán ugyanis a repülőtereket lezárják, és a hajóforgalmat is felfüggesztik.
Mint fogalmazott, a közhangulat teljesen pozitív, az emberek sokat segítik egymást lelkileg is az éteren keresztül. – Én úgy vettem eszre hogy már mindenki együttműködik a hatóságokkal. Én a tilalom óta kétszer voltam az utcán, és csak egy-két embert láttam sétálni céljának megfelelően, a legtöbben kutyás sétáltattak. Egyszer sem láttam csoportosan, sőt párban sem embereket. A közértben sincs tömeg, a javasolt egyméteres távolságot a vásárlók betartják. Itt egyébként a boltokban kötelező a műanyag, egyszer használatos kesztyű viselése – sorolja tapasztalatait Krisztina.
A fegyelmezettség mellett, a bezártság ellenére a Mallorcán élők bevezettek egy szokást, amely szerint
minden este 8 órakor kiállnak a kertekbe, erkélyekre, kihajolnak az ablakokon, és tapssal köszönik meg az egészségügyben dolgozók munkáját. – Ezzel az öt perccel esténként egy kis összetartást, lelki bátorítást is adunk egymásnak amellett, hogy megköszönjük valamennyi orvos, ápoló, patikus fárasztó és odaadó munkáját és segítséget – meséli.
Krisztina szerint a legnagyobb nehézséget azok viselik, akik lakásban laknak. – Mi egy 40 négyzetméteres apartmanban élünk négyen, ami azért próbára tesz mindenkit. Ráadásul most még sportolni sem igazán lehet, futni, kerékpározni sem nagyon szabad – teszi hozzá.
Spanyolországban a koronavírus már több mint 11 ezer embert fertőzött meg, és ötszáznál is több ember életét követelte. A járvány okozta gazdasági károk enyhítésére a spanyol kormány újabb, ezúttal 200 milliárd euró értékű intézkedéscsomagot fogadott el a héten. A spanyol bruttó hazai termék (GDP) mintegy 20 százalékának megfelelő összeg mozgósításával a kormánynak az a célja, hogy társadalmi és gazdasági pajzsot teremtsen, valamint, hogy az átmeneti krízisnek ne legyen tartós hatása. Az intézkedések a családok, a munkavállalók, az egyéni vállalkozók, a cégek és koronavírus-kísérletek támogatására irányulnak.
600 millió eurót különítenek el az alapvető szociális ellátásokra, különös tekintettel az idős és kiszolgáltatott emberekre, így amíg tart a járvány okozta krízis nem lehet kikapcsolni a víz, az áram, a gáz és a telekommunikációs szolgáltatásokat a rászorulóknál. A spanyol kormány egy havi jelzáloghitel fizetési moratóriumot is elrendelt azok esetében, akik munka nélkül maradnak, vagy bevételeik csökkennek a járvány miatt. Az elfogadott rendeletben 100 milliárd euró értékű állami garanciakeret nyitnak a cégek számára, hogy biztosítsák a működésükhöz szükséges likviditást a krízis alatt.
A kabinetnek ez a második gazdasági kárenyhítő csomagja, egy héttel ezelőtt mintegy 18 milliárd euró értékben jelentett be támogatást az egészségügyi rendszer megerősítésére, kis- és középvállalatok segítésére és szociális ellátásokra.