– A megemelkedett üzemanyagárak miatt nagyon nehéz helyzetbe kerültek a magyar dolgozók is, különösen azok, akik falvakból, kistelepülésekből járnak be dolgozni egy-egy nagyobb városba. Mégpedig azért, mert a tömegközlekedést már évek óta ritkítják, így adott esetben délutános műszak után lakóhelyükre haza sem tudnak jutni, kizárólag autóval. De ha még igénybe is veszik a tömegközlekedést a reggeli vagy a délutáni órákban, ez a járatritkítások miatt irreálisan sok időt vesz el, amelynek a családok isszák meg a levét – mondta Lantos János, a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének elnöke.
Lantos szerint azonnali beavatkozásra van szükség a magyar dolgozók védelmében, mint köztudott, jelenleg 15 forint/kilométer utazási hozzájárulást adhat adómentesen a munkáltató.
Ez az összeg már a 480 forintos hatósági ár esetében sem volt sok, évek óta le van maradva a valóságtól, így azt meg kell emelni legalább 40 forintra.
– Hangsúlyozom, ez nem kerül az államnak többletpénzébe, csupán egy módosításra van szükség, hogy ennyit lehessen adni adómentesen, és így tudnának élni a munkáltatók ezzel a lehetőséggel – fűzte hozzá, és egy példát is hozott:
Tegyük fel, valaki 30 kilométert autózik a munkahelyére (ez egy nap 60 km), az egy hónapban durván 1200-1300 kilométer, és vegyünk egy 7 literes átlagfogyasztást, akkor a korábbi hatósági áron 40 és 44 ezer forint között mozgott a költsége, amelyből a 15 forintos hozzájárulás 18-19 ezer forintot fedezett.
Ha azonban – mint fogalmazott – számolunk egy jelenlegi 650 forintos benzin, és egy 700 forintos gázolaj árat, akkor ez az összeg benzin esetében felszökik 54-59 ezer forintra, dízel esetében pedig 58-63 ezer forintra.
így sokan csak több órás úttal vagy autóval juthatnak el munkahelyükre, majd haza.
A politikus szerint „megint a vidék sínyli meg az üzemanyagár-emelkedést”. Szerinte amikor hatósági ár volt érvényben, „általában nem volt üzemanyag”, az árstop eltörlése után pedig jelentősen megugrott az autóval közlekedés költsége. Egy idő után a vidék elnéptelenedéséhez fognak vezetni ezek az intézkedések – fogalmazott Dócs Dávid, aki a tömegközlekedés rendszerének újragondolását sürgette.