A marsi mostoha körülmények kifejezetten megnehezítik a kolonizálást: a gravitáció nem kedvez a csontoknak és az izmoknak, alig van védelem az űrből érkező sugárzással szemben, a felszínen pedig rendkívüli hideg uralkodik.
Egy nemzetközi kutatócsapat szerint erre a problémára megoldást jelenthet egy rendkívül könnyű gél, a szilikagél, amiből olyan réteget lehetne kialakítani, mely nem csak kellő meleget adna, de a sugárzástól is megvédene. Egyébként ezt a gélt már napjainkban is használják, méghozzá a marsjárókban.
Robin Wordsworth, a tanulmány vezető szerzője, és csapata szimulált marsi környezetben tesztelték a gél hatékonyságát. A csapat arra volt kíváncsi, hogy mennyi UV-sugárzás jut át a gélpajzson, illetve hogy milyen hőmérséklet alakul ki mögötte.
A Földön a légkör az üvegházhatás segítségével tartja meg a meleget, az ózonréteggel pedig óv a sugárzás ellen. A kutatók célja egy ilyen rendszer létrehozása volt. A friss eredmények alapján egy vékony gélréteg – amely leginkább egy fagyott felhőre emlékeztet – hasonló védelmet nyújthat a Marson. Adataikat számítógépes modellezéssel is megerősítették.
A szakértők feltételezései szerint az anyaggal a marsi év jelentős részében biztosítható lenne a földi hőmérsékletet.
Miközben a Mars kolonizációjának útjában álló technikai akadályok szépen lassan elhárulnak, felmerülnek az etikai kérdések. Elképzelhető ugyanis, hogy a vörös bolygón ma is találhatóak olyan létformák, melyekre a földi élet megjelenése súlyos hatással lenne. Ennek ellenére a szilikagéllel kialakíthatnának kisebb telepeket, melyeken kívül a potenciális helyi élet zavartalanul fennmaradhatna.
A kutatócsapat következő célja az, hogy további szimulációkkal, illetve a marsiakhoz hasonló földi környezetekben is teszteljék a gél hatékonyságát.
(24.hu nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!